TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > 2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?

2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?

E-fatura başvuru nasıl yapılacak şeklinde bir sorunun cevabını vermek çok da zor değil. Önemli olan e-fatura başvuru noktasında sizi doğru bir şekilde bilgilendirmek. Ama isterseniz onun öncesinde gelin teknoloji hayatımıza neler kattı kısaca bir değinelim.

Teknoloji ve yaşam e-faturayı getirdi

Teknoloji çok güçlüdür ve hiçbir şey yaşamı iyileştirmede teknoloji kadar iyi değildir. Bu hem kağıt üzerinde hem de yüzeysel olsa da bunun dezavantajları vardır. Teknoloji yaşamı hem olumlu hem de olumsuz etkileyebilir.

Yeni teknoloji hayatımızı her zaman çok değiştiriyor ve yeni bir seviyeye taşıyor. Normal şeyleri daha farklı, daha iyi ve çok daha hızlı, daha az güçlükle ve çok uygun bir fiyatla yapmanın yeni yolu gibi. Elektrik öncesi hayatı, Otomobil öncesi hayatı, Telefon öncesi hayatı, Bilgisayar öncesi hayatı, iPhone öncesi hayatı hayal edin.

Bu teknolojilerden önce hayat çok daha az karmaşıktı ama aynı zamanda her gün bize verilen on iki saatlik görünür ışıkla birçok şeyi yapmak çok zordu.

2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?
e-fatura-başvuru

Teknoloji gelişiyor, orada geliştikçe, çok fazla güçlük çekmeden bir günde birçok şeyi yapmanın daha uygun yollarını buluyoruz ve bu, yeni teknolojiye sahip olmanın büyük faydalarından biridir.

Sorunuzu tam olarak cevaplamak için, yeni teknolojinin hayatımızı hem olumlu hem de olumsuz olarak nasıl etkilediğine dair mevcut gerçeklerin kanıtlarıyla desteklenen hem artıları hem de eksileri ile bir cevap vereceğim.

Yeni Teknoloji İnsanlar için yaşam kalitesini iyileştirir ve yan etki olarak onu karmaşık hale getirir ve çevre üzerinde olumsuz etkileri olur.

Teknolojinin artıları nelerdir?

Teknoloji olmasaydı hayat çok zor ve geride olurdu. Teknoloji, Elektrik dediğimiz şeyi kullanarak gece boyunca ışık tutma yeteneği gibi birçok harika şey getirdi. Elektriği örnek olarak kullanalım, sadece elektrik insanlar için dünyadaki yaşamı başka bir boyuta taşıdı.

Sadece dört saat boyunca elektrik yoksa gününüzün ne kadar kötü olabileceğini ve hayatınızın nasıl sıkıştığını hayal edin. Elektrik, yaklaşık 100 yıldır buna bağlı kalsak da, gezegendeki en çok yönlü enerji kaynağıdır. Sadece yüz yıl geçti ve 5 yüzyıl öncesine kıyasla hayatın ne kadar gelişmiş olduğuna bakın.

Öyleyse ona en başından beri bağlı olsaydık, Hayat çok daha iyi olurdu … Newton, Galelio, Maxwell, Gauss, Kepler ve diğerleri gibi insanlar hayatı daha iyi hale getirecek çok daha iyi araçlar geliştirirdiler. Elektrikle 1000 yıl düşünün? Hayat gerçekten farklı bir boyutta olurdu…

2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?
e-fatura-başvuru

Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi teknolojiler, günümüz insanlarının bilgi alışverişini, daha hızlı kararlar almasını, sosyal olarak etkileşimde bulunmasını, eğlence almasını, finansal işlemlerin verimli bir şekilde işlenmesini, çevrimiçi satın almasını, evleri ve diğer mevcut teknolojileri yönetmesini kolaylaştırıyor. Bu, seyahat etmeyi çok daha verimli hale getirdi, çünkü ucuz uçak biletleri bir düğmeye basarak satın alınabilir, bir Uber taksi artık beklemenize gerek kalmadan sizi toplayabilir. Sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurmanın ucuz bir yolu var ve artık insanların doğum günlerini hatırlamak zorunda değilsiniz çünkü sosyal medya her zaman hatırlatabilir.

Teknoloji düşünülemez olan hayatın kilidini açar. Sadece insanların hayallerinde var olan yaşam. Einstein’ın bir zamanlar söylediği gibi hayal gücü çok güçlü. Teknoloji, insanların hayal gücünün mevcut sorunların çözümünde yansımasıdır. Bu sorunlar insanları hayali fikirlerini bu problemleri çözüme dönüştürmeye iter ve sonuç olarak yaşamı iyileştirir.

Teknolojinin eksileri nelerdir?

Ancak, elektrik, insanların yeryüzündeki yaşamlarına çok fazla kolaylık getirdiği kadar, onu da bir şekilde karmaşıklaştırmıştır. Elektriğe çok fazla bağımlılık var ve sonuç olarak elektriğin aşırı kullanımı var ve elektriğin çoğu doğal gazdan üretildiğinden maliyeti söz konusu. Çok fazla doğal gaz kullanımı dünyanın iklim sistemi üzerinde net bir etkiye sahiptir. Bu gerçekten kötü, çünkü yeni nesil insanlar dünyayı bugünkü kadar yeşil bulamayabilirler.

Ayrıca elektrik birçok işin karmaşıklığına yol açtı. Bugün ortalama bir insan elleriyle çamaşır yıkamak istemiyor, ancak bunu yapmak için bir makine istiyor, aynı şey bir mikrodalga fırını ile yiyecekleri ısıtmak, bir koşu bandı üzerinde egzersiz yapmak, bulaşıkları yıkamak için bulaşık makinesi kullanmak için de geçerli. Şehirde yürüyerek dolaşmak artık kolay değil, robot tabelalarına vb. Uymak zorunda. Bu şeyler, insanlar için hayatı kolaylaştırmak için yapıldı, ancak eğer onlara sahip değilseniz ya da onlara para verirseniz hayat sizin için zor ve çok karmaşık olabilir çünkü işler artık manuel olarak yapılıyor.

Son olarak, Akıllı Telefonlar, Dizüstü Bilgisayarlar, Tabletler gibi yeni teknolojilerin çevreyi ve yaşam dengesini olumsuz etkilediği halde yaşamı mükemmelleştirmeyi amaçlıyorlar. Bu teknolojileri karşılayamıyorsanız, hayatınız çok gerilere döner. Teknoloji, bazen bir insanın hayatını çok zorlaştırabilecek çok fazla seçenek sunar.

Ayrıca günümüz bilgisayar teknolojilerinin çoğu çevreye kötü bir ayak izine sahiptir, çünkü bir süre sonra tehlikeli elektronik atık veya e-atık yaratırlar. Ayrıca bu teknolojileri yaratmak ve aynı zamanda dünyaya taşımak için gereken net enerji de dünyadaki kirliliğin artmasına katkıda bulunur.

Yeni teknolojiler insanların yaşamlarına yeni nitelikler kazandırır, fakat aynı zamanda bir yan etkisi vardır. Fark ettiğim şey, şu anda yeni teknolojinin alakasız hale gelmesi ve tekrar yeni teknolojinin icat edilmesi gerekene kadar genellikle insanların bu yan etkiyi tolere etmesidir. Bir zamanlar bir zamanlar, İnsanları düşündüklerine ve sizi sonsuza dek seveceklerine inandıracak bir şey yapın, ama insanların düşünmesini sağlayacak bir şey yaparsanız, o zaman sizden nefret edeceklerini söyledim.

Basit bir deyişle, Yeni teknoloji hem olumlu hem de olumsuz yaşamı iyileştirebilir. İşte yaşamı kolaylaştıran ve olumlu yönde etkileyen durumlardan biri olarak karşımıza e fatura konusu çıkıyor.

2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?
e-fatura başvuru

Teknoloji ve elektronik fatura

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ödeme sistemleri de gelişti. Ödeme sistemlerinin gelişmesiyle birlikte ödemelerin içerisinde bir kalem olarak yer alan vergisel konular da elektronik ortamın içerisine dahil edildi. Böylelikle karşımıza çıkan şey ise bütünüyle ticari hayatın bir anlamda daha kolay hale gelmesi oldu.

Kuşkusuz bugünlerde elektronik dönüşüm olarak ifade edilen bütün bu uygulamaların geldiği nokta işletmelerin önemli noktada işleyişini kolaylaştırıyor ve devletler açısından bakıldığında ise vergisel iş yüklerini azaltarak daha rahat vergilerini toplamlarına yardımcı oluyor.

E-fatura kullanmanın avantajları nelerdir?

Teknolojik gelişmelerin karşımıza çıkardığı en önemli yeniliklerden biri olan elektronik faturanın bizler için sağladığı en önemli fayda maliyetlerin düşürülmesidir. Uygulama elektronik ortamda çalıştığı için zarf, mürekkep ve kağıt gibi kalemlerden oluşan kırtasiye masraflarını bütünüyle ortadan kaldırıyor. Diğer taraftan elektronik fatura kullanıldığı için özellikle baskı gibi, yazdırma gibi, kaşeleme gibi, imzalama gibi ve özellikle de postalama gibi ücretlerin tamamen ortadan kalktığını görmekteyiz. Elektronik faturanın en önemli faydalarından biri küçük işletmelerin büyümesine büyük işletmelerin ise tasarruf etmelerine fayda sağlamasıdır. E-fatura başvuru için bu adımı aklınızda bulundurabilirsiniz.

Kimler 2022 yılında E-faturaya geçmek zorunda?

2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve sonrasındaki yıllarda satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin elektronik faturaya geçişi zorunlu hale getirildi.

E-fatura limiti kaç TL?

29 Aralık 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan 2021 yılı fatura kesme ve düzenleme sınırı 1500 TL olarak açıklandı. Aynı zamanda Vergi Usul Kanunu’nun belirlediği kapsama göre geriye dönük olarak en fazla 7 gün öncesine kadar EFatura düzenleyebilirsiniz.

 1. Elektronik fatura hem faturalamada hem de ödeme süreçlerinde önemli ölçüde yardımcı olur ve hızlandırır. Kağıt bir fatura hazırlamaktansa e fatura hazırlamak çok daha kolaydır. Ayrıca hızlı bir süreçtir. Örneğin bir kağıt faturayı hazırlayıp karşı taraf teslim etmek posta da dahil olmak üzere yaklaşık 1 haftalık bir süreçte tamamlanır. Ama aynı şeyi elektronik fatura ile yaptığınızda bu son derece kısa sürer. Anlık olarak karşı tarafa çok rahat bir şekilde iletebilirsiniz.  
 2. Elektronik faturanın çok güzel bir tarafı da kaybetme gibi bir durumun söz konusu olmamasıdır. Uzunca bir süre saklamanız mümkündür. Faturalar dijital ortamda saklandığından dolayı istediğiniz anda ulaşabilmeniz mümkün. Böyle bir ortamda faturayı posta veya kargo ile iletme gibi bir durum söz konusu olmadığı için ilgili yerlerde faturanın kaybolması da imkansızdır. Yapılan Bütün işlemler Gelir İdaresi Başkanlığının sistemi aracılığı ile yapıldığı için gönderilen e faturanın aynısını sistemde bulabilmeniz mümkündür.
 3. E fatura kullanmak aynı zamanda çevre dostu olmak anlamına da gelir. Böyle bir ortamda kağıt tüketimi minimuma indiği için ormanların kesilmekten kurtulması söz konusu olur. Bu bağlamda elektronik fatura demek aynı zamanda doğanın da korunması anlamına geliyor. E-fatura başvuru yapmanız aynı zamanda çevreyi de korumak anlamına geliyor.
 4. Muhasebe işlemine elektronik fatura uygulaması entegre edilebildiği için bu durum fatura kesme, ulaştırma, arşivleme gibi işlemleri kolaylaştırır ve hızlandırır. Elektronik fatura kullanan şirketlerin finans bölümü hesaplarla ilgili takipleri çok daha kolay bir şekilde yerine getirerek anlık olarak gerçekleştirebilir ve verilerin hazırlanması da böylelikle çok daha kolay hale gelir.

E-fatura başvuru nasıl yapılır?

2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?

Çoğu zaman bazı konularda açıklayıcı bilgiler bulmak bizim için son derece zorlu bir hal alır. Muhtemelen e-fatura başvuru konusunu da aynı şekilde değerlendirebiliriz. İşte aradığımız noktada atacağımız adımlarla ilgili ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler bulmak bizler için son derece önemli.

 1. Öncelikle bir e-fatura mükellefi olmanız için yapmanız gereken önemli şeylerden bir tanesi Mali Mühür temin etmiş olmanız. Bu mührün temin edilmesini ise bir internet sitesinden http://www.kamusm.gov.tr/ isimli web adresinden yapmanız gerekiyor.
 2. Bu adrese girdiğiniz takdirde karşınızda sizi yönlendirecek olan çeşitli bölümlerle karşılaşıyorsunuz. Bu sayfada yer alan Mali Mühür Sertifika Başvurusu isimli sayfaya giriş yapabilmeniz için Başvuru Formu bölümünde yer alan “Mali mühür elektronik sertifika başvuru formu” isimli sayfaya girmeniz gerekiyor.
 3. Buraya girdiğiniz zaman karşınıza gelen sayfada yer alan bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalı.  Bu bilgilerin doldurulmasından sonra Giriş seçeneğine tıklayarak ilgili bölüme geçiyorsunuz.
 4. Burada açılan yeni sayfada sizden istenen istenen bilgileri yine eksiksiz olarak vermeniz gerekecek. Burada yer alan “Akıllı Kart ve Kart Okuyucusu” alanını doldurmayı unutmayarak tüm alanların doldurulması tarafınızca gerçekleştirilmeli.
 5. Sonrasında Onayla butonuna tıklayarak ödeme ekranına geçiş yapacaksınız ve mali mührünüz de Kamu Sertifikasyon Merkezi’nce belirtmiş olduğunuz adresinize gönderilerek size teslim edilecek.
 6. Başvuru işlemlerinden ve mali mühür elinize ulaştıktan sonra daha yapacağınız işlemler bulunuyor. Öncelikle mali mühürü teslim aldıktan sonra http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ isimli web adresine giderek Sürücü Yükleme Servisi isimli başlık altında yer alan ve bilgisayarınıza uygun olan sürücüleri indireceğiniz sürücü yükleme adımlarını takip ederek gerekli alanları takip edecek ve size uygun sürücü hangisi ise onu bilgisayarınıza indirip kurulumunu gerçekleştireceksiniz. Böylelikle e-fatura başvuru işleminiz tamamlanmış olacak

E faturaya geçişinizi Eray ile gerçekleştirin

2022 e-fatura başvuru nasıl yapılır?

E-Fatura ile tüm faturalarınızı dijital ortama taşıyın, iş akış süreçlerinizi ve ticari operasyonlarınızı hızlandırarak işletmenizin verimliliği artırmanız mümkün. Tasarruf ettiğiniz kaynaklarınızı şirketinize rekabet gücü ve artı değer kazandıracak alanlara yönlendirmeniz sizin için çok avantajlı olacak.

Bu amaçla e-fatura başvuru için Eray olarak sizlere Boylam E-fatura çözümümüzü sunuyoruz. Tüm yönetmeliklerle uyumlu, güvenli, hızlı, tasarruflu ve çevre dostu olan Boylam E-Fatura ile faturalarınızı dijital ortama taşıyın, ödeme ve tahsilat operasyonlarınızın hızınızı ve veriminizi artırırken, süreçleri kısaltarak zamandan tasarruf edin.

Tüm ERP uygulamaları ve yazılımlarla entegre olabilen Boylam E-Fatura uygulaması ile faturalarınızı dijital ortamda oluşturabilir, saklayabilir ve istediğiniz anda görüntüleyebilirsiniz.

Mağaza / Online Alışveriş