444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Gündem > Barkod okuyucu kullanmak hızınıza hız katıyor
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod okuyucu kullanmak hızınıza hız katıyor

Barkod okuyucu kullanmak hızınıza hız katıyor

Barkod okuyucu kullanmanın sizler için birçok avantajının olduğunu söylememize bile gerek yok. Zira ticari hayatın hemen her aşamasında yer alan bu cihazlar bizlere önemli kolaylık sağladı

Barkod okuyucu nedir?

Genellikle tek bir kelime ya da numerik olarak görülen bir barkod, belirli bir ürün numarasını, kişiyi veya yeri tanımlamak için perakende mağaza öğelerine, kimlik kartlarına ve posta öğlerine eklenen satırların (çubukların) ve boşlukların küçük görüntüsünden ibaret.

Kod, sayıları ve diğer sembolleri temsil etmek için bir dizi dikey çubuk ve boşluk kullanır. Bir barkod sembolünün tipik olarak beş bölümden oluştuğunu görürüz: Sessiz bir bölge, bir başlangıç ​​karakteri, veri karakterleri (isteğe bağlı bir kontrol karakteri dahil), bir durdurma karakteri ve başka bir sessiz bölge.

Kodu okumaya yarayan cihaza isim olarak barkod okuyucu adını veriyoruz. Okuyucu, çizgi ve boşluk kalınlığından ve değişkenliğinden gelen yansımalara karşı hassas olan bir lazer ışını kullanır. Okuyucu, yansıtılan ışığı anında eylem veya saklama için bir bilgisayara aktarılan dijital verilere çevirir.

Kullanım alanı

Okuyucular en çok süpermarketler ve perakende mağazalarında görülür, ancak bunlar için çok sayıda farklı kullanımları söz konusu. Ayrıca perakende mağazalarında stok almak için kullanılırlar. Bir kütüphanedeki kitapları kontrol etmek; üretim ve nakliye hareketlerini takip etmek gibi kullanım alanları mevcut.

Barkod okuyucu kullanmak hızınıza hız katıyor

Bir işe giriş yapmak; hastanede hastalarını tanımlamak; ve doğrudan posta pazarlama iadelerinin sonuçlarını sıralamak gib işlemler için yine okuyucuyu kullanırız Araştırmada kullanılan bal arılarını etiketlemek için çok küçük barkodlar bile kullanılmış durumda.

Okuyucular çizgiler halinde yer alan bilgileri okuyarak onu direk olarak bilgisayara aktarırlar. Burada görülen en önemli şey ise işlenen bilginin hızıdır. Bilgi hemen ilgili bölüme iletilince işlemleriniz hızlanır ve böylelikle de müşterilerinize son derece hızlı bir şekilde yanıt verirsiniz.

Ayrıca verilerinizi ve işletmenizdeki işleyişinizi hızlı bir şekilde kayıt altına alır ve sonrasında da bu bilgilerle ay sonu raporlarınızı daha net bir şekilde görürsünüz.

Kısacası barkodun okunmasına imkan veren cihazlar hızınıza hız ve zamanınıza zaman katar.

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın