444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > 2022’ye dair püf noktalarıyla e imza rehberi
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2022'ye dair püf noktalarıyla e imza rehberi

2022’ye dair püf noktalarıyla e imza rehberi

Bu yazımızda sizlere elektronik imza olarak açılımı yapılan e imza ile ilgili bilgi vermek amacındayız. Bu yazıyla en azından zihninizdeki sorulara cevap bulacak ve böylelikle elektronik imza konusunda rahat davranacaksınız.

E imza ne demek?

Elektronik imza, belgeleri imzalamanın modern bir yöntemidir. Elektronik imzalar hızla genişlemektedir ve giderek daha fazla şirket ve kuruluş dijital imzanın faydalarını fark etmiştir. Çoğu zaman e-imzaların güvenliği konusunda endişe duyanlar karşımıza çıkıyor. Ancak aşağıdaki hususlara dikkat ettikten sonra bu konuda hiçbir pişmanlık yaşamayacağınızı ifade edebiliriz.

Elektronik İmza veya E-İmza’nın Sahip Olduğu Özellikler Nedir?

* E-İmza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.
* E-İmza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.
* E-İmza elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.
* E-İmza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurum adına e-imza oluşturulamaz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken verilen hizmetin güvenliği. Ölçeklenebilirliği sağlamak için imzalama genellikle bir tarayıcıda yapılır. Kimsenin bağlantınızı dinlemediğinden veya casusluk yapmadığından emin olmak için, çözümün her zaman şifreli tarayıcı bağlantısı (HTTPS) kullandığından emin olmanız gerekiyor.

Bazen imzalama davetlerinin de şifrelenmesi gerekir. Örneğin imza istekleri gönderilirken ve imzalanan belgelerin raporları alınırken şifreli bir bağlantı otomatik olarak kullanılabilir. Web tabanlı bir çözüm için alışveriş yaparken, hizmet geliştiricinin internet güvenliğinde yaygın olarak bilinen iyi uygulamaları dikkate aldığından emin olmalısınız.

E imza nedir?

e imza nedir sorusuna 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle şöyle bir cevap verebiliriz: Kendisinden başka bir elektronik veriye eklenmesi veya elektronik veri ile mantıksal bağlantısı yer alan bir elektronik veriyi tanımlar. Bu elektronik veri kimlik doğrulama amacı için kullanılmaktadır.

E imzanın imzalanan metne göre farklılık gösterdiği ifade edilmektedir. Burada normal ıslak imzadan oluşan farklılık imzalama işleminde kullanılan anahtarların olması şeklindedir.

Burada hemen akla e imzaların yasal olarak geçerliliği konusu gelmektedir. Güçlü elektronik tanımlama ile bir kullanıcının kimliği dijital olarak doğrulanabilir. Bu, örneğin, Banka Kimliklerini doğrulayan bir kişi tarafından elektronik olarak imzalanan bir belgenin yasal olarak elle yazılmış bir belge kadar geçerli olduğu anlamına gelir. E-imza, kişinin güvenilir bir üçüncü tarafça kimliği doğrulandığı için posta tarafından gönderilen elle yazılmış bir imzadan daha güvenli olabilir.

Güçlü elektronik tanımlama, kullanıcının banka kimlik bilgileri, mobil kimlik veya benzeri bir hizmetle kimliğinin doğrulandığı anlamına gelir.

Yukarıda açıklanan yöntemlerle bağlantılı olarak, imzacıyı tanımlamak için genellikle isteğe bağlı tanımlama yöntemleri vardır. Bunlar, örneğin, e-posta adresine, kısa mesaja (SMS) veya imzalama sırasında web kamerası anlık görüntüsüne dayanan yöntemlerdir. Bu tanımlama yöntemlerinin dış paydaşlarla birlikte kullanılması dikkatle düşünülmelidir.

Seçtiğiniz çözümün, her belgenin ve her imzanın izlenebilmesi için imzaları net ve kapsamlı bir şekilde izlemek ve denetlemek için bir yöntemi olup olmadığını kontrol edin. Denetim izi, kullanıcının IP adresini, zaman damgasını ve alınan önlemleri göstermelidir.

Belki de sürecin ilerlemesini izleme ihtiyacı vardır. Bir sistem seçerken, kuruluşunuzun belgeyi kimin ne zaman imzaladığını ve belgeyi kimin imzalayacağını görmek isteyip istemediğinize karar verin. Gerekirse işlem iptal edilebilir veya imza sahibine imzalarını bekleyen belgeler olduğu yönünde bir bildirim gönderilebilir.

E imza başvuru nereden yapılıyor?

Bir e imza başvurusu yapmak istediniz. Ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz. Öncelikle şunu belirtelim: Güvenli elektronik imza ancak nitelikli elektronik sertifika ile sağlanıyor. Nitelikli Elektronik Sertifika almak için başvurulabilecek yerler olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasında yayımlanıyor.

2022 E imza fiyatları nedir?

1 yıllık 289.00 TL.
2 yıllık 389.00 TL.
3 yıllık 489.00 TL.
KDV dahil fiyatlarıdır.
Şehirlere göre fiyat değişiklikleri olabilir.

Buraya baktığımızda karşımıza şöyle bir bilgi çıkıyor: Güvenli Elektronik İmza kullanmak için gerekli olan nitelikli elektronik sertifika aşağıda isimleri listelenen Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından temin edilebilir. Başbakanlık Genelgesi gereği TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi sadece kamu çalışanlarına sertifika hizmeti sunmaktadır.

E imza nasıl alınır?

Bir topluluktan “elektronik imza” tanımlamasını yamalarını isteyin ve birkaç farklı yanıt alacağınızdan emin olabilirsiniz. Dijital imzalar, e-imzalar ve ilgili terimlerle ilgili çok fazla kafa karışıklığı var aslında. Bu kafa karşılıklardan bir tanesi de e-imzanın nereden alınacağı şeklinde. E-imzanızı alabilmeniz için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sağlayıcılara başvuru yapmanız gerekiyor.

2022'ye dair püf noktalarıyla e imza rehberi

E imza alma için hangi belgeler gerekli?

Eğer bireysel olarak e-imza alacaksanız Başvuru sahibinin üzerinde T.C. kimlik numarası açıkça yazılı olan nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve geçerli resmi kimlik belgesinin aslının yanınız bulunması gerekiyor. Diğer taraftan nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formunun da yanınızda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

e-imza alacaksanız bireysel olarak nasıl alacağınızı yukarıda anlattık. Kurumsal olarak alacaksanız aşağıda yer vereceğimiz belgelere ihtiyacınız olacak. Kurumsal E-İmza için gerekli belgeler şunlar:

Ticaret Sicil Memurluklarından son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesinin aslı,

Başvuru sahibinin üzerinde T.C. kimlik numarası açıkça yazılı nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve geçerli resmi kimlik belgesinin aslı,

İmza sirkülerinin fotokopisi,

Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu.

E imza kurulum nasıl yapılır?

e-imza kurulumu için yetkilendirilmiş bir adres bulunuyor. Linkini verdiğimiz adresten e-imza işlemlerinizi yaptırabiliyorsunuz. Boylam e-imza ile e-dönüşüme adım atmanız mümkün. Türkiye’nin her yerinde destek ile her an teknik destek ekibi hizmetinizde. Böylelikle kurulumdan sonrası işlemlere kadar gereken bütün işlemler rahatlıkla hallediliyor.

Türkiye’nin JAVA bağımsız E-İmzası olup tüm uygulamalarda tak çalışır sistemiyle çalışıyor. Nitelikli Elektronik Sertifika üzerinde yapılandırılmış E-İmza altyapısı ile yüksek uyum yani  e-Devlet uygulamalarıyla, tüm ERP ticari yazılımlarla, EBYS ve otomasyon sistemleriyle tam uyum söz konusu. 3DS Güvenlik sistemi sayesinde üstün şifre güvenliği ile saklama özelliği bulunan e-imzanın ulusal ve uluslararası tüm uygulamalarda ilave program yüklemeden otomatik kolay kullanımı mümkün.

E imza fiyatları nereden öğrenebilirim?

e imza fiyatlarına bakarken size sunulan seçenekler arasında bir tercih yapmanız mümkün. Kurumsal E-imza tariflerini öğrenmek, şirketiniz için en uygun planı seçmek ve tüm detayları öğrenmek için Eray’ı hemen ziyaret edebilir ve işletmenize veya size uygun çözümlerimizin fiyat bilgisini alabilirsiniz.

E imza yenileme nasıl yapılır?

E-imzanızı yenilemek için aktif ve süresi dolmamış olan bir e-imzaya ihtiyacınız bulunuyor. E-imzanızı yenilemek istiyorsanız e imzanızın takılı olduğundan emin olmanız gerekiyor.

E-imza yenileme işlemi ile ilgili olarak yenileme yapacağınız kurum ve adreslerle ilgili bilgi muhakkak verilmiştir. En azından buralara bakarak size verilen talimatlar doğrultusunda e-imzanızı yenilemeniz mümkün oluyor.

Yenileme İşlemini Elektronik İmza kullanarak gerçekleştirecek kişilerin herhangi bir Başvuru Formu göndermelerine gerek bulunmuyor.  Sadece yıllık yenileme ücretini yatırmaları yeterli oluyor.

E devlet elektronik imza nedir?

e devlet sistemine e-imza ile giriş yapacaksanız bu durumda e-İmza seçeneği tıklamanız gerekiyor. Eğer daha önce e devlet kapısı imza uygulamasını bilgisayara indirmediyseniz öncelikle uygulamayı bilgisayara indirmeniz gerekiyor.

Bu aşamadan sonra bilgisayarın masa üstüne kaydedilen e devlet kapısı e imza uygulamasının kısayolunun tıklanması gerekiyor.

Bireysel e imza için hangi belgeler gerekli?

Eğer bireysel e imza alacaksanız şu belgeleri tamamlamanız gerekiyor:
Başvuru Formu
Taahhütname
Kimlik Fotokopisi – Aslının görülmesi gerekiyor.
Ödeme Belgesi

E devlet mobil imza nasıl alınır?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz. Bu hizmetle birlikte e-Devlet Kapısı’nı kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

2022'ye dair püf noktalarıyla e imza rehberi

E devlet mobil imza nedir?

e devlet mobil imza kısaca  telekom şirketi üzerinden alınabilen ve. E-Devlet’te yer alan bilgilere göre mobil imza cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamanın adı olarak karşımıza çıkıyor.

e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirmenin yapıldığı görülüyor. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi şirketlerin farklı ücretlendirmelere sahip olduğu belirtiliyor. Ücretlendirmeler için kurumların internet adreslerini ziyaret etmeniz mümkün.

E imza bloke kaldırma nasıl yapılır?

E imza bloke kaldırma konusunu dert etmenize gerçekten gerek yok. Bulunduğunuz kurum veya hizmet aldığınız çözüm merkezi zaten bu noktada sizlere gerekli olan bilgileri veriyor. İlgili sayfalarda yönlendirmeleri takip ettiğiniz takdirde e imzanız üzerinde bulunan blokeleri çok rahat bir şekilde kaldırmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken ilgili kurum ile irtibata geçmek.

E imza nasıl kullanılır?

Herkes tarafından çok merak edilen konular arasında e imzanın nasıl kullanılacağı yer alıyor. E imzanızı çalıştırabilmeniz için önce yapmanız gereken şey kart sürücü yazılımının kurulmasının sağlanması.

Bu yazılım size e imza ile birlikte CD eşliğinde sunuluyor. Ayrıca sizlere sunulan diğer medyalar içerisinde de yer alabiliyor.

Diğer taraftan yazılım size e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesi tarafından sunulabiliyor. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazır hale geliyor.

E imza şifremi unuttum – ne yapmalıyım?

e imzanızı unutmanız halinde linkini verdiğimiz bu adresin Online İşlemler menüsünün altında yer alan Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri linkine tıklayacaksınız. Bu tıklama le birlikte karşınız “Şifreli Giriş” diye bir sayfa gelecek.

Bu sayfada yer alan Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü alanları doldurulup Giriş butonuna basmanız gerekiyor. Cep telefonunuza gönderilen SMS Onay Kodu girilerek, İşlemler Menüsü altında bulunan kilit çözme butonuna basılması gerekiyor.

 Bu işlemi gerçekleştirirken e-imzanızın bilgisayarınıza takılı olması gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Ekranda çıkan uyarıya tamam diyerek açılan sayfada yeni pin üret butonuna basılarak yeni pininize ulaşabilirsiniz.

E devlet e imza uygulaması – nasıl kullanırım?

e devlet e imza uygulamasını kullanabilmeniz için e devlet kapısına yani ilgili linke gitmeniz gerekiyor. Açılan sayfada yer alan e imza bölüme tıklayıp ilgili bölümdeki T.C. Kimlik Numarası alanına bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

Açılan sayfada yer alan e imza uygulamasını indirip bilgisayarınıza yükleyin. Açılan sayfaya size gösterilen işlem kodunu girerek açılan sayfada pin kodunu giriyorsunuz ve böylelikle e devlet sayfasına giriş yapmış oluyorsunuz.

E imza uygulaması nedir?

e imza uygulaması, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan verinin adıdır. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile aynı pozisyonda bulunuyor.

E imza nereden alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılıyor. Bu noktada sizlere sunduğumuz e imza hizmetimize başvurarak e imza işlemlerinizi güvenle yerine getirebilirsiniz. Hadi öyleyse sizleri Eray’a bekliyoruz.

KURU SABİTLEDİK

Hızlı Satış & Restoran Modüllerinde

Donanım & Terazi Ürünlerinde

15-24 Haziran 2022 tarihleri arasında geçerlidir

1 $ = 15,5 TL

boylam mağaza otomasyonu ve perakende satış yönetim yazılımı program sistemi

BOYLAM YAZILIM

  • Değişiklik yapmak hakkı saklıdır.
  • Stoklarla sınırlıdır.
  • TL ile satılan ürünlerde geçerlidir.

444 85 85

Kapat

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

RAKİPSİZ E-FATURA KONTÖR FİYATLARI İÇİN

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın