TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Gündem > Barkod kullanmanın sağladığı en dikkat çekici faydalar
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod kullanmanın sağladığı en dikkat çekici faydalar

Barkod kullanmanın sağladığı en dikkat çekici faydalar

Barkod kullanmanın sağladığı en dikkat çekici faydalar nedir ? Barkod okuyucu kullanmanın sizler için birçok avantajının olduğunu söylememize bile gerek yok. Zira ticari hayatın hemen her aşamasında yer alan bu cihazlar bizlere önemli kolaylık sağladı

Barkod okuyucu nedir?

Barkod kullanmanın sağladığı en dikkat çekici faydalar

Genellikle tek bir kelime ya da numerik olarak görülen bir barkod, belirli bir ürün numarasını, kişiyi veya yeri tanımlamak için perakende mağaza öğelerine, kimlik kartlarına ve posta öğlerine eklenen satırların (çubukların) ve boşlukların küçük görüntüsünden ibaret.

Barkod sistemi kullanmanın faydaları nedir?

Barkodlar, veri girişi hatalarını azaltır. …
Bir barkod sistemi kullanmak, çalışanın eğitim süresini azaltır. …
Barkod tasarımı ve baskısı ucuzdur.
Barkodlarla envanter kontrolü daha iyi hale gelir çünkü yeri bulma ve miktarı hesaplama girişiminde daha hassas ve daha hızlıdırlar.

Barkod neden önemli?

Barkod neden önemli? Alışveriş esnasında önemli bir zaman tasarrufu sağlayan barkod sistemi aynı zamnda güvenilirliği bakımından da önem arz ediyor. Bir barkodun bir saniye içinde okutulmasıyla birlikte ürünün adı, türü ve fiyatı gibi çeşitli bilgilere sahip olmak mümkündür.

Barkod numaraları neleri ifade eder?

13 haneli barkod numarası o ürünün hangi ülkede, hangi firma tarafından üretildiğini; ürünün kodunu ve ürünün kontrol kodunu belirtir. … Üretici kodundan sonra gelen 5 basamaklı rakam ürünün kodunu ifade eder. Son rakam ise kontrol kodu olarak adlandırılır ve barkod bilgilerinin doğruluk kontrolünde kullanılır.

Barkod numarası nasıl sorgulanır?

Google Play Store’u açın ve “barkod tarayıcı” araması yapın.
İstediğiniz uygulamayı bulun, kurun ve ardından Android cihazınızda açın.
Ekranın ortasında beliren kutuya kadar bir barkod veya QR kodu tutun.

Nasıl barkod oluşturabilirim?

Ürünleriniz için barkod Türkiye’de, TOBB(Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’a bağlı bulunan milli mal numaralama merkezi tarafından alınabilir. Bu sistemi kullanmak isteyen üretici firma MMNM(Milli Mal Numaralama Merkezi)’ye başvurarak üye olabilirler.

EAN-13 kodu nasıl alınır?

EAN kodu rastgele kullanımlı bir kod değildir. EAN13 kodunun TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bünyesine bulunan Mal Numaralandırma Merkezine yapılacak başvuru ile alınmaktadır.

Barkod hangi kurumdan alınır?

Barkod Numarası alabilmeniz için Ticaret Odası veya Esnaf Sanatkarlar Odası’na kayıt olmak mecburidir. Odalardan alınacak olan Faaliyet Belgeleri ile Barkod işlemleriniz tamamlanmaktadır.

Barkod zorunlu mu?

İlgili yasal düzenleme Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği çerçevesinde 11/06/2010 tarih ve 5996 sayılı mevzuat uyarınca barkod etiket olarak zorunlu hale getirildi.

E-ticarette barkod zorunlu mu?

Pazaryerlerinde satış için barkodlar resmi olmalıdır. Barkod resmi değilse pazaryerlerinde ürün listeleme yapıldığında aynı barkod başka bir satıcının farklı bir ürüne kayıtlı olabilir. Bu durum, pazaryerinde satıcı açısından olumsuzluk doğurur. … Eticaret devi Amazon’da doğru barkodlama büyük önem arz etmektedir. Bu alanda uzmanlaşmış olan Becommer Amazon Danışmanlığı gibi firmalardan destek alınabilir.

Kod, sayıları ve diğer sembolleri temsil etmek için bir dizi dikey çubuk ve boşluk kullanır. Bir barkod sembolünün tipik olarak beş bölümden oluştuğunu görürüz: Sessiz bir bölge, bir başlangıç ​​karakteri, veri karakterleri (isteğe bağlı bir kontrol karakteri dahil), bir durdurma karakteri ve başka bir sessiz bölge.

Kodu okumaya yarayan cihaza isim olarak barkod okuyucu adını veriyoruz. Okuyucu, çizgi ve boşluk kalınlığından ve değişkenliğinden gelen yansımalara karşı hassas olan bir lazer ışını kullanır. Okuyucu, yansıtılan ışığı anında eylem veya saklama için bir bilgisayara aktarılan dijital verilere çevirir.

Kullanım alanı

Barkod kullanmanın sağladığı en dikkat çekici faydalar

Okuyucular en çok süpermarketler ve perakende mağazalarında görülür, ancak bunlar için çok sayıda farklı kullanımları söz konusu. Ayrıca perakende mağazalarında stok almak için kullanılırlar. Bir kütüphanedeki kitapları kontrol etmek; üretim ve nakliye hareketlerini takip etmek gibi kullanım alanları mevcut.

Bir işe giriş yapmak; hastanede hastalarını tanımlamak; ve doğrudan posta pazarlama iadelerinin sonuçlarını sıralamak gib işlemler için yine okuyucuyu kullanırız Araştırmada kullanılan bal arılarını etiketlemek için çok küçük barkodlar bile kullanılmış durumda.

Okuyucular çizgiler halinde yer alan bilgileri okuyarak onu direk olarak bilgisayara aktarırlar. Burada görülen en önemli şey ise işlenen bilginin hızıdır. Bilgi hemen ilgili bölüme iletilince işlemleriniz hızlanır ve böylelikle de müşterilerinize son derece hızlı bir şekilde yanıt verirsiniz.

Ayrıca verilerinizi ve işletmenizdeki işleyişinizi hızlı bir şekilde kayıt altına alır ve sonrasında da bu bilgilerle ay sonu raporlarınızı daha net bir şekilde görürsünüz.

Kısacası barkodun okunmasına imkan veren cihazlar hızınıza hız ve zamanınıza zaman katar.

Mağaza / Online Alışveriş