TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > 2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Barkod okuyucu cihazlar günlük hayatımızdaki pek çok işlemde hayatımızı kolaylaştıran cihazlar. ATM’lerden kartsız para çekme işleminden market alışverişine kadar pek çok işlemi barkod okutarak kısa sürede kolaylıkla halledebiliyoruz. Peki nedir bu barkod işi?

Barkod nedir?

Her türlü ticaret malına konulabilen, o malla ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla okunabilen simge.Barkod, günlük yaşantımızda pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Aldığımız her ürünün üzerinde farklı kalınlıklarla oluşturulan çizgilerden ve rakamlardan oluşan etiketler vardır. Bu etiketlere barkod denir. … Ürünün stok kodu, referans numarası gibi önemli bilgilere barkod üzerinden ulaşılabilir.

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Barkod nasıl okutulur?

Herkes bir barkodla muhakkak karşılaşmıştır. Birçoğu onları telefonlarıyla bile taramıştır. Ancak bir barkodu manuel olarak okuyabilir misiniz? İşletmeniz mağazalarda veya çevrimiçi olarak bir ürün satan bir şirketse, barkodun nasıl çalıştığını tanımanız gerekir. Bu, bir barkodu manuel olarak okuyabilmeniz için barkoddaki tüm sayıların neyi temsil ettiğini bilmeyi içerir.

Barkodlar, bir dizi siyah beyaz çubuk kullanan bir ürün hakkında şifrelenmiş bilgiler içerir. Tarayıcılar çubukların desenini bir ürün hakkında bilgi sağlayan bir metin satırına çevirir. Barkodlar üreticiyi tanımlar ve fiyatlandırma ile envanteri takip etmeye yardımcı olur.

Satılacak bir ürününüz olduğunda, barkodlar işletmeniz için verimlilik ve üretkenlik sağlamaya yardımcı olabilir. Bir barkod ile envanter seviyelerinizi ve gönderim bilgilerinizi daha iyi takip edebilirsiniz. Perakendeciler ürününüzü dünyanın dört bir yanındaki ödeme noktalarında tanımlayabilir ve stokları düşük olduğunda daha kolay yeniden sipariş verebilir. Barkodlar, ürünlerinizi çevrimiçi bulmanızı da kolaylaştırır.

Barkoda cihazı veya telefonunuzu tuttuğunuzda barkodda bulunan ürüne ait tüm bilgileri öğrenebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken eğer cep telefonunuz ile tarayacaksınız bir barkod programı indirmek ya da barkod tarayıcı cihazı barkoda tutmak.

Barkod nasıl alınır?

Barkod almanın bazı usulleri var elbet. Barkod numarası alacağınız zaman işletmenin ürünleri ve çeşitleri göz önünde bulundurulmalı. Örneğin bir tekstil firması ürününe barkod almak istiyor kaç çeşit ürün var ve ayrı ayrı fiyatlama ve stoklama gerekiyorsa listelenmesi gerekir.

Barkod için Gereken Evraklar

Vekaletname

Barkod Uygulanacak Ürünler Listesi (kaç adet ürün var başvuru E sistem online üzerinde Noter Onaylı Taahhütname. Son yıla ait (SMMM onaylı) gelir tablosu.

Yeni kurulan firmalar için Ticaret Sicil Gazetesi Eğer firmanız yeni kurulmuş ise gelir tablosu yerine Ticaret Sicil Gazetesinin bir fotokopisini

Firmanın hiç bir geliri olmasa dahi boş gelir tablosu Bağlı bulunulan odadan halen faaliyette olduğunu belirten faaliyet belgesi (Oda Sicil Kayıt Sureti)

Firmanızın Ticaret ve Sanayi odasına ya da Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olduğunu gösteren Oda Kayıt Sicil Sureti belgesi Barkod Numarası Alma, Barkod İzni, Barkod Tescil numarası işlemleriniz için bunları tamamlamanız gerekiyor.   

Barkod okuyucu kablosu

Barkod okuyucu kablolarını bugün e-ticaret ortamlarında çok rahat bir şekilde bulabilmeniz mümkün. Kablolar kullanımdan dolayı zamanla aşınabiliyor. Bu durumda devamlı hareket ettiğinden dolayı ilgili cihazların kabloları bozulabiliyor ve bağlantı problemi çıkarabiliyor. Bu durumda yapılabilecek en güzel şey kabloyu değiştirmek olacak. Bunun için de internetten sipariş etme yoluna gidebilirsiniz.

Market barkod programı nedir?

Büyük veya küçük ölçekli hemen hemen her işletmede kullanılan market barkod programı sayesinde günümüzde ürünlerinize yeni barkod etiketleri basabilir ve istemeniz halinde halihazırdaki barkod etiketlerini kullanabilir ya da market programı ana ekranında bulunan kategorilere ürün görsellerini ekleyerek  perakende satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde teknoloji hayatımızın her yerinde işlerimizi kolaylaştıran bir araç haline geldiği için bu teknolojinin bir ürünü olan market barkod programı mevcut işletmenizi büyütmeye, daha da geliştirmeye, var olan işleyişlerini kolaylaştırmaya ve denetim altında tutmanıza imkan sağlıyor. Market barkod programı sayesinde müşterileriniz karşısında daha profesyonel hale geliyor, müşteri gözünde daha kurumsal bir vaziyet alacaksınız.

Market barkod sistemi avantajları nelerdir?

Market barkod sisteminin sizlere sunacağı bazı avantajlar bulunuyor. İşletmenize bir barkod tarama sistemi uygulamak, müşterilerinizle yüz yüze görüşmeyi hızlandıracak ve böylece bir günde daha fazla emri işleme koyabileceksiniz. Örneğin, bir barkod tarandığında, çerçeve bilgileri otomatik olarak doğrudan uygulama yönetimi çözümünüze yerleşir, dağıtıcılarınıza zaman kazandırır ve veri girişi hataları olasılığını ortadan kaldırır.

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Personeliniz barkodu sisteminize tarayarak envanter alabilir. Bu, aşırı stok ve hırsızlık sorunlarına hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. Barkodlar insan hatasını azaltır ve envanter alma sürecini hızlandırır.

Envanterinizi barkodlamaya başlamak istiyorsanız, gerçekten basittir. İhtiyacınız olan tek şey, dağıtımınızdaki her bilgisayar için bir barkod tarayıcı (tarayıcılar bilgisayarlar arasında paylaşılamaz), bir barkod etiket yazıcısı ve etiketlerdir. Barkod tarayıcılar söz konusu olduğunda, kablolu ve kablosuz tarayıcılar arasında seçim yapabilirsiniz.

Kablolu tarayıcılar bir USB bağlantı noktası üzerinden doğrudan her bilgisayara bağlanır. Kablosuz tarayıcılar biraz daha pahalı olma eğilimindedir ve şarj için bir yerleştirme istasyonu gerektirir ve işletmenizde daha büyük bir yer kaplar. Kablolu tarayıcıları her bilgisayar istasyonunda tutabilir, böylece yalnızca bir kablosuz tarayıcı satın alabilirsiniz.

Etiket yazıcılara gelince, herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce uygulama yönetim sisteminizin gereksinimlerini anladığınızdan emin olun.

Barkod sistemi fiyat bilgisi bakarken nelere dikkat edilmeli?

Barkod sistemi fiyat bilgisine bakarken şu bilgilere bir göz atmanızı öneriyoruz. Barkodlar, işletmelerin büyük miktarda bilgiyi izlemelerine yardımcı olan düşük maliyetli bir yöntemdir. Bir 1D barkodun kodu çözüldüğünde, belirli bir öğe için bir tür “plaka” temsil eden alfasayısal rakamlara (yani, rakamlar ve harfler) dönüşür. Bu bilgi bilgisayar veritabanına gönderildiğinde, bilgi fiyat, stoktaki öğe sayısı, öğe açıklaması ve öğe görüntüsü gibi öğeye özgü verilerle ilişkilendirilebilir.

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Bir 2D barkod, alfasayısal bilgileri ve ayrıca görüntüleri, fiyatlandırmayı, web sitesi adreslerini, sesi ve diğer ikili veri türlerini kodlar.

Lazer barkod tarayıcıları orijinal 1D barkod tarayıcıydı. Tarayıcı, kırmızı bir ışık huzmesini siyah beyaz çizgiler ve boşlukların yatay değişken genişlikteki bir sırasına yönlendirir. Bu ışık demeti dönen bir ayna veya prizma tarafından ileri geri yönlendirilir. Işık, barkodu fotoelektrik hücre adı verilen ışığı algılayan elektronik bir bileşene yansıtır. Barkodun beyaz alanları en açık ve siyah en az ışığı yansıtır. Tarayıcı, siyah ve beyaz çizgilerin genişliğini ve sırasını algılar ve ondalık sayılara dönüştürür.

Tarihsel olarak lazer barkod tarayıcılar hareketli parçalar nedeniyle nihayet başarısızlığa eğilimlidir. Lazer tarayıcılar yalnızca Kod 39, Kod 128, UPC ve diğerleri gibi doğrusal barkod sembolleri okuyabilir. Standart lazer tarayıcılar, barkoda bağlı olarak birkaç inçten birkaç ayağa kadar okuyabilir. Genişletilmiş aralıklı lazer barkod tarayıcıları, yansıtıcı etiketler kullanırken 30 metreden fazla okuyabilir.

2D görüntüleyici barkod tarayıcı dijital kamera gibi çalışır. Bu tarayıcılar hem 1D hem de 2D barkodları okuyabilir. Bir lazer kullanmak yerine, görüntüleyici barkod tarayıcı bir resim çeker ve o görüntüdeki barkodu bulmak için bir kod çözme algoritması kullanır ve daha sonra bu görüntüdeki o barkoddaki verileri deşifre eder. Lazer tarayıcının aksine, görüntüleyici barkodun belirli bir şekilde okunmasını gerektirmez. Günümüzde çoğu barkod tarayıcı kamera tabanlıdır. 2D görüntüleyiciler akıllı telefonlar da dahil olmak üzere herhangi bir yüzeydeki barkodları okuyabilir.

Yukarıdaki bilgileri baz alarak alacağınız ürüne karar verirken sistemsel özellikleri dikkate almanızı öneriyoruz. Bu nedenle fiyattaki farklılıkların yukarıda belirttiğimiz cihaz türlerine dayalı olarak farklılaşabileceğini belirtmek istiyoruz.

Fiyat araştırması yaptığınızda bir barkod sisteminin ful paketlerinin 5000 TL’nin üzerinde olduğuna dikkat çekmemiz gerekiyor.

Barkodlu terazi

Bir nesneyi tartmak ve etiketleme işlemlerinizi hızlandırmak için yeni nesil barkodlu terazi son zamanların en önemli çözümleri arasında yer alıyor. Bu modelin öne çıkan özellikleri doğruluk ve hızlı ödeme deneyimi şeklinde kendini gösteriyor. Çoğunlukla marketlerde, fırınlarda, et tezgahlarında ve hazır paket satış noktalarında kullanıldığını görüyoruz.

Kablosuz barkod okuyucu tavsiye

Barkod okuyucular karekod (2d, QR) ve normal barkod(1d) olarak ikiye ayrılır. İlk başta hangisini okutacaksanız ona karar vermelisiniz. İkisi arasında ciddi farklar mevcut. 2d aldığınızda 1d rahatlıkla okur fakat 1d, 2d’yi okumayabilir.

Diğer bir husus olarak sağlamlık ve kullanılacak ortam önemlidir. Eğer büro tipi olacaksa korumalı olanlardan almanız gerekmez. Düşürmemeye dikkat etmeniz yeterli. Kablosuz barkod okuyucu alacaksınız Datalogic marka ürünleri tavsiye ediyoruz.

Ean 13 barkod

EAN-13 sayısal, sürekli ve sabit uzunluklu bir koddur. EAN-13 sembolü, UPC-A ile aynı sayıda rakam içerir. Ayrıca, Modulo 10 algoritması kullanılarak hesaplanan bir kontrol karakteri olarak on üçüncü basamak içerir. EAN-13 dünya çapında perakende ürünleri markalamak için kullanılmaktadır.

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Datalogic barkod okuyucu

Datalogic, otomatik veri yakalama ve süreç otomasyon pazarlarında, barkod okuyucuların, mobil bilgisayarların, algılama, ölçüm ve güvenlik sensörleri, görüş ve lazer markalama sistemlerinin tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış küresel bir teknoloji lideri durumunda.

Süpermarketlerin ve satış noktalarının çoğunda, büyük havaalanlarında, en iyi nakliye ve posta hizmetlerinde ve dünya çapındaki en büyük fabrikalarda ve hastanelerde kullanılan ürünlerle Datalogic, ürettiği barkod okuyucular ile piyasada adından söz ettiriyor.

Datalogic barkod okuyuculara baktığımızda hem kablolu hem de kablosuz cihazlarıyla alanda öncü durumda. Örneğin bugün Datalogic Quickscan Qm2131 Lazer Kablosuz Usb Barkod Okuyucu cihazı üstün teknolojik özellikleri yansıtıyor.

Cas barkodlu terazi

CAS CL 3000 BARKODLU TERAZİ 30 kiloya kadar olan ağırlıkları tartabiliyor. Fiyat olarak baktığımızda 7200 Tl’den başlayan fiyatlarla satışı olan cihazın ürün ulaşılabilirliği son derece kolay güzüküyor.

Barkodes

1996 yılında OT/VT (Otomatik Veri Tanımlama) sektöründe hizmet sunma amacı ile kurulmuş olan bir şirket olan Barkodes, müşteri odaklı esnek yaklaşımı sayesinde kısa sürede önemli projelere imza atmış, hizmet verdiği sektörlerde güçlü bir yer edinmiş durumda. 14 yılı aşkın tarihi içinde özellikle “üretici” olmayı temel alan firma, kendi donanım ve yazılımlarını geliştirme üzerine yoğunlaşmış,  bu çabanın sonucu olarak özellikle temassız kart okuyucuları ile kendi markasını yaratmıştır.

Barkod oluşturma programı

Piyasada bugün birçok barkod oluşturma programının olduğunu görüyoruz. Ancak lisanslı programların kullanımının ayakların sağlam bir şekilde yere basılması anlamına da geldiğini unutmamak gerekiyor.  İşletmeniz için son derece önemli bir faktör olan Barkod oluşturma işini en güzel şekilde yapabilmek için iyi bir araştırma yapmanız işleyişin kesilmemesi için son derece önemli bir faktör.

Barkod okuyucu fiyat gösteren

Tüm QR ve barkod biçimlerini destekleyen son derece hızlı QR ve barkod tarayıcı uygulamalar tüm Android cihazlar için olmazsa olmaz bir tarayıcı uygulaması olarak çalışabiliyor.

Kullanımı çok kolay olan uygulama için düğmeye basmaya veya yakınlaştırmayı ayarlamaya gerek olmadığı belirtiliyor. Yalnızca uygulamayı açıp QR koduna tutmak yeterli. Böylelikle QR kodunu otomatik olarak tanıyacak, tarayıp çözecek.

QR kod okuyucusu, kişiler, ürünler, URL, Wi-Fi, metin, kitaplar, e-posta, konum, takvim gibi tüm QR kodu ve barkod türlerini tarayıp çözebilir. Ayrıca mağazalardan indirim almak için promosyon ve kupon kodlarını taramak için de yaygın olarak kullanılır.

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Ücretsiz barkod programı

Bugün internet ortamında ücretsiz barkod programı uygulamalarını görmemiz mümkün. Hem android cihazlar için hem de ios tabanlı cihazlar için kullanılan barkod programları söz konusu. Yapmanız gereken tek şey ilgili uygulamaları bulmak ve denemek.

2022 Barkod okuyucu cihaz rehberi

Kablosuz barkod okuyucu tavsiye – hangisi kullanılmalı?

Motorola Li4278 (kablosuz) barkod okuyucu ürününü özellikle tavsiye ediyoruz. Bir kablosuz barkod okuyucu arıyorsanız ihtiyacınızı görmek için bire bir.

Motorola Li4278 (kablosuz) ile barkod okuma tecrübesi ayrı bir seviyeye taşınmıştır. Çalışanların 1D barkodları çok daha hızlı ve uzaktan okuyabilmelerini sağlayan LI4278, aynı zamanda sahip olduğu Bluetooth teknolojisi ile kablosuz özgürlüğü de üstün performansıyla birlikte sunar. Daha iyi bir güvenlik ve gelişmiş kablosuz performans için şifreleme özelliği gelişmiştir. Motorola Li4278 (kablosuz) aynı ürün grubundan olan LS4278 ve DS6878’in aksesuarları ile de uyumludur. Sağlam yapısı sayesinden toz ve parçacıklar sorun teşkil etmez ayrıca 1.8 metreden de düşmeye dayanıklıdır.

Zebra barkod yazıcı

zebra barkod yazıcı

Zebra barkod yazıcı barkod üretiminizi en üst seviyeye taşımak için tasarlanmış bir marka.Üretim, Taşıma ve Lojistik, Sağlık ve Perakende uygulamaları gibi alanlarda yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yeni üretilen Z Serisi, baskı hızındaki ilerlemeler, bağlantı seçenekleri, yönetim ve destek araçlarıyla güvenilirliğini temel alıyor. Bu nedenle çok çeşitli ortamlara entegre edilebiliyor

Mağaza / Online Alışveriş