TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Bir çoğumuz boş vaktimizi muhtemelen bu tür yerlerde geçiriyoruz. Restoran tdk kelimesinden bahsediyoruz elbette. Ailemizle çarşıya  çıktığımızda ilk uğrak yerimizdir restoran. Ya da bir misafirimiz geldiğin de götürdüğümüz yerlerden biridir, Restoran

Nedir bu restoran tdk?

Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Restoran tdk Türk Dil Kurumunun sözlüğünde yemek pişirilip satılan yer anlamında kullanılıyor. Aşevi manası da verilmiş sözlükte. İnsanların oturup bir yerde pişirilen ve yemeklerini yedikleri bir yer olarak da ifade ediliyor.

Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Kelime 19. yüzyılın başlarında Fransızca’dan geliyor. Yemek hazırlamak anlamında “restaurer” kelimesinden türüyor.

Biz daha geniş bir perspektiften bakarsak şunlara da yer verebiliriz.

Restoran TDK nasıl yazılır?

Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Restoran! Günümüz dünyasında en popüler isim. Pek çok insan yemeklerini evlerinde yemez, her zaman restorandan yemek ve içecek alırlar. Restoran, herkese yiyecek ve içecek satmak için açılan halka açık bir mekan. Restoranı ziyaret edip içeriden yiyecek alıyoruz. Ancak, Restaurant’ın uygun bir anlamını veya tanımını bilmiyoruz.

Restoran tarihi ve gelişimi nedir?

Dünya’da ilk yiyecek-içecek işletmesinin nerede ve ne zaman açıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, 11. yüzyılda (yy.) Çin’de açıldığı tahmin edilmektedir. Restoran kavramı ise ilk olarak Fransız İhtilali’nden sonra ortaya çıkmıştır. … İlk restoranın ise; 1765 yılında Paris’te açıldığı sanılmaktadır.

Tarihte bilinen ilk restoran sahibi kimdir?

Her ne kadarMathurin Roze de Chantoiseau olarak dillendirilse de tarih kitaplarında ilk restoran olarak yer alma konusunda başarılı olan Mathurin Roze de Chantoiseau değil, Boulanger oldu. Hala pek çok kaynak, hiç tartışmasız ilk restoranın yaratıcısını Boulanger olarak belirtir ancak rivayetlerden hiç bahsetmez.

Ülkemizin bilinen ilk restoranı nerededir?

Anadolu topraklarında açılan ilk restoran 1888’de İstanbul‘da Galata’da hizmete başlayan –daha sonra adını Adullah Efendi olarak değiştiren‐ Türkiye‘de Restorancılığın Gelişimi Viktorya’dır.

Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Bazen birçok insan Restaurant ve Otel’in aynı şey olduğunu ve tanımının da aynı olduğunu düşünüyor. Ama bu doğru değil. Otel ve restoran tanımı birbirinden farklıdır.

Ferahlık ve dinlenme

Restoran halka açık bir yer. Ticari olarak Yiyecek ve İçecek sağlayan ve bu hizmeti yeren ver aynı zamanda. Bu ferahlık, Yiyecek ve içecek almak için herkese açıklık sağlıyor. Herkes ücret karşılığında yiyecek ve içecek alabilir. Restoran, konukları memnun etmek için yiyecek ve içecek hizmeti sunmakta.

Aslında, konuk olarak restoranda dinlenir ve aldığınız yiyecek ve içecek hizmeti karşılığında ücret ödersiniz.

Boş zamanların vazgeçilmez mekanı Restoran tdk incelemesi

Restoran “Dinlen ve Kirala” kelimesinden geliyor. Restaurant kelimesini oluşturan kelimeler “Rest & Rent”. Konuk / müşterinin / insanların yiyecek ve içeceklerini aldıkları yer.

Birçok insan, Otel ve Restoran’ın aynı şey olduğunu düşünüyor. Restaurant ve Otel tanımı elbetteki farklı. Otel ve restoran aynı yerde bulunabilir ancak aynı şeyler olmadığını vurgulayalım. Otel, yiyecek ve içecek olanakları ile gece kalacak konaklama sistemine sahiptir, ancak restoranda sadece yiyecek ve içecek olanakları bulunur. Restoranda gece veya gündüz kalacak konaklama sistemi ve imkanı bulunmamakta.

Mağaza / Online Alışveriş