444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Gündem > Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama artık barkod okuyucular sayesinde artık çok kolay. Hem zamandan hem de paradan kazandırdığını söyleyebiliriz. En güzeli de sağladığı iş kolaylığı.

Barkod Sorgulama nedir?

Yapılan şey aslında barkod numarasını okutmaktan ibaret. Böylelikle ürünlerin bilgisini hemen edinebiliyorsunuz. Kısacası bir ürünün nerede üretildiğini merak mı ediyorsunuz. Barkod numarasını okutarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir ürünün hangi firma tarafından üretildiğini merak mı ettiniz? Hemen barkod cihazınızla barkodu okutarak buradan firma bilgilerini de elde edebilirsiniz. Sadece bu kadar da değil. Barkodda yer alan bilgilerle barkodu basan firmanın iletişim bilgilerini de elde edebileceksiniz. Böylelikle o firmaya ulaşabilecek ve ticari bağlantılar kurabileceksiniz.

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama hayata ve işleyişe dair öylesine kolaylıklar getirdi ki, gelinen aşamada hayatın her aşamasında kullanılır bir duruma geldi. Böylelikle hem barkodun hem de barkod okumaya yarayan cihazın yaşamın vazgeçilmezleri arasına geldiğini söyleyebiliriz.

Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Küresel ticaret ürün numarası olarak ifade edilen GTIN barkod numarası sorgulaması yapılmasına imkan veriyor. Bu numara perakende olarak satılan ürünlere ait barkodları tanımlamakta kullanılıyor. Ticari ürün üzerinde yazılan barkod numarasının arama alanına girilmesiyle ürün bilgilerine rahatça ulaşılabilmektedir.

Biz pratik hayatta ürünü kullanıyoruz ancak barkod numarasının arkasında aslında bir çözüm merkezi bulunuyor. GS1 adı verilen ve Global Standartlar Merkezi anlamına gelen sistem ürünlerin tedarik zincirlerinde tanımlanmasını sağlıyor. Diğer taraftan bu sistem dünyanın bir çok ülkesindeki 1 milyonun üzerindeki firmanın barkod bilgilerine ulaşılmasını sağlayan GEPIR adlı organizasyonun da bir parçası. GEPIR global elektronik ürün bilgi sicili anlamına geliyor.

Barkod sorgulaması sadece barkod numarasına bağlı olarak yapılmıyor. Aranmak istenen firma bilgilerini yazarak da arama yapabiliyorsunuz.

Diğer taraftan yukarıda bilgisini verdiğimiz GEPIR ile küresel anlamda milyonlarca firmanın ve aynı zamanda ürünün bilgisine ulaşabilirsiniz. Ürünlere ulaşmanız sayesinde de ticari faaliyetlerinizi son derece rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Barkod sorgulama konusunda size bilgiler vermişken barkod okuyucu ürünlerle ilgili bilgi alabilir ve barkod okuyucu seçmenin size ne kadar kolaylık sağladığını tecrübe edebilirsiniz. Yapmanız gereken ne mi? Sadece bu sayfayı takip etmeniz yeterli olacak.

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın