TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Bu yazımızda sizlerle adisyon kavramına dair bir açıklamada bulunmaya çalışacağız. Kelime dilimize yabancı dillerden geçmiş olsa da biz de ifade ettiği anlamın tamamen farklılaştığını söylememiz gerekiyor.

Adisyon kavramı

Adisyon aslında ek, ilave ve eklenen şey anlamına geliyor. Ancak daha çok biz sipariş alırken garsonların ellerinde tuttukları kağıt parçalarından bunları hatırlayabiliriz. Ancak daha detaylı açıklamalar yapabilmek için isterseniz adisyon kelimesinin ne anlam ifade ettiğine bir bakalım.

Adisyon nedir?

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Tüketiciler, alınan mal veya hizmet için ödeme yaptıktan sonra müşterilere satış faturaları sağlar. Satıcıdan tüketiciye yapılan işlemin yazılı veya elektronik bir belgesidir. Şirketlerin tüm satışları kanıtlamaları, kendilerini korumaları ve kayıt tutma amaçları için önemlidir.

Cafe bar otomasyonunda adisyon özelliği nedir?

Cafe bar otomasyonu, Cafe ve barlarda çay, kahve, kola ve meyve suyu gibi hafif içeceklerle hamburger, kek, pizza, pasta gibi yiyecekler bulunur. Sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar hizmet verirler. Masa dönüşüm hızı yüksek ve servis hızlıdır ve ağırlıklı olarak masaya servis yapılır. Müşteriler tarafından genellikle buluşmak, iş arası hızlıca hafif bir şeyler yemek, kitap okumak gibi hobiler veya bir yerden bir yere giderken hafif bir şeyler yemek ve içmek için kullanılırlar.
Bu işletmelerin kontrolünü sağlayan cafe bar otomasyonu sayesinde yönetim sürecinin planlanan şekilde sürdürülmesi sağlanır. Bu program ile ulaşılması amaçlanan durum ile ulaşılan durum arasında köprü görevi görür.  yapılan kontrol ve denetleme işlemi belirlenen standartlara uyulup uyulmadığının saptanması işlemidir. İşletmenin genel amaçları ile ulaşılan nokta arasındaki uyumu incelerken daha alt yönetim kademelerinde kontrol ve denetleme günlük operasyonlar için gereklidir. Ve bu sistemin en önemli parçası adisyon sistemidir.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Bu işlem ödeme yapılmadan önce de kayıt altına alınır işte tutulan bu kayda kısaca adisyon ismini veriyoruz.

Adisyon ne demek?

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Kayıt tutma, satış faturasının en temel amacı satışın kaydını tutmaktır. Bir malın satıldığı tarihi, ne kadar para ödendiğini ve ödenmemiş borçları izlemek için bir yol sağlar. Fatura, muhasebe için paha biçilmez bir araçtır. Ayrıca hangi çalışanların satış yaptığını ve sattıkları ürünleri de takip edebilir.

Adisyon türkçe karşılığı nedir?

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Adisyonun Türkçe karşılı kısaca hesap pusulası demek. Buradan hareketle aslında yasal bir işlem yapmış olduğunuzu belirtelim. Zira yasal faktör, bir işletmenin sahip olması gereken adisyon türü için belirlenmiş bir sisteme veya şablona sahip değildir. Bununla birlikte, vergi amaçları için, tüm satış faturalarının kaydedilmesi ve saklanması zorunludur. Dahili Gelir Hizmeti, küçük işletme sahiplerinin, faturaların önemli bir parçası olduğu tüm ticari işlemlerin özetini tutmasını önerir. Bu, bir şirkete vergi beyanında yardımcı olur, uygun miktarın ödenmesini sağlar ve denetimden kaçınır

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Adisyonla birlikte satış faturaları, küçük işletme sahiplerinin hileli veya küçük hukuk davalarından korunmasına yardımcı olur. Fatura, belirli bir mal veya hizmetin belirli bir zamanda sağlandığını gösterir. Bir müşterinin imzası olan bir fatura, bir satıcı ve müşteri arasındaki bir anlaşmayı gösterdikleri için özellikle değerlidir. Fatura olmadan, satışın gerçekleşmediğine dair bir kayıt yoktur ve bu da fiyatlandırma ile ilgili anlaşmazlıkları açan bir iş açar.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Adisyon sistemleri nelerdir?

Günümüzde işletmelerin fonksiyonlarına göre ve içeriklerine göre birçok adisyon sistemleri bulunuyor. Cafe adisyon sistemleri, restoran adisyon sistemleri bunlar arasında yer alıyor. Bu tür sistemlerin en önemli özelliği işletmelerin kazancına olumlu katkılar yapmasıdır. Bir işletmenin toplam kazancı, tüm satış faturalarının toplam tutarını ve çeşitli etkinliklerden kazanmış olabileceği ek gelirleri içerir.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Cafe adisyon programı

Cafe adisyon sisteminizin kendine has bir pos sistemi olmalı. Bu, cafe yönetim sisteminizin temeliini oluşturur. Ayrıca sorunsuz operasyonların anahtarıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi bir cafe adisyon sistemi türü, birkaç istasyon arasında iletişim kuran ve gerekli tüm verileri birlikte güncelleyen bir mobil satış noktasıdır. Bunu kurmak daha az zordur ve daha kolay güncellenir ve sezgiseldir. Cafe adisyon sistemi içerisinde yer olan pos sistemleri hakkında ek araştırma olarak, sipariş alma, kolaylık, organizasyon ve daha fazlası açısından sürecinizi kolaylaştıran farklı türde yazılımlara bakabilirsiniz.

cafe adisyon sistemi

Bir envanter izleme özelliğini kullanarak, mevcut bileşenlerin miktarını ve hangi bileşenlerin diğerlerinden daha hızlı tükendiğini ve nelerin daha büyük miktarlarda stoklanması gerektiğini izleyebilirsiniz. Bu, işleminizi kolaylaştırır ve satıcınıza daha verimli bir şekilde sipariş vermenizi sağlar.

Bir tablo yönetimi özelliğini kullanarak, açık masaları takip etmek, açık siparişleri takip etmek ve müşterilerinizi verimli bir şekilde oturtmak için restoranınızın düzeninin bir temsilini yapılandırabilirsiniz. Sipariş yönetimi özellikleriyle, siparişleri hızlı bir şekilde aktarabilir, faturaları bölebilir, fiyatları değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Restoran adisyon programı

Modern Restoran Adisyon Sistemleri Neden Yemekte Devrim Yaratıyor? Bir adisyon sisteminin neden bir restoranın başarısına katkıda bulunan en önemli unsurlardan biri olduğunu öğrenin.

İşletmeyi Yönlendiren Yeni Restoran Teknolojisi. Bu yıl hangi teknolojilerin alakalı olduğunu ve iş süreçlerinizi nasıl kolaylaştırdıklarını mutlaka öğrenin.

Kârı En Üst Düzeye Çıkarmak için Envanter Yönetimini Kullanma. Gıda maliyetleri genellikle restoranlar için en büyük masraftır. Kârınızı verimli bir şekilde artırmak için envanter yönetimini nasıl kullanacağınızı keşfedin.

Bu faktörler işletmeniz için sizi en iyi adisyon programına yönlendirecek.

Adisyon otomasyonu nedir?

Adisyon otomasyonunda alacak hesapları, bir işletmenin yaptığı ancak işlem için henüz ödeme almadığı satışları ifade eden terimdir. Bir işletmenin halihazırda hangi satış faturalarının ödenmesi gerektiğini ve hangi faturaların tamamlandığını takip eden bir sistemi olması çok önemlidir. Nakit akışı verimliliğini ve gecikmiş müşterileri takip etmek için fatura muhasebesi çok önemlidir.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Satış faturasının makbuzla aynı şey olmadığını unutmayın. Satış faturası, ödeme tahsilatını başlatmak için kullanılan mekanizma iken makbuz, ödemenin yapıldığını ve alındığını teyit eder.

Restaurant adisyon sistemleri

Restaurantların finansmanlarını planlamalarına ve bütçelerine yardımcı olmaları söz konusu olduğunda, adisyon sistemleri  hayati bir araçtır. Bunun nedeni, adisyon sistemlerinin gelecekteki bir dönemde elde edebileceği gelire ilişkin bilgi sağlamasıdır. Bir şirket yakında çok fazla geliri olduğunu biliyorsa, daha fazla envanter satın almak gibi ticari yatırımlar yapabilir. Öngörülen gelir numaraları düşerse, şirket buna göre planlama yapabilir.

Restoran adisyon sistemi

Restoran adisyon sistemlerinde bir sipariş alıp ödeme de alındıktan sonra, satıcı faturayı kapatır ve muhasebe defterlerinde ödenmiş olarak işaretler. Ödeme zamanında alınmazsa veya yalnızca kısmi bir ödeme yapılırsa, satıcı geç ödeme için şirkete bir ücret talep edebilir. Bu ücret, satıcının şirketle normal iş yapması durumunda genellikle bir sonraki faturaya konulur; bir kerelik satın alım için satıcı yalnızca ücret karşılığında bir fatura gönderebilir.

Adisyon programı fiyatları

Adisyon programı fiyatlarına bakıldığında bugün genellikle bir cafe otomasyon sisteminin veya bir restoran otomasyon sisteminin içerisinde sunulduğunu görmekteyiz. Bu yüzden otomasyon sistemi fiyatlarına baktığımızda karşımızda özelliklerine 2.000 TL’den başlayan sistemlerin çıktığını görmekteyiz. Ancak ücret olarak 5 haneli rakamları görmemiz de mümkün. Pahalı gelebilecek sistemlerin özellikle çok özellik barındırıp barındırmadığına bakmamız gerekiyor.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

En iyi adisyon programı

En iyi adisyon programının hangisi olduğuna karar verecek olan sizlersiniz. Ancak sizin bu kararınızı verme de özellikle sistem üreticileri de yoğun bir çaba sarf ediyor.  Örneğin bu çabaların karşılığı olarak Bütçeleme ve Planlama gibi hususlarla ilgileniyoruz.

Bilindiği üzere bir şirket bir satıcı veya tedarikçiden bir ürün veya hizmet satın aldığında, genellikle bir fatura alır. Bir fatura ekstresi, oluşturulan mallar veya hizmetler için bir fatura görevi görür ve şirketin borçlu olduğunu detaylandırır. Bu tür işlemler, işi faturayı incelemek ve ödeme yapmak olan bir şirketin muhasebe departmanı tarafından gerçekleştirilir.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Açık bir fatura, borçlu olunan tutarı ve ödeme tarihini gösteren ayrıntılı bir belgedir. Fatura genellikle satıcılar tarafından şirketin borçlu olduğu muhasebe departmanına veya şirketin borçlu hesap bölümüne gönderilir. Fatura ayrıca, önceki işlemlerden veya şirketin ödediği geçmiş tutarlardan vadesi geçmiş bir tutar olup olmadığını da gösterebilir.

İşte adisyon sistemlerinin hangisinin en iyi olduğuna karar verebilmek için yukarıda belirtilen hususları dikkate almamız gerekiyor. İşletmenizin işleyişini kolaylaştıran otomasyon sistemleri sizler için en iyi hale gelebilir.  

Ücretsiz adisyon programı

Ücretsiz adisyon programı bulmanız mümkün olsa da bir otomasyon sisteminin sizlere sunacağı verimliliği sağlamayacağından emin olabilirsiniz. Örneğin en ufak bir arıza halinde müdahale edebilme yeteneğinden çaresiz düşeceksiniz. O yüzden her zaman lisanslı bir program kullanmanın sizin için bir avantaj olacağını hesaba katalım.

Adisyon fişi kullanma

Kimi işletmeler için adisyon fişi kullanma zorunluluğu bulunmuyor. Bu işletmeler arasında Self-servis şeklinde işletilen lokanta, kafeterya gibi işletmeler, sadece çay, kahve ve meşrubat satımı yapan kahvehane, çay ocağı ve çay bahçesi gibi işletmeler,  basit usulde işletilen hizmet işletmelerinin adisyon fişi kullanma zorunluluğu bulunmuyor.

Adisyon yazıcı nedir?

Adisyon yazıcılar bir cihaz aslında. Mürekkep derdi olmayan termal yazıcı da diyebiliriz ama özelliklerine göre tabi. Cihaz ribon gerektirmez ya da ihtiyaç duymaz. Kredi kartı pos cihazlarınızda kullandığınız termal kağıtları kullanır ayrıca kağıt almanıza gerek yoktur. Masrafsız, hızlı, düşük gürültülü, fazla yer kaplamayan bir cihaz.

Adisyon sistemine dair bilmeniz gereken 8 detay

Bulut adisyon

Kısaca Bulut tabanlı restoran, cafe ve oteller için adisyon pos otomasyon sistemleri için kullanılan bir kavram. Aynı isimde bir de şirketin var olduğunu görüyoruz.

e adisyon

E adisyon arıyorsanız, Eray olarak Boylam Otomasyon Yazılımı ile hızlı satış Market Yazılımı ( Barkodlu Market Programı) , Mağaza Programı (Perakende Satış ve Mağaza Yönetim Programı), Restoran Otomasyonu (Restoran Yazılımı), Cafe Adisyon Otomasyonu (Cafe Yazılımı) yazılımlarını ve tam entegre Mikro yönetim yazılımları ile işletmenize işletme yönetim ihtiyaçlarınıza komple çözüm altyapıları sağlıyoruz.

Adisyon programı ücretsiz

Olarak kullanmak mümkün ancak her özelliğinden istifade edemeyeceğinizi özellikle söylememiz gerekiyor. Demo programları sizlere geçici bir süreliğine programı kullandırır. Bu kullanım da sadece programı tanımanız içindir.

Adisyon Türkçesi

Adisyon kelimesinin Türkçesinin hesap pusulası anlamına geldiğini ifade etmiştik.

adisyon nedir ne demek?

Vergi mevzuatımıza göre adisyon, gerçek usulde vergilendirilen hizmet işletmelerinde sunulan hizmetin ve emtianın cins ve miktarını göstermek amacıyla düzenlenen belgeyi ifade etmektedir.

Adisyon örnekleri

Adisyon örnekleri daha çok karşımıza bulunduğunuz sektörle ilgili olarak çıkıyor. Örneğin bir restoran adisyon ile cafe adisyon birbirinden ayrılır.

Nusret adisyon

Nusret adisyon gelen ücreti görünce şaşırdığımız kağıdı ifade ediyor. Haliyle lüks bir restoranda et yediğinizde gelen adisyon faturaya da şaşırmamak gerekiyor değil mi?

Mağaza / Online Alışveriş