TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Gündem > Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama artık barkod okuyucular sayesinde artık çok kolay. Hem zamandan hem de paradan kazandırdığını söyleyebiliriz. En güzeli de sağladığı iş kolaylığı.

Barkod numarası nedir?

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod tanımı. Barkod, bir bilgisayar sistemine veri girmek için kullanılan, basılı bir dizi paralel çubuk veya değişen genişlikte çizgilerdir. Çubuklar tipik olarak beyaz zemin üzerinde siyah olarak yer almaktadır. Genişlikleri ve miktarları uygulamaya göre değişir.

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod tanımı, barkod numarası nedir ifadesini madde olarak ifadelendirirsek;

 • Çubuklar 0 ve 1 ikili rakamlarını temsil etmek için kullanılır.
 • Bunların sıraları 0’dan 9’a kadar olan sayıları temsil edebilir.
 • Dijital bir bilgisayar tarafından işlenebilir.
 • Bir dizide belirli bir konumda belirli bir genişlikte bir çubuğun varlığı veya yokluğu bilgisayar tarafından 0 veya 1 olarak okunur.
 • Bu tür kodların çoğu, yalnızca iki farklı genişlikte (kalın ve ince) çubuklar kullanılarak oluşturulur.
 • Bir barkodla temsil edilen numaralar da tabanında basılır.

Barkod Sorgulama nedir?

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Yapılan şey aslında barkod numarasını okutmaktan ibaret. Böylelikle ürünlerin bilgisini hemen edinebiliyorsunuz. Kısacası bir ürünün nerede üretildiğini merak mı ediyorsunuz. Barkod numarasını okutarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir ürünün hangi firma tarafından üretildiğini merak mı ettiniz? Hemen barkod cihazınızla barkodu okutarak buradan firma bilgilerini de elde edebilirsiniz. Sadece bu kadar da değil. Barkodda yer alan bilgilerle barkodu basan firmanın iletişim bilgilerini de elde edebileceksiniz. Böylelikle o firmaya ulaşabilecek ve ticari bağlantılar kurabileceksiniz.

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama hayata ve işleyişe dair öylesine kolaylıklar getirdi ki, gelinen aşamada hayatın her aşamasında kullanılır bir duruma geldi. Böylelikle hem barkodun hem de barkod okumaya yarayan cihazın yaşamın vazgeçilmezleri arasına geldiğini söyleyebiliriz.

Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Küresel ticaret ürün numarası olarak ifade edilen GTIN barkod numarası sorgulaması yapılmasına imkan veriyor. Bu numara perakende olarak satılan ürünlere ait barkodları tanımlamakta kullanılıyor. Ticari ürün üzerinde yazılan barkod numarasının arama alanına girilmesiyle ürün bilgilerine rahatça ulaşılabilmektedir.

Barkod sisteminin ne işe yaradığını biliyormusunuz?

Barkod sistemi, ürünlerin bilgisayarlara bağlantılı optik okuyuculu cihazlar ile kimliklendirilmesini öngören bir sistemdir. Ürün üzerindeki barkod, bilgisayara bağlı bir makine vasıtasıyla taranır. … Ürünler barkod okuyucuya tutularak ürün fiyat girdisi otomatik bir şekilde ekrana yansımaktadır

Barkod sistemine nasıl geçilir?

Herhangi bir kuruma müracaat gerektirmez. Barkod / Karekod numaralarınızı (verilerinizi) kendiniz belirleyebilirsiniz. Sistem ve takip için öncelikle bir barkod sistemli stok kontrol veya muhasebe yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Bir veya birkaç barkod yazıcı, barkod / karekod okuyucu cihazları temin edilmeli.

Diğer taraftab barkod sorgulamayı telefonunuz ile de yapabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Google Play Store’u açın ve “barkod tarayıcı” araması yapın.
 • İstediğiniz uygulamayı bulun, kurun ve ardından Android cihazınızda açın.
 • Ekranın ortasında beliren kutuya kadar bir barkod veya QR kodu tutun.

Biz pratik hayatta ürünü kullanıyoruz ancak barkod numarasının arkasında aslında bir çözüm merkezi bulunuyor. GS1 adı verilen ve Global Standartlar Merkezi anlamına gelen sistem ürünlerin tedarik zincirlerinde tanımlanmasını sağlıyor. Diğer taraftan bu sistem dünyanın bir çok ülkesindeki 1 milyonun üzerindeki firmanın barkod bilgilerine ulaşılmasını sağlayan GEPIR adlı organizasyonun da bir parçası. GEPIR global elektronik ürün bilgi sicili anlamına geliyor.

Barkod sorgulama nedir? Barkod sorgulama nasıl yapılır?

Barkod sorgulaması sadece barkod numarasına bağlı olarak yapılmıyor. Aranmak istenen firma bilgilerini yazarak da arama yapabiliyorsunuz.

Diğer taraftan yukarıda bilgisini verdiğimiz GEPIR ile küresel anlamda milyonlarca firmanın ve aynı zamanda ürünün bilgisine ulaşabilirsiniz. Ürünlere ulaşmanız sayesinde de ticari faaliyetlerinizi son derece rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Barkod sorgulama konusunda size bilgiler vermişken barkod okuyucu ürünlerle ilgili bilgi alabilir ve barkod okuyucu seçmenin size ne kadar kolaylık sağladığını tecrübe edebilirsiniz. Yapmanız gereken ne mi? Sadece bu sayfayı takip etmeniz yeterli olacak.

Mağaza / Online Alışveriş