TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!

Cafe otomasyon sistemleri yeni açacağınız veya işlettiğiniz işletmeler için aslında vazgeçilmeniz. Cafe işletmek bir hobi değil. Bu bir iş. Bunu akılda tutmak önemli. Biz de bu yazıda en azından cafe otomasyon sistemlerinin ne işe yaradığını bir cafe açma özelinde tartışmak istedik. Yazımız biraz uzun olsa da cafe açmak isteyenlere benzersiz bilgiler sunuyor.

Cafe otomasyon sistemleri ne işe yarıyor?

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!

1. Cafenizin iş planı

Plan yapmama başarısızlık getirir. Bir cafe,  ilk planlama eksikliğinin – imkansız olmasa da – pahalıya mal olabileceği bir iş türüdür. Bu nedenle, bir iş planınızın olması önemlidir.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
cafe otomasyon sistemleri

Küçük ayrıntılar son derece önemli değildir, çünkü zamanla değişebilirler. Örneğin, mola planınızı dünden iticafeen tam iki yıl, üç veya dört ana faktöre bağlı olarak 20-25 ay beklemeyi planlamayın.

Bir cafe iş planı yazmanın, iş modelinizde açmadan önce düzeltilebilecek delikleri tanımlamanıza ve arıza riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın. Ayrıca, görev beyanınız ve rekabet avantajınız gibi büyük hedeflerinizi yazılı olarak elde etmenize de yardımcı olabilir.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
cafe otomasyon sitemleri

2. İş yapınızı kurun

Herhangi bir işletme veya yeni bir şirket kurarken, alacağınız ilk büyük kararlardan biri işinizi nasıl yapılandıracağınızdır. Özellikle, tek mülkiyet, ortaklık, LLC veya şirket olmayı planlıyor musunuz?

Tek mülkiyet veya ortaklık haline gelmek muhtemelen daha kolaydır, ancak bu yapıdaki bir sorun, çubuğunuzun maruz kaldığı davalardan ve borçlardan şahsen sorumlu olmanızdır. Başka bir deyişle, bir şeyler ters giderse, yükümlülüğünüz için herhangi bir sınırlama yok.

Kişisel sorumluluktan kaçınmak için en iyi seçenek restoranınızı veya cafenizi LLC veya şirket olarak kurmanızdır. Bu iş yapıları kendilerine ait bir varlık olarak hareket eder ve işletmenizin yükümlülüklerini üstlenir ve bu da yükümlülüğünüzü sınırlar.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!

Yani birisi olurda cafenizde bir kaza geçirir ve dava açmak isterse, bir birey olarak sizin yerine işi dava eder.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
cafe otomasyon sistemleri
3. Adınız ve logonuzun ticari markası

Bir ticari marka kullanmak, belirli bir coğrafi alanda şirketinizin adını veya logosunu korumanızı sağlar.

Cafeniz için harika bir isim bulmak önemlidir. Adınızı ve logonuzu ticari marka haline getirmek için, ticari marka süreci oldukça karmaşık olduğundan, fikri mülkiyet haklarınızı almanızı öneriyoruz.

Bir logoyu ticari marka haline getirmeden önce, logo tasarımcısının size telif hakkı veya en azından logoyu işletmeniz için kullanma hakkı verdiğinizden emin olun.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
cafe otomasyon sistemleri
4. Uygun lisansları alın

Yasal sorunlardan kaçınmak için işletme açılmadan önce uygun şekilde lisanslanması önemlidir.

Doğru lisansı almamak, işletmenizin ceza almasına neden olabilecek bir hata.

5. Bir konum seçin

Yer her şeydir. Cafeniz için doğru konumu seçmeden önce dikkate almanız gereken birkaç nokta:

Demografi – Şehrinizin farklı bölgeleri farklı demografik özelliklere hitap ediyor. Üniversite öğrencilerine hitap etmek istiyorsanız, bir üniversitenin yakınında açılmak mantıklıdır. Daha üst sınıf müşterileri çekmek istiyorsanız, şehrin daha zengin bölgelerinde mağaza kurun.

Erişilebilirlik ve Park Etme – Turistleri çekiyorsanız, bir taksi kullanmaları muhtemel olduğundan park etme daha az sorun oluşturur. Ancak, turistlerin tekrar müşteri olma olasılığı daha düşüktür. Konumunuzu seçerken bunu aklınızda bulundurun.

Kira ve Kamu Maliyeti Maliyetleri – Bunu, çekeceğiniz müşteri türüyle satışlarda telafi edebilecek misiniz?

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
6. Cafenizi tasarlayın

Tarzınız her şeydir. İnsanlar atmosfer ve sosyalleşmek için dışarı çıkarlar, bu yüzden doğru müzik, dekor ve mobilyaları seçmek önemlidir.

Tasarımınızı seçerken, her şeyin tamamlayıcı olduğundan emin olun. Pinterest’e bazı benzersiz fikirler için göz atabilir veya bütçeniz varsa bir iç tasarımcı kiralayabilirsiniz.

Kararınız ne olursa olsun, müşterilerinizin geri gelmelerini sağlamak üzere unutulmaz bir deneyim oluşturabilmeniz için bunu doğru yaptığınızdan emin olun.

7. Muhasebe ve Envanter konusunda bilgili olmak

Cafe envanteri, satış maliyetinizi takip etmenin önemli bir özelliğidir, bu nedenle açmadan önce bunun için bir işlem ayarladığınızdan emin olun veya favori yazılım teknolojisi sağlayıcılarınızla entegre olan bir cafe otomasyon sistemlerinden birini doğru şekilde kullanın.

Uygun envanter izleme, fiyatları belirlemenize ve cafenizde en karlı olan öğeleri belirlemenize yardımcı olabilir. Bu bilgileri, cafede çalışan elemanlarınızın daha etkili içecek önerileri yapmasına yardımcı olmak ve cafe menünüze karlılık için fiyatlandırma yapmak üzere kullanabilirsiniz.

Envanteri düzgün şekilde izlemeye ek olarak, yerinde iyi bir muhasebe sisteminiz olduğundan emin olun. İşletmenizin nasıl bir performans gösterdiğini ve nerede iyileştirmeler yapmanız gerektiğini takip etmek önemlidir.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
8. Cafenizi pazarlayın

Cafe pazarlaması iki ana faaliyetten oluşur: müşteri çekiciliği ve müşteriyi elde tutma.

Müşteri cazibesi teorik olarak basittir – bir reklam yayınlayın ve müşterilerin akışını izleyin.

Ancak, bu müşterilerin tekrar tekrar gelmesini sağlayamazsanız ücretli reklamcılık hızlı bir şekilde pahalı olabilir. Ek olarak, insanları ağızdan ağıza getirerek cafenize getirmenin yollarını bulmak isteyebilirsiniz.

Cafe ve restoran dünyasında pazarlama esastır. Dükkan açmayı ve müşteri akışını görmeyi beklemeyin! Sosyal medyayı kullanın, müşterileri tanıtımları arkadaşlarınızla paylaşmaya teşvik edin ve markanızın arkasına biraz para koymayı düşünün.

9. Cafe otomasyon sistemleri araştırması yapın

İşin en önemli maddesi budur aslında. Cafenizi açmadan önce bir cafe POS sistemine yatırım yapmanız zorunludur. Satış noktası sistemi, müşterilerinden ve çalışanlardan hırsızlığa karşı bir koruma görevi görecek ve cafenin arkasındaki ve mutfakta iş akışlarınızı hızlandıracaktır.

Cafeler için en iyi POS sistemleri, yüksek hacimli bir cafe veya gece kulübü kullansanız bile kurulumunuz için özelleştirilebilir.

Elde Taşınabilir Cihazlar – ingenico pos cihazı gibi elde taşınabilir satış noktası sistemleriyle, sunucular müşterinin siparişlerini cafede herhangi bir yerden, hatta çatıda bile alabilir ve müşterilerin cihazda hızlı bir şekilde ödeme yapmalarını, imzalamalarını ve bahşiş vermelerini sağlar. Ayrıca, cihazdaki “tekrarla” düğmesi içeceklerin yeniden sipariş edilmesini kolaylaştırır.

Cafe otomasyon sistemleri tercihinizi etkileyecek 9 bilinmeyen!
cafe otomasyon sistemleri

Zamana Dayalı Fiyatlandırma – Bir cafe sahibi olarak, büyük olasılıkla iş sonrası kalabalığı ikna etmek için avantajlı gün fiyatını ayarlamak isteyeceksiniz. Bazı POS sistemlerinde, zamana dayalı fiyatlandırma otomatik olabilir, bu nedenle her gün oturmanız ve ayarlamanız gerekmez.

Sezgisel İçecek Menü Yönetimi – Her sabah bir içeceğin fiyatını değiştirmeniz veya sürahi spesiyallerini ve avantajlı gün spesiyallerini değiştirmeniz gerekebilir. Bulut tabanlı cafe POS yazılımı ile bunu koltuğunuzdan yapabilirsiniz.

Cafe otomasyon sistemleri yönetim yazılımına sahip akıllı POS sistemi, işinizin başarısı için çok önemlidir.

Mağaza / Online Alışveriş