444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > Barkod sistemi seçmenin en doğru 3 yolu
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod sistemi seçmenin en doğru 3 yolu

Barkod sistemi seçmenin en doğru 3 yolu

Bir barkod sistemi seçmek istediniz. Ama karar veremediniz. Veya fazlaca bir bilginiz yok. Üzülmeyin! İşte tam da size göre bir yazı.

Doğru barkod sistemi nasıl seçilir?

Barkod sistemi seçmenin en doğru 3 yolu

Çoğu insan bir barkodun ne olduğu az çok bilir. Ürüne bakar ve ürünün üzerindeki çizgileri ve genellikle 11 veya 12 basamaklı bir sayıyı görür. Kısaca bu aslında ürünü tanımlamanın bir yoludur. Bu bilgi bir bilgisayar tarafından analiz edilir ve kodlanmış barkodu veritabanındaki bir ürün veya öğeyle eşleştirir ve öğenin envanterini ve satın alımını güncellerken ilgili bilgileri alır.

Barkod sistemi seçmenin en doğru 3 yolu

Barkod kullanımı ne olursa olsun, yorumlanması için bilgilerin bir bilgisayara girilmesi gerekir. Barkod tarayıcıların devreye girdiği yer işte burasıdır.

Tarayıcı

Temel olarak tarayıcı, başka herhangi bir giriş aygıtı gibi çalışır, bilgisayara bir kablo aracılığıyla veri gönderir ve bir bağlantı noktası aracılığıyla bağlanır. Çoğu tarayıcı bir PS2 veya RS-232 bağlantı noktası kullanır, ancak daha yeni modeller aynı zamanda basit ve kolay erişim ve kurulum için USB bağlantılarını kullanır ve bu nedenle popülerlik kazanmaktadır. Tarayıcılar, tarayıcı tarafından kullanılan uygulamaya ve teknolojiye bağlı olarak, farklı fiyatlarda sunulur. Doğru barkod tarayıcıyı seçmeye başlamak için, barkod tarayıcılarda kullanılan iki farklı tür veya teknoloji olduğunu bilmek önemlidir.

Barkod sistemi seçmenin en doğru 3 yolu
barkod sistemi

Farklılıklar

İlki, görüntü tabanlı barkod tarayıcılar: bunlar dijital formatta barkodu yakalamak için küçük bir kamera kullanarak çalışırlar. Barkod, işlenmesi ve yorumlanması için bir bilgisayara taranır. Sonuçta ortaya çıkan korelasyonlu veri bir veritabanından elde edilir ve eldeki satış veya envanter için gerektiğinde güncellenir. Bu barkod tarayıcılar, alternatif lazer tabanlı tarayıcılardan daha az hareketli parçaya sahiptir; bu, düşme veya kazayla çarpma sonucu daha az hasar olasılığı sağlar. Görüntü tabanlı barkod tarayıcılar, lazer tabanlı cihazlardan ortalama olarak daha uygun olmasına rağmen, bazı uygulamalarda kullanımlarını sınırlayan daha kısa bir tarama mesafesine sahiptir.

Diğer tarama teknolojisi, yukarıda bahsedildiği gibi lazer tabanlı bir sistemdir. Bu sistemler, barkodu okumak için lazerleri bir dizi mercek ve ayna aracılığıyla yansıtarak çalışır. Bilgisayar bu verileri görüntü tabanlı tarayıcılarda olduğu gibi okur ve gerekli verileri güncellemek için aynı adımları tekrarlar. Bu tarayıcılar, birden fazla hareketli parçaya ve cam veya plastikten yapılmış merceklere sahiptir ve bu da kırılmaya karşı daha duyarlı olmalarını sağlar. Görüntüye dayalı alternatiflerinden daha uzun bir tarama mesafesine sahip olduklarına dikkat edilmeli. Bazı lazer tabanlı barkod tarayıcılar, etkili bir şekilde yirmi dört inç boyutunda tarama yapabilir.

Sorulması gereken asıl soru: “tarayıcı ne için kullanılacak?”

Bu, en iyi ve en verimli sonucu sağlamak için gereken barkod tarayıcı teknolojisini belirleyecek. Lazer tabanlı barkod tarayıcılar, sabit ortamlarda ve uzun tarama mesafeleri nedeniyle fabrikalarda ve üretim tesislerinde çok uygundur. Öte yandan, dış mekanlarda veya çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda olduğu gibi yakın çeyrek veya aşırı ortamlarda kullanılıyorsa, görüntü tabanlı barkod tarayıcı, dayanıklılığı nedeniyle sık sık seçilir.

Barkod sistemi tarayıcısının kullanılması, hangi tarama stilinin gerekli olduğunu belirleyecek.

Netice olarak seçebileceğiniz birkaç farklı tarayıcı var ve her barkod sisteminin avantajları ve dezavantajları var. Artık tercih size kalmış.

Vera & Beko Yazarkasa

Servisimiz Yoktur

Toshiba & Pidion & Ingenico

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın