TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Yazar kasa > Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Bu yazımızda yazar kasa kavramına dair detaylı açıklamaları sizlerle paylaşmak istiyoruz . Okuduğunuzda hem bilgilenmenizi hem de konuya dair detaylara vakıf olmak amacındayız. Şimdi isterseniz gelin hep birlikte tanımlamalarla yazımıza başlayalım.

Yazar kasa nedir?

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Yazar kasalar tezgah üstü bir satış noktasında, nakit depolamak için bir çekmecenin yanı sıra kredi kartı ödemelerini işleme donanımı olan geleneksel, elektronik ödeme işleme sistemidir. Her yazar kasa farklı özelliklere sahiptir, ancak birçoğunda vergi, ipucu ve indirimleri hesaplayabilir, iadeleri ve borsaları işleyebilir, envanter listelerini gözden geçirebilir, günlük satış toplamlarını yazdırabilir, harici bir barkod tarayıcı (ayrı olarak satın alınır) bağlayabilir ve çalışan kullanımını izleyebilirsiniz.

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Yazar kasalar, yalnızca ödemeleri işleme koyması gereken ve modern POS sistemleriyle birlikte gelen ek işletme yönetimi özelliklerini istemeyen işletmeler için çalışır. Bunları ucuza izlemek ve satın almak da kolaydır. Bununla birlikte, bir barkod tarayıcı ve bir kredi kartı işlemcisi ayrıca satın almanız gerekebilir.

Bazı işletme sahipleri, tamamen dijital bir çözüm tercih etmek yerine, geleneksel bir yazar kasa kullanarak kendilerini daha rahat hissedebilirler.

Geleneksel yazar kasa ödemeleri işleme ve temel satış raporlaması ile sınırlıdır ve o zaman bile tezgahınıza bağlı kalırsınız. E-ticaret işletmeleri ve hatta dijital bir mağazaya sahip fiziksel işletmeler, çevrimiçi ödemeleri kabul etmek için yazılım yüklü bir POS sistemi ile daha iyi durumda olacaktır.

Çoğu durumda, kredi kartı ödemelerini bir yazar kasa ile işlemek için, üçüncü bir taraf aracılığıyla ayrı bir satıcı hesabı açmanız gerekir. Bir hatırlatma olarak, satıcı hesapları esasen, kredi ve borç işlemleri yoluyla yapılan ödemelerin yatırıldığı ek bir banka hesabıdır. Bu, hepsi bir arada bir POS sistemi kullanmaya karşıdır; bu durumda, bir satıcı hesabı ürünün kendisine eklenir.

Yazar kasalar bir POS sistemi kullanmak kadar gelişmemiş ve modern bir satış noktası sisteminin birçok işlev ve özelliğinden yoksundur. Bir yazar kasa teknik olarak bir satış noktası çözümü olarak düşünülebilir.

Genellikle yerleşik kredi kartı işlemesi ile gelen (veya doğrudan entegrasyonlar için en azından birkaç seçenek sunan) POS sistemlerinden farklı olarak, yazar kasaların kredi kartı işleme özellikleri yoktur. Kart ödemelerini kabul etmek için ayrı bir satıcı hesabına başvurmanız gerekir.

Yazar kasa pos nedir?

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Yazar kasa pos satış noktasını temsil eder. Satış noktası (POS) işlemi, bir ürün veya hizmet satın alındığında, genellikle işlemi tamamlamak için bir satış noktası sistemi kullanan bir satıcı ve müşteri arasında gerçekleşen işlemdir. En sevdiğiniz restoran veya perakende mağazasında olduğunuzda ve bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinizde, bir satış noktası (POS) veya bir satış noktası (POP) işlemi gerçekleştirirsiniz.

Satıcılar genellikle bir satış işlemini tamamlamak için bir POS sistemi kullanır. En temel tanımında, bir POS sistemi, bir işlem ve ödemeyi işlemek için bir POS makinesi oluşturmak üzere POS donanımı ve POS yazılımının bir kombinasyonudur.

Belki de söylenebileceğimiz en önemli avantajı Ödeme Kaydedici Cihaz ve POS cihazının bir arada sunulmasıdır. Mükellefler önceleri belirli bir ücret ödedikten sonra ÖKC sahibi olabiliyorlardı. Pos cihazını ise bankalar aracılığı ile temin ediyorlardı. Ve bu esnada da belirli şartların imza altına alınması, birçok maddi prosedürün de gerekliliklerine üzerlerine almaları gerekiyordu. Ancak şimdi bu hizmet ve avantajları sizlere çok daha yakın.

Yeni nesil yazar kasa nedir?

Yeni nesil yazar kasa  sistemi, küçük perakende mağazası da dahil olmak üzere herhangi bir perakende mağazasının gerekli parçası haline geliyor.

Günümüzde herkes, envanteri ve çalışanları yönetmek için POS sistemini perakende mağazasına tanıtmak istiyor. Daha iyi bir gelir olarak yansıtılacak iş verimliliğini artırmaya yardımcı oluyor.

Envanterinizi hem çevrimiçi hem de çevrimdışı mağaza için merkezileştirmeniz mümkün. e-Ticaret mağazanızı ve çevrimdışı mağazanın envanterini tek bir sistemle yönetmeniz için mükemmel bir seçenek.

Pos yazar kasa işletmeler için ne anlam ifade ediyor?

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

POS yazar kasa, bir perakende satış ortamında satışları başlatan, ödemeleri işleyen ve tüm satış, envanter ve müşteri verilerinizi tek bir sistemde izleyen bilgisayarlı bir yazar kasadır. En iyi POS sistemleri, yerleşik işletmeniz için çalışan yönetimi ve pazarlama özelliklerine de sahiptir.

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Sadece ödeme almanız gerekiyorsa, ucuz bir yazar kasa hepsini sizin için halledecektir. Bir kredi kartı terminali eklerseniz, 900 TL’lik modeller bile nakit izleyecek ve satışları kredi kartlarıyla birlikte kontrol edecektir. En temel modellerde bile, müşteriler için makbuz yazdırabilir, satış vergileri ekleyebilir ve takip edebilir ve günün satışlarını hesaplayabilirsiniz. Fiyatlar manuel olarak girilebilir veya belirli departman tuşlarıyla programlanabilir.

Yazar Kasalarda Satış Takibi ve Raporlama

Yazar kasa temel günlük satış toplamları sunabilir ve bazıları bu ayarı yapılandırırsanız departmanlar tarafından rapor sunabilir. Bununla birlikte, temel yazar kasalarda çok sağlam satışlar veya vergi toplamları sağlanmaz veya satıldıkça envanteri otomatik olarak düşme yolları yoktur. E-tabloları veya not defterlerini kullanarak envanter ve işletme finanslarını manuel olarak izlemeniz gerekir.

Yazar Kasalarda Stok Yönetimi

Yazar kasaların envanter yönetimi işlevi yoktur. Envanterinizi ayrı bir sistemde veya e-tabloda yönetmeniz ve manuel stok sayımlarına daha fazla güvenmeniz gerekir. Çok sayıda envanteriniz varsa, POS sistemi kullanmak, envanteri otomatik olarak izleyerek çok fazla zaman ve iş gücü tasarrufu sağlayabilir.

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Yazar Kasalarda Çalışan Yönetimi

Bazı yazar kasaların çalışanların satışlarını takip etme özellikleri vardır. Bu genellikle çalışanlara satışlarını izleyen bir oturum açma kodu atamayı içerir. POS sistemleri aynı zamanda çalışanların satışlarını izleme özelliklerine de sahiptir. POS sistemleri genellikle zaman takibi, komisyon raporları ve detaylı çalışan satışları ve bazen bordro ve çalışan planlaması gibi daha gelişmiş çalışan yönetimi özelliklerine sahiptir.

Yazar Kasalarda Pazarlama Özellikleri

Çoğu yazar kasa, müşteri makbuzlarının üstünü veya altını özelleştirebilir. Bunun dışında yazar kasaların pazarlama yetenekleri yoktur. Çoğu POS sistemi, müşterileri izlemek için bir müşteri veritabanı özelliği ile birlikte gelir ve genellikle e-posta pazarlama ve sadakat programları için seçeneklere sahiptir.

Yeni nesil yazar kasa pos işletmenize hız katar!

Yeni Nesil Yazar Kasa POS ekosistemi, katma değeri yüksek ürün ve hizmetler sunar ve değişen ve gelişen piyasa koşullarında sağladığı faydalar sayesinde işletmelere verimlilik, hız ve rekabet avantajı verir.

POS cihazları ödeme noktalarında nakit para kullanılmadan ödeme yapılmasını sağlar. Telefon bağlantısı ya da internet ile üye işyeri ve banka arasında bağlantı kuran, kredi kartı bilgilerini okuyan ve tahsilat yapmaya yarayan cihazlardır. POS cihazlarında kredi kartı ya da banka kartından ödeme yapılabilmektedir.

Bir POS sistemi kullanmayı düşünmek için bir çok neden bulunuyor. Yalnızca tüm ödeme türlerini kolayca kabul edip işlemekle kalmaz, aynı zamanda hepsi bir arada ödeme işleme sistemiyle işletmenizin tüm yönlerini daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilecek yazılımlardan da yararlanabilirsiniz.

POS sisteminiz muhasebe yazılımınızla entegre olursa, POS sisteminizden satış verileri otomatik olarak kitaplarınıza aktarılır. Çoğu POS sistemi otomatik olarak değerli müşteri verilerini yakalar, böylece kitlenize daha iyi pazarlama yapabilirsiniz. Bazı sistemler banka hesabınıza otomatik, ertesi gün para yatırma olanağı sağlar ve birçoğu ile çalışanların oturum açma / kapatma zamanlarını ve satış performanslarını otomatik olarak izleyebilirsiniz.

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Yukarıdakilerin tümü POS sisteminizin yapabileceği işlemlerden sadece birkaçıdır. Sonuçta, bir POS sistemi, satış noktasında, nerede olursa olsun ödemeleri işlemek ve işletmenizi genel olarak yürütmek için daha modern, verimli ve esnek bir yöntemdir. Ayrıca, POS sistem yazılımı otomatik olarak güncellendiğinden, büyük olasılıkla analog yazar kasa ile karşılaşabileceğiniz aynı teknik zorluklarla uğraşmanız gerekmeyecektir. Ancak donanımınız veya yazılımınızla ilgili bir sorununuz varsa, POS şirketinizin müşteri desteğine her zaman ek ücret ödemeden başvurabilirsiniz.

Yazar kasa pos cihazı ödeme çözümünüz

Sadece ödeme almanız gerekiyorsa, ucuz bir yazarkasa hepsini sizin için halledecektir. İnternet bağlantınız sınırlıysa veya hiç bağlantınız yoksa, yazar kasa da daha iyi bir seçim olabilir. Düzenli olarak internet erişiminiz yoksa, kredi kartı işlemleri için telefon hattı bağlantısına sahip bir kasa (gerekirse) en iyi seçenektir.

Yazar kasa çekmecesi ne işe yarar?

Yazar kasa çekmecesi seçmek, rutininizin ön kapınızın kilidini açmak kadar önemli bir parçasıdır ve günde birden fazla değilse bile en az günlük olarak yapılmalıdır. Ancak nakit çekmecenizi açmaya, bu parayı yatırmaya ve iki kez düşünmeye alışkınsanız, kendinize büyük bir kötülük yapıyorsunuz.

Yazar kasa çekmecenize neden bütçe ayırmalısınız?

Nakit çekmecesi olmasına ve işinizdeki nakit akışıyla ilgilenmeniz gerekse de, nakit çekmecenizi dengelemek, kredi kartları ve çekler dahil olmak üzere her türlü ödeme yöntemiyle ilişkilidir. Apple Pay gibi mobil ödeme yöntemleri giderek daha popüler hale geliyor ve bunların da hesaba katılması gerekiyor. Bu, işletmenizin getirdiği tüm kârın muhasebeleştirilmesini sağlar ve işletmenizin finansal olarak nerede olduğu konusunda net bir fikir verir.

Çalışanlarınıza en üst düzeyde güven ve emniyet duyabilirsiniz hatta onları aile olarak bile görebilirsiniz, nakit işlemlerle uğraşan işletmelerin nakit işleme prosedürlerini uygulaması zorunludur. Bu uygulamalar sadece bir işletme sahibi olarak sizi korumakla kalmaz, aynı zamanda tüm tarafları kaydınıza giren ve çıkanlardan sorumlu tutabilir. Yazar kasa çekmecenizi kullanmak için en önemli neden, yanlış nakit kullanımı veya hırsızlıktan kaynaklanan sıkıntıları önlemektir.

İşte insan hatasını en aza indirmek için yazar kasa çekmecesine bütçe ayırmayı ihmal etmemelisiniz.

Yazar kasa pos fiyatları bakarken nelere dikkat etmeli?

  • Teknik özelliklere özellikle bakılmalı. Zira işlemci özellikleri, işletim sistemi ve internet protokolü bu teknik özellikler içerisinde yer alıyor.
  • Yazar kasa pos fiyatları karşılaştırmada cihazın yazıcı özelliği de dikkate alınmalı. Yazıcı özelliğinin içerisinde de yazıcının tipi, çözünürlük özelliği, kağıt genişliği, kağıt ilerleme aralığı, maksimum hız, çalışma sıcaklığı ve ömür gibi alt unsurlar yer alıyor.
  • Müşteri göstergesi özelliğinin bulunduğu yer itibariyle cihazın karakter, yazı rengi, zemin rengi ve çalışma özeliği gibi hususlar bakabileceğiniz noktalar olmalı. Ayrıca kasiyer ekranı ve tuşlar, rakam tuşları ve fonksiyon tuşları gibi özelliklere de fiyat çerçevesinde bakabilirsiniz.
  • Cihazdaki mali hafıza özelliği, gün sayısı, Z sayacı, Kümülatif toplam ve Kümülatif KDV gibi özellikler ile mali uygulamaya yönelik olarak özel barkod tanımı ve uzaktan güncelleme gibi niteliklere yine fiyat çerçevesinde bakabilirsiniz.
  • Son olarak cihazın bağlantılar özelliği, GPRS, USB, Ethernet, Seri port ve para çekmecesi portu gibi özellikler yine göz önünde bulunduracağınız hususlar olarak yer alacak.

Yazar kasa pos zorunluluğu

Yeni nesil yazar kasa ve bağlantılı donanımlar ile internetten yararlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) hızlı ve güvenli şekilde iletişim kurmak mümkündür. GİB tarafından zorunlu tutulan bu ürünler, işlemlerinizi internet tabanlı bir şekilde hızlı yönetmenize olanak tanırken, GİB tarafından takibini de kolaylaştırır.

Eğer yeni bir iş kurduysanız veya sonradan mecburiyet kapsamına giren bir iş sahasına girdiyseniz bu durumda işe başlama ve mecburiyet alanına girme tarihinden itibaren 30 gün vaktiniz var demektir.

Dİkkatle okunması gereken yazar kasa rehberiniz

Bu süre kalkınmada öncelikli olan birinci ve ikinci dereceli yerler için 60 gün olarak belirlenmiş durumda.

Belirtilen sürelerde yazar kasa pos kullanılmazsa

Yazar kasa pos zorunluluğu olduğu halde belirlenen süre içerisinde alınmaması durumunda özel usulsüzlük cezası kesilmekte. Yeni nesil yazar kasa kullanılmadığının tespiti durumunda her tespit için birinci sınıf tüccarlar 1400 TL, ikinci sınıf tüccarlar 700 TL özel usulsüzlük cezası ödemek zorundadırlar.

Özel usulsüzlük cezasının kesilmesi halinde bir daha kesilmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Zira nasıl olsa kesildi deyip cihazın alınmaması durumunda her alınmama durumunda ceza yinelenmektedir.

Yazar kasa bildirim süresi nedir?

Eğer yazar kasa kullanımını gerektiren bir işe başladıysanız başlama tarihinden itibaren 30 gün süreniz bulunuyor.

Yazar kasalar günümüzde işletmeler için vazgeçilmez bir hale geldiği için ticari faaliyetlerimizin hem müşteriye bakan yönüyle hem de vergisel boyuta bakan yönüyle önemli bir fonksiyon görüyor.

Kimler yeni nesil yazar kasa kullanmak zorundadır?

Eski yazar kasalarının mali hafızalarının dolmasıyla beraber tüm mükellefler yeni nesil yazar kasaya geçiş yaptı. Bu mükellefler, fatura verilme zorunluluğu olmayan perakende mal ve hizmet satışı yapan birinci ve ikinci sınıf tüccarlardır.

Kimler yeni nesil yazar kasa kullanmak zorunda değildir?

Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar dışındaki mükellefler yeni nesil yazar kasa kullanmak zorunda değildir. Bu kişiler Serbest Meslekte Çalışanlar, Gayrimenkul ve Menkul Sermaye üzerinden kazanç sağlayanlar, Zirai kazanç sağlayanlar ve Basit Usulde Vergilendirilen Ticari Kazanç sağlayanlardır. Bunların yanı sıra aynı zamanda toptancılar gibi perakende mal ve hizmet satışı yapmayan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ve bakanlık tarafından ayrıcalıklı mecburiyet sahibi olanlar da yeni nesil yazar kasa kullanmak zorunda değildir. 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize muhasebe raporları hazırlamadan stok takibine pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet vermektedir.

Mağaza / Online Alışveriş