TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > Barkod sistemi rehberi! 2021’de bilmeniz gerekenler!
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod sistemi rehberi! 2021’de bilmeniz gerekenler!

Barkod kelimesini çok duyduk. Duymaktan ziyade daha çok her gün görüyoruz. Hayatımızın hemen hemen tamamında artık yeri var. Barkodsuz bir ürünün var olduğunu bize gösterebilirsiniz. Artık her ürünün bütün bilgileri neticede barkodlarda yer alıyor.  

Barkod nedir?

Kimlik kartlarından postaya, mağazadan satın aldığınız ürünlere kadar her yerde barkod görürsünüz. Çizgilerin, çubukların ve boşlukların küçük görüntüsü, tanımlama amacıyla hayal edebileceğiniz neredeyse her şeye yapıştırılmıştır. Özellikle, barkodlar sayıları ve diğer sembolleri temsil eden bir dizi dikey çubuk ve boşluk kullanır; tipik olarak, bir barkod beş bölümden oluşur – bir sessiz bölge, bir başlangıç karakteri, veri karakterleri (genellikle isteğe bağlı bir kontrol karakteri dahil), bir durdurma karakteri ve başka bir sessiz bölge.

Barkod ne demek?

Kısaca barkod her türlü ticaret malına konulabilen, o malla ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla okunabilen simge anlamına gelmekte.

Barkod sistemi nedir?

Barkod sistemi nedir sorusunun cevabı aslında genellikle dayanıklı barkod etiketlerinin, bunları varlık takibi için kullanan endüstriler için en iyi seçim olduğu noktada kendini gösterir. Buradaki barkod sistemi, bir varlık etiketi, depo etiketi ve yardımcı varlık etiketi olarak işlev görür. Bazı durumlarda, barkodlar benzersiz tanımlama etiketleri (UID) olarak çalışır. Varlık takibi, kontrolde verimliliği en üst düzeye çıkarır ve şirketin mülk kaybını en aza indirir. Bu amaçla şirket, gerçek zamanlı işlemler için bilgisayar, barkod, barkod okuyucu ve varlık yönetimi yazılımlarından oluşan bir set kullanabilir.
Barkod sistemi, kolay veri toplama ve varlık takibi için ana anahtardır. Perakende, proje adları, varlık kategorileri ve diğerleri dahil olmak üzere işiniz için önemli bilgileri depolar. Barkod ve barkod okuyucular, şirketin varlıkları daha hızlı ve doğru bir şekilde hesaplamasına ve izlemesine yardımcı olur. İnsan hatalarını en aza indirir.

Barkodlu satış sistemi nedir?

barkodlu satış sistemi

Barkodlu satış sistemi, satıcıların bi üründen ne kadar satıldığını göstermeye yarayan ayrıca fiyatlandırma sayesinde ürünlarin hangi fiyatlardan satışa sunulduğunu belirleyen sistemdir. Bu sistem ile işletmelerin hızı artmakta ve raporlama süreçlerine de son derece kolaylık sağlanmaktadır.

Manav barkod sistemi nedir?

manav barkod sistemi

Manav barkod sistemi son derece geniş bir yelpazeye sahip olan manavlarda ürünlerin kilosu ile fiyat bilgilerini aynı anda gösteren, ürünlerin işlenmensini hızlı bir şekilde sağlayarak işletmelerin işlem sürecine hız katan sistemdir.

Barkod okuma cihazı faydaları nelerdir?

Kuruluşunuz barkod kullanıyor olsa da, bir barkod sistemi kullanmanın birçok avantajından yararlanacaksınız. Barkodlama operasyonel verimliliği arttırır, daha iyi müşteri hizmeti sağlar ve önemli iş süreçleri ve yönetim uygulamalarında daha iyi görünürlük sağlar. Barkodlamanın diğer faydaları arasında şunlar yer alıyor:

 • Hız – Ortalama olarak, bir barkod etiketi, bir çalışanın iki tuş vuruşu yapmasıyla aynı sürede taranabilir.
 • Doğruluk – Klavye operatörleri, optik karakter okuyucular için her 10.000 okumada bir hata, çubuklarla her 3.000.000 karakterde bir hata ve lazer teknolojisiyle 70 milyon girişte bir hata yerine yazılan her 1000 karakter için ortalama on hata yapar.
 • Uygulama Kolaylığı – Çoğu barkod tarayıcı cihazı, ekipmanı 15 dakikadan daha kısa sürede kullanmayı öğrenir ve barkod etiketleri binlerce kullanılabilir cihaz tarafından okunur.
 • Maliyet Etkinliği – Barkod sistemleri genellikle yatırımlarını 6-18 ay içinde telafi eder ve çok çeşitli veri toplama uygulamalarında en yüksek düzeyde güvenilirlik sağlar; barkod sistemleri zaman kazandırır ve hataları önler.
Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!
Barcode with red light ray and binary code in background

Barkodlama ve Varlık Takibi nasıl yapılır?

Dayanıklı barkod etiketleri, varlık izleme sistemleri kullanan endüstriler için en iyi seçimdir. Barkod etiketleri, varlık etiketleri, depo etiketleri ve faydalı varlık etiketleri olarak işlev görür. Bazı durumlarda, barkodlar benzersiz tanımlama (UID) etiketleri ve etiketleri olarak kullanılabilir.

Barkod okutma ve varlık izleme nasıl yapılır?

Varlık izleme, varlıklarını gerçek zamanlı olarak izlemek için mobil bilgisayarlar, barkod etiketleri, el tipi barkod tarayıcılar ve varlık yönetimi yazılımı kullanan kuruluşlar için varlık kontrol verimliliğini en üst düzeye çıkarır ve ekipman kaybını en aza indirir. Barkodlar, proje adı, varlık kategorisi ve daha fazlası dahil olmak üzere iş için kritik olan bilgileri içerdiğinden, veri toplama ve varlık izleme standardıdır. Barkodlar ve barkod tarayıcılar, kuruluşların varlıkları daha hızlı ve doğru bir şekilde saymasını ve izlemesini sağlar ve insan hatasını neredeyse ortadan kaldırır.

Qr ve barkod okuyucu nedir?

QR kodu, Denso (Toyota’nın bir yan kuruluşu) tarafından imalat sırasında araçların izlenmesi için geliştirilen iki boyutlu bir barkod sistemidir. QR kodu, Hızlı Yanıt Kodu anlamına gelir. ISO tarafından benimsenmiştir ve şimdi ürün bilgilerinin depolanması için küresel bir standart haline gelmiştir.Barkod okuyucu (veya barkod tarayıcı), basılı barkodları okuyabilen, barkodun içerdiği verilerin kodunu çözebilen ve verileri bir bilgisayara gönderebilen optik bir tarayıcıdır. Düz yataklı bir tarayıcı gibi, bir ışık kaynağı, bir lens ve optik darbeler için elektrik sinyallerine çeviren bir ışık sensöründen oluşur.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod tarayıcısı ne işe yarar?

Barkodlar dünya çapında birçok bağlamda yaygın olarak kullanılmaktadır. Mağazalarda, UPC barkodları, bir bakkaldan taze ürünler dışındaki çoğu öğeye önceden basılmıştır. Bu, çıkışlarda işlemeyi hızlandırır ve öğelerin izlenmesine yardımcı olur ve ayrıca, mağazalar artık kendi barkodlarını yazdırabilmesine rağmen, fiyat etiketi değiştirmeyi içeren mağaza hırsızlığı örneklerini azaltır. Bir kitabın ISBN’sini kodlayan barkodlar da kitaplara, dergilere ve diğerlerine önceden basılmıştır. Buna ek olarak, perakende zinciri üyelik kartları müşterileri tanımlamak için barkodlar kullanarak özelleştirilmiş pazarlama ve bireysel tüketici alışveriş kalıplarının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Satış noktasında, alışveriş yapan kullanıcılar kayıt sırasında verilen adres veya e-posta adresi aracılığıyla ürün indirimleri veya özel pazarlama teklifleri alabilirler.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod sistemi kullanmanın faydaları nelerdir?

Satış noktası yönetiminde, barkod sistemleri, iş hakkında ayrıntılı güncel bilgiler sunarak, kararları hızlandırabilir ve daha güvenli bir şekilde sağlayabilir. Hızlı satılan ürünler hızlı ve otomatik olarak yeniden sıralanabilir. Envanter birikimini önleyerek yavaş satan ürünler tanımlanabilir. Mağazacılık değişikliklerinin etkileri izlenebilir ve hızlı hareket eden, daha kârlı öğelerin en iyi alanı işgal etmesini sağlar. Tarihsel veriler mevsimsel dalgalanmaları çok doğru bir şekilde tahmin etmek için kullanılabilir.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Ürünler hem satış fiyatlarını hem de fiyat artışlarını yansıtacak şekilde rafta yeniden fiyatlandırılabilir. Bu teknoloji ayrıca, tipik olarak indirim kartlarının gönüllü kaydı yoluyla bireysel tüketicilerin profillenmesini sağlar. Tüketiciye bir fayda olarak sunulsa da, bu uygulamanın gizlilik savunucuları tarafından potansiyel olarak tehlikeli olduğu düşünülmektedir.  Satış ve stok takibinin yanı sıra, barkodlar lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde çok faydalıdır.

Market barkod okuyucu kullanım alanları nelerdir?

Market barkod okuyucular belki de bu alanda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. İmalat sektörlerindeki çeşitli süreçlerde otomasyon tercihinin artması, market barkod tarayıcı pazarının büyümesine katkıda bulunan kilit faktördür. Barkod teknolojisinin ortaya çıkışı, Parsel / kurye takibi ve sıralama işlemlerinin dünyadaki endüstriler ve perakendeciler için rahatsızlıklarını azalttı. Ayrıca, e-ticaret ve bölge içi pazarın ortaya çıkması, market barkod okuyucu pazarının büyümesini hızlandırmada önemli bir rol oynamaktadır. Üstün okuma aralığı, dayanıklılık, tam kapsamlı alan görüntüleme performansı ve hızlı okuma süresi gibi market barkod tarayıcıların en son özellikleri, üretim ve depolama endüstrilerindeki endüstriyel barkod tarayıcıların hızla benimsenmesini desteklemektedir.

Kablosuz barkod okuyucu nedir?

Aynı anda birden fazla barkod yakalamak için yüksek çözünürlüklü endüstriyel kameralar kullanan Barkod Tarayıcılara Endüstriyel barkod tarayıcılar denir. Günümüzde Endüstriyel barkod tarayıcılar, önemli manuel çaba sarf etmeden ürün bilgilerini kaydetmek ve yönetmek için en iyi çözümlerden biri haline gelmiştir. İmalat, perakende ve lojistik dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde dayanıklı, yüksek hacimli barkod taramaya yönelik artan talep, endüstriyel barkod pazarının büyümesine katkıda bulunmaktadır.

Barkod okuma programı nereden alınır?

Bugün barkod okuma programlarını internet üzerinden satın almak mümkün olduğu gibi programları satan bayiler de bulunmaktadır. Diğer taraftan çoğu zaman bir pos sistemi kurulduğu zaman barkod cihazı ve barkod programı da birlikte verilmektedir.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod okuyucu program seçerken hangi özelliklere bakılmalı?

Çok yönlü barkod okuyuculardan biri oolarak, PNG, GIF, JPG, PDF, BMP ve TIF gibi farklı görüntü formatlarından birden fazla barkod tarayabilen bir cihaz seçmenizi öneriyoruz. Sadece bu değil, web kamerasından barkodları da tarayabilen bir cihaz seçmeniz tarama prosedürü tamamlandığında, her bir barkodla ilgili bilgileri görüntülenmesini sağlar ve görüntülenen ayrıntılar barkod tipini ve görüntü özetini içeren karışık olmayan kodu içerir.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Burada en çok dikkat edilmesi gereken özelliğin tarama çözünürlüğü olması gerektiğini hatırlatalım.

Ücretsiz barkod okuma programı

Sektörel olarak meseleye baksak daha iyi olur. İşletmeniz için bir barkod okuma programı arıyorsanız ücretsiz olanına değil lisanslı olanına bakmanızı öneriyoruz. Zira işletmeler için ücretsiz barkod programı hayal kurmak gibi bir şey.

Barkod okuyucu nasıl çalışır?

Bir barkod okuyucu genellikle aydınlatma sistemi, sensör ve kod çözücü dahil üç farklı parçadan oluşur.Genel olarak, bir barkod okuyucu, kodu bir kırmızı ışıkla aydınlatarak bir barkodun siyah beyaz öğelerini “tarar” ve bu daha sonra eşleşen metne dönüştürülür. Daha spesifik olarak, barkod tarayıcıdaki sensör aydınlatma sisteminden (kırmızı ışık) yansıyan ışığı algılar ve kod çözücüye gönderilen bir analog sinyal üretir. Kod çözücü bu sinyali yorumlar, kontrol basamağını kullanarak barkodu doğrular ve metne dönüştürür.

Barkod yazıcı fiyatları

Barkod yazıcı fiyatlarına baktığımızda 250 TL’den başlayarak 7.000 TL’ye kadar çeşitli cihazların var olduğunu görüyoruz. Fiyat farklılıklarının elbette cihaz özelliklerinden kaynaklandığını bileniz gerekiyor.

Barkod sistemi fiyatları

Barkod sistemi fiyatlarına bakarken kablolu ve kablosuz barkod cihazlarının olduğunu bilmeniz gerekiyor. Hangisini tercih edeceksiniz ona göre bir karar verin.  

Ürün olarak baktığımızda ise barkod sistemleri fiyatlarının farklılaştığını burada da vurgulamamız gerekiyor. Fiyat noktasında karşınıza çıkan ürünün özellikleri ve size sağlayacağı servis hizmetleri fiyat noktasında önemli farklılıklar oluşturabilir.

Dokunmatik barkod sistemi

Bir örnek verecek olursak  MPOS T150i Dokunmatik POS Terminali – POS PC Sistemleri fiyat olarak 8 bin TL’nin üzerinde bir fiyata satılıyor. Ürün gamı olarak tamamen ihtiyacınızı görecek ürünün işletmeniz için bir artı değer oluşturabileceğini söyleyebiliriz.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod okuyucu indir nereden yapılır?

Barkod okuyucu indir konusu aslında programın kurulumu ile ilgili. Örneğin eğer bir barkod cihazı satın aldıysanız muhtemelen cihazla birlikte kullanımınıza sunulmak üzere bir program cd’si verilmiştir. Eğer cd verilmemişse en azından size nasıl bir kurulum yapacağınıza dair bilgilerin verildiği bir doküman muhakkak verilir. Bu dokümandaki bilgileri takip ederek yapacağınız şey tak çalıştır komutuyla cihazı bilgisayara bağlamak ve bilgisayar tarafından cihazın otomatik olarak algılanmasını sağlamak.

Barkodlu terazi fiyatları bakarken

Cihazın yazılımı ile ilgili olarak yazar kasanıza bağlanıp bağlanmadığını özellikle sormanız gerekiyor. İşletmeniz için bu özellik müşterilerinizin sıra beklememesi açısından son derece önemli.

Barkodlu terazinin çeşitli formatta yedekleme, metin dosyaları transferi diğer ölçekler veya yazılımlarla çalışmayı mümkün kılma gibi özelliklerinin olması ayrıca tercih sebebidir.

Barkodlu terazi ile ilgili olarak ürün bilgisi alacağınız şirketler de var. Onlara da en azından bir bakabilir. Ayrıca ürün kıyaslamasına da özellikle e-ticaretin yapıldığı internet sitelerinden bir bakabilirsiniz.

Mağaza barkod sistemi

Aslında mağaza barkod sistemi işlettiğiniz sektöre bağlı olarak değişen bir sistem. Elbette ticari faaliyetlerin birçok farklı sektörü bulunuyor. Bu sektörler içerisinde örneğin tekstil sektöründe kullanılacak barkod sistemi ile süpermarket barkod sistemi farklılaşabilir. Mağaza barkod sistemi seçerken işlettiğiniz ürünlere dayalı olarak bir barkod sistemi seçmenizi öneriyoruz.

Barkod oluşturma nasıl yapılır?

Barkodlama, barkod okuyucularla eşleştirildiğinde birçok endüstride verimliliği ve üretkenliği artırır. Barkod okuyucular, barkodları okumak ve yansıyan ışığı daha sonra eylem veya depolama için bir bilgisayara aktarılan verilere dönüştürmek için lazer ışınları kullanır. Çoğu insan süpermarketlerdeki ve perakende mağazalardaki barkodları ve barkod okuyucuları bilir. Bununla birlikte, barkodlar, envanter almaktan kitapları incelemeye, araştırma için arıları izlemeye kadar diğer birçok uygulamada yararlıdır.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod makinesi işleyişi kolaylaştırır

Bir barkod makinesi ürünlerinizin barkodunu sizlere verdiği için işletmenizin işleyişini kolaylaştıran bir unsur olarak değerlendirilebilir. Ani değişen fiyatlara karşılık olarak anlık barkod üretebilmeniz önemlidir. İşte barkod makinesi bu noktada sizlere avantaj sağlar.

Barkod programı kullanmak

Önemli bir püf nokta barkod programının demosundan ziyade aslını veya lisanslı olanını kullanmanız. Zira böyle bir kullanım bir ömür boyu işletmenizin rahat bir şekilde işleyişini sağlamak adına önemli adımlar atmanızı sağlayacak ve demonun vermiş olduğu eksik özelliklerle de karşılaşmamış olacaksınız.

Barkod no sorgulama

Yapılan şey aslında barkod numarasını okutmaktan ibaret. Böylelikle ürünlerin bilgisini hemen edinebiliyorsunuz. Kısacası bir ürünün nerede üretildiğini merak mı ediyorsunuz. Barkod numarasını okutarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir ürünün hangi firma tarafından üretildiğini merak mı ettiniz? Hemen barkod cihazınızla barkodu okutarak buradan firma bilgilerini de elde edebilirsiniz. Sadece bu kadar da değil. Barkodda yer alan bilgilerle barkodu basan firmanın iletişim bilgilerini de elde edebileceksiniz. Böylelikle o firmaya ulaşabilecek ve ticari bağlantılar kurabileceksiniz.

Barkod etiketi

Barkod etiketi ürünle ilgili bütün bilginin yer aldığı bir kağıttan ibaret. Çoğunlukla ürünlerin üzerinde bulunan bu etiket ile ürünün geçmişi, nerede üretildiği, firmanın adı gibi detaylı bilgilere ulaşabilmeniz mümkün.

Barkod programı full

Bir diğer ifadeyle barkod ile ilgili bütün detayların içerisinde yer aldığı sistemin adı olarak ifade ettiğimiz barkod programı full işletmeniz için herhangi bir eksik bırakmadan işleyişi sağlıyor.

Barkod programı indir

Eğer barkod okuyucu programı internetten indirecekseniz eğer bu noktada yazılımcılar tarafından hazırlanan çeşitli uygulamaları telefonunuza veya bilgisayarınıza yükleyerek bu noktada cihazınızı bir barkod okuma cihazına dönüştürebilirsiniz. İnternette yer alan farklı platformlara veya AppStore Google Play gibi platformlara bir göz atarak hangi barkod okuyucu yazılımların olduğunu görebilirsiniz.

Ücretsiz barkod oluşturma programı nerede bulabilirim?

Bugün internette bazı barkod oluşturma adresleri bulunuyor. Bunlar arasında http://www.barcode-generator.org/ https://www.free-barcode-generator.net/ https://www.onlinelabels.com/label-generator-tools/Barcode-Generator.aspx işinizi görebilir. Ayrıca https://freebarcode.codeplex.com/ adresinde de ücretsiz bir program bulunuyor.

En iyi barkod okuyucu

Bunun kararını vermek zor. En iyi kullanıcılar cevap vermekte. Bunun için de en azından e-ticaret platformlarına bir bakmanızı öneriyoruz. Yapılan yorumlar sizi en iyi olana yönelendirecek.

Termal barkod yazıcı

Termal barkod yazıcılarda doğrudan termal ve termal transfer şeklinde iki ana teknoloji bulunuyor. Bu iki teknoloji arasında bir seçim yaparak işletmenize uygun bir barkod cihazı almanız gerekiyor.

Zebra barkod yazıcı nedir?

zebra barkod yazıcı

Zebra barkod yazıcı, baskı ve uygulamalar için güç veren makinlerdir. Çeşitli modellerle birlikte Zebra barkod yazıcı barkodlarınızı oluştururken hızlı basımıyla zaman kazandırıyor.

Barkod etiket yazıcı nerede kullanılır?

Barkod etiket yazıcılar  dünyadaki hemen hemen tüm akla gelebilecek endüstrilerde ve uygulamalarda kullanılmaktadır.  Satış noktası işlemleri, pazarlama / müşteri sadakat programları, envanter, depo işlemleri, nakliye gibi işlemlerin hepsinde kullanılıyor. Ayrıca hasta kabulleri, yatak başı ilaç doğrulaması, laboratuvar örneği takip ve takibi, sevkıyat ve alma, belge ve kayıt takibi ve personel iletişimi gibi sağlık hizmetlerinde de kullanılıyor.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Barkod yazdırma programı

Barkod yazdırma programlarını daha önceden de belirttiğimiz üzere lisanslı olarak kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü demo programların hemen hemen tamamı geçici nitelikte.

Qr barkod okuyucu her rengi okur mu?

Barkod tarayıcılar tüm renkleri veya renk kombinasyonlarını okuyamaz. Barkodların taranmasının zor olmasının ana nedeni, daha önce söylediğimiz gibi, arka plan ve çubuk renkleri arasındaki kontrast eksikliğidir. Siyah, koyu mavi, koyu yeşil ve koyu kahverengi, barkod baskısı için iyi çalışır, ancak etiket arka planları için iyi değildir. En iyi kombinasyon barkod etiketleri şunları içerir:

 1. Siyah ve beyaz, kırmızı veya sarı
 2. Mavi ve beyaz, kırmızı veya sarı
 3. Yeşil ve beyaz, kırmızı veya sarı

Kaçınılması gereken renk kombinasyonları şunları içerir:

 1. kırmızı ve beyaz
 2. Açık kahverengi ve beyaz
 3. Sarı ve beyaz
 4. kırmızı ve yeşil
 5. Kırmızı ve kahverengi
 6. kırmızı ve mavi
 7. Siyah ve yeşil
 8. Siyah ve kahverengi
 9. Siyah ve mavi

Barkod etiket nerelerde kullanılır?

Envanter yönetimi, devam eden işler, varlık takibi, nakliye ve alma ve uygunluk etiketlemesi için üretim.
Toplama, erteleme, stok yenileme, sevkiyat ve alma gibi iş akışı işlevlerini otomatikleştirmek ve optimize etmek için depo dağıtımı.
Tedarik zinciri boyunca çapraz yerleştirme, filo yönetimi, teslim alma ve teslimat işlemleri gibi her öğeyi takip etmeye yardımcı olacak nakliye ve lojistik.
Satış noktası işlemleri için bakkal ve depo operasyonları ve nakliye için envanter işlemlerinde.

Zebra barkod yazıcı

Zebra barkod yazıcı bugün sunmuş olduğu farklı cihazlar ile adından söz ettiriyor. Fiyat bilgisine baktığımızda fiyatların 1.300 TL’den başladığını görüyoruz.

Türk malı barkod nasıl anlaşılıyor?

Barkod numaralarında yer alan 869 önekinin Türkiye’ye tahsis edildiğini ifade edebiliriz. Ayrıca bu ön ek ilgili ürünün üreticisi tarafından yerleştirilebileceği gibi ürünün ithalatını yapan firma tarafından da yerleştirilebiliyor.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

Türk Malı Barkod için şunlara dikkat edilmeli

 • Küresel çapta kullanılan barkodlama sistemi, GS1 sistemi olarak biliniyor.
 • GS1 isimli organizasyonun oluşturduğu barkod standartları kapsamında Türkiye’ye verilen barkodlar bulunuyor.
 • Bu barkod numalararı ise 868 ve 869 şeklinde.

Termal barkod etiketi nedir?

Farklı yazıcılar farklı etiket boyutlarıyla ilgilenir Küçük bir yazıcı genellikle en fazla dört inç genişliğinde etiketler barındırabilir. Daha geniş etiketler üretebilen bir termal barkod etiket yazıcısına ihtiyacınız varsa, daha büyük endüstriyel birimlerden daha fazla yararlanabilirsiniz; Masa üstü barkod yazıcıları, genellikle maksimum genişlikten daha küçük rulolar veya etiketler alabilir.

Barkod sistemi rehberi! 2021'de bilmeniz gerekenler!

qr barkod

Hızlı Yanıt kodları veya QR kodları, hem depolarda hem de depolama tesislerinde daha popüler hale geliyor. QR kodları Japonya’da ortaya çıkmıştır ve bir öğe veya işletme hakkında bilgi almak ve bir cep telefonuna veya el tipi tarayıcıya koymak için kullanılır. QR kodları önce araçların üretim sürecindeki parçaları izlemek için geliştirildi. Kod bir cep telefonu veya tarayıcı tarafından okunduğunda, bir işletme veya öğe hakkında daha fazla ayrıntı verir, daha fazla bilgi için bir URL gösterir, kuponlar sağlar ve daha fazlası.

Masaüstü barkod okuyucu

Datalogic Magellan  3200VSi masaüstü barkod okuyucu, kompakt, dikey form faktöründe yüksek performans gerektiren perakendecilere görüntüleme teknolojisini getiriyor. Hem doğrusal (1D) hem de 2D etiket kod çözme için destek sağlar. Magellan 3200VSi görüntüleyici, maksimum verimlilik ve ergonomik kolaylık sağlayan tarama ve sunum tarama tekniklerine olanak tanır.

Barkod okuyucu fiyatları

Cihazın taşınabilir olma özelliğinin fiyata yansıdığını görüyoruz. Taşınabilirlik, bir barkod tarayıcı seçerken büyük bir faktördür. Bunun için tarayıcının çalışacağı ortam türünü göz önünde bulundurun.

Barkod programı ücretsiz

Barkod programını ücretsiz edinebilmeniz mümkün ancak burada dikkat etmeniz gereken en temel özellik ücretsiz programların sınırlı ve geçici olması.

Mağaza / Online Alışveriş