TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin

Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin

Hasarlı bir barkoda denk geldiniz. Yenilemeniz gerekti. Bu durumda barkod oluşturucu yardımınıza yetişecek. Doğruluk ve kod çözme oranının iyileştirilmesi, barkod okuma cihazlarıyla çalışan geliştiriciler için en önemli öncelik olmaya devam etmekte.

Konfigürasyon ince ayarları ve algoritmadaki iyileştirmeler ciddi iyileştirmelere neden olabilirken, son kullanıcılar da görüntü alındığı sırada görüntü çözünürlüğünü iyileştirerek, yeterli sessiz bölge sağlayarak ve diğer kusurları önleyerek önemli bir rol oynayabilir.

Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin

Bu yazıda, aşağıdaki parametreleri kullanarak hasarlı barkodları okumak, barkod tanıma doğruluğunu ve kod çözme oranını artırmak için uygulama geliştiricilerinin neler yapabileceğini inceliyoruz.

Barkod oluşturucu ne işe yarar?

Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin

Endüstriden bağımsız olarak, bu en yaygın okunamayan barkod senaryolarından en az biriyle karşılaşmanız muhtemeldir. Bu senaryolarla karşılaştığınız zaman yapacağınız en uygun şey bir barkod oluşturucu kullanmak.

Barkod yazdırmıyor

Barkod yazıcınız istediğiniz barkodları basmıyorsa sorun büyük ihtimalle yazıcınızı bilgisayarınızın görmemesidir.
Yeni bir yazıcı aldığınızda veya eski yazıcınızı bilgisayara yeniden bağlamak istediğinizde, algılama problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Üstelik bu sorunlar sadece kablolu değil kablosuz yazıcılarda da meydana geliyor. Bu tarz harici donanımlarda algılama problemlerinin sık görüldüğü bir gerçek. Çözümü de sanıldığının aksine donanımsal bir sıkıntı yoksa çok basit.
Algılama problemleri genellikle yazılımsal sorunlardan dolayı meydana geliyor. Yani sorun, bir sürücü güncellemesi ve aygıt yöneticisi üzerinden yapılan elle müdahaleler ile çözülebiliyor. Biz de bu içeriğimizde kablosuz ve kablolu yazıcıların algılanmadığı durumlarda uygulanabilir çözüm yöntemlerini derledik

Yazıcınız listelenmiyorsa kendiniz yükleyin

Yazıcının kablosunu bilgisayara takın.
Windows + Q tuşu ile arama penceresini açın.
Yazıcılar kelimesini arayın. Yazıcılar ve tarayıcılar seçeneğine tıklayın.
En üstte yer alan Yazıcı ve tarayıcı ekle seçeneğine tıklayın.
Otomatik olarak arama işleminin tamamlanmasını bekleyin.
Bazı durumlarda Windows, yazıcınızı hiç algılamayabilir ve yazıcınız listede gözükmeyebilir. Bu durumda yapmanız gereken yazıcıyı kendinizin bilgisayara tanıtması. Yazıcı ve tarayıcı ekle seçeneğine tıklarsanız Windows, otomatik olarak yeni eklenen yazıcıları taramaya başlayacak. Bir yazıcı algılarsa bunu ekranda gösterecek.
Bu işlemi yaparken yazıcı kablosunun bilgisayara takılı ve yazıcının açık olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca yazıcı ve bilgisayarın farklı ağlara bağlı olması durumunda da işletim sisteminiz yazıcıyı algılamayabilir. Bu nedenle tüm bu arama işlemini yapmadan önce yazıcınızı son bir kez kontrol edin.

Bozulan barkodlarla ilgili olarak karşılaşacağınız en bozuk barkod ihtimalleri ise şunlar:

  • Açılı
  • Kıvrımlı
  • Hasarlı / bozuk
  • Parıltılı
  • Düşük kontrasta sahip
  • Düşük ışık
  • Gölge

Okunması zor bazı barkod senaryolarında, birkaç parametreyi ayarlamak kod çözme oranınızı önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. Aşağıda, görüntüyü başarılı bir kod çözme işlemine hazırlayan yerelleştirme ve görüntü ön işleme yardımcı olacak şekilde ayarlayabileceğiniz parametrelerin bir listesi bulunmaktadır. Unutmayın, doğruluğu en üst düzeye çıkarmak hıza mal olur.

Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin

Barkodlardaki lekeler nedir?

Barkod oluşturucu ile hasarlı barkodları yenileyin

Bu parametre, ciddi şekilde hasar görmüş bir barkodun yerelleştirilme olasılığını en üst düzeye çıkarmak için barkod bölgesini düzeltmek için kaç yerelleştirme algoritmasının kullanılacağını belirler. Lekeler, mürekkep lekeleri, barkod üzerindeki işaretler vb. nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüş bir görüntünüz varsa barkod oluşturucu ile ilgili barkodu yeniden oluşturabilirsiniz.

Barkod oluşturucu ile yapacağınız bütün yeniliklerin aslında bir nedeni var. Ürün yelpazeniz o kadar geniş ki, zaman zaman uzun süreli rafta kalan ömürlerde farklı sebeplerden dolayı aşınmalar söz konusu olabiliyor. Bu durumdan ciddi anlamda rahatsızlık duyduğunuz da oluyor. Yapacağınız şey aslında çok basit bir şekilde barkodu yenilemekten ibaret. Bunu yaparken de öncelikli işiniz barkod oluşturucu ile barkodu yeniden basmak.

Barkod oluşturucu cihazlar ticari faaliyetin hemen her alanında kullanıldığı için hasarlı gördüğünüz bir ürüne yönelik anlık müdahale edici özelliği ile faaliyetleri aksamamasına yardımcı oluyor ve işletme sahiplerinin de rahat etmesini sağlıyor.

Mağaza / Online Alışveriş