444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > 2 başlıkta adisyon ne demek?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2 başlıkta adisyon ne demek?

2 başlıkta adisyon ne demek?

Adisyon ne demek şeklinde bir soru sorsak bunun cevabını en iyi verecek olanlar kuşkusuz ticari faaliyetlerle uğraşan kişiler olur. Adisyon kelimesi Türk Dil Kurumunun sözlüğünde hesap ve pusula anlamına gelmekte. Bir kavram olarak ise adisyon, hizmet veren işletmelerde verilen hizmetin ve emtianın miktar ve cinsini  göstermek amacıyla düzenlenen bir belge anlamına gelmekte.

2 başlıkta adisyon ne demek?
adisyon ne demek

Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre bilanço veya işletme hesabı esasına göre defter tutma zorunluluğu bulunan diskotekler, pavyonlar, lokantalar, gece kulüpleri, barlar, meyhaneler, gazinolar,  pastane işletmeleri ve kafeteryalar adisyon düzenlemek ve kullanmak zorundalar.

Lokanta, kafeterya gibi işletmeler  ile çay, kahve ve meşrubat satışı yapan çay ocağı, kahvehane ve çay bahçesi gibi işletmelerin adisyon kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Adisyon ne demek?

2 başlıkta adisyon ne demek?

Pratik aslında uygulamada olan şeyi gösteriyor. Adisyonu özellikle lokantalarda garsonların elinde bulunulan ve sipariş aldıkları kağıt olarak görebiliriz. Muhtemelen hepimiz hayatımızda mutlaka böyle bir durumla karşılaşmışızdır. Özellikle masaya yapılan servislerde kullanıldığını gördüğümüz adisyon kargaşanın önlenmesinde bire bir çözümüdür.

2 başlıkta adisyon ne demek?

Eskinin kağıtlara alınan adisyonları şimdilerde yerini artık modern sistemlere bırakmıştır. Böylelikle alınan adisyon hemen mutfağa iletilebilmekte ve böylelikle hızlı servis de söz konusu olabilmektedir. Adisyonun ayrıca en önemli faydası hesaba yöneltilecek olan itirazlarda söz konusu olmakta. Zira hesap ayrıntılarının olduğu adisyon da müşteri en azından ayrıntıları görmekte ve böylelikle oluşabilecek ihtilaflar da giderilmiş olmaktadır.  

Adisyon ne zaman düzenlenir?

2 başlıkta adisyon ne demek?

Adisyonlar müşteriden sipariş alınırken düzenlenir ve müşterinin bulunduğu masanın üzerine bırakılır. İlk siparişin alınmasıyla birlikte sonraki siparişler bu adisyon fişine yazılır. Üzerinde tarih bulunmayan ve müşteri masalarına bırakılmayan adisyonlar geçersiz ve düzenlenmemiş sayılır.

Adisyon yöntemi nedir?

Adisyon müşteriden sipariş alınırken oluşturulur ve müşterinin masasında bulundurulur. Hizmetin bitiminde adisyon müşteriye ibraz edilir ve adisyon üzerinde yer alan bilgiler doğrultusunda hesap ödenir. Ancak adisyon ödemeyi kanıtlayan bir belge değildir.

Adisyon kullanmak kimlere zorunludur?

Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutan ve alkollü içki servisi yapan gece kulüpleri, diskotekler, barlar, pavyonlar, gazinolar, meyhaneler, lokantalar, kafeteryalar ve pastane gibi işletmeler adisyon kullanmak mecburiyetindedir.

Adisyon nasıl düzenlenir?

Anlaşmalı matbaalarda ilgili mevzuat esaslarına uygun olarak basılır. Müşteriden sipariş alınırken iki kopya halinde düzenlenir ve bir tanesi müşterinin masasına bırakılırken diğeri işletmede kalır. Hizmetin tamamlanmasının ardından müşteri bu belgeye göre hesabı öder.

Adisyonun iki nüsha olarak düzenlenmesi gereklidir. Hem aradaki uyuşmazlığın giderilmesine katkıda bulunulmuş olur hem de işleyişin daha ciddi bir şekilde olmasını sağlar. Adisyonun ödemeyi kanıtlayan bir belge olmadığını da hatırlatalım.

2 başlıkta adisyon ne demek?

Son olarak adisyon sistemleri günümüzde artık hem işletmelerin hem de müşterilerin işlemlerini kolaylaştıran bir unsur haline gelmiştir. Bu kolaylık işletmeye kar olarak müşteriye de aldığı hizmetin karşılığı bir doyum olarak yansımakta.

2 başlıkta adisyon ne demek?
adisyon ne demek

Son olarak adisyonun işlevsel görevi hizmet işletmesinde müşterinin tükettiği maddeleri göstermeye yöneliktir.

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın

Kişisel deneyiminizi arttırmak için çerez kullanılımına izin verin.