444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları

E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları

Bu yazımızda sizlere e devlet elektronik imza ne işe yarar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bilindiği üzere teknolojik sürecin giderek gelişmesi karşımıza çok yeni uygulamalar çıkardı.

E devlet kapısı da bu uygulamalardan bir tanesini ifade ediyor. Gelinen noktada bu uygulama ile birlikte birçok işin parmaklarımızın ucuna geldiğini ifade edebiliriz. Muhtemelen bize sağladığı en önemli faydalardan bir tanesi şahsımızla ilgili bilgiye istediğimiz zaman ve istediğimiz anda ulaşabilmemiz. Bu imkan sayesinde aslında koltuklarımızın arkasına yaslanıyor ve bilgisayarımızdan işlemleri yapmanın keyfinin çıkarıyoruz.

Elektronik imza nedir?

Elektronik imza, bir belgenin, mesajın veya diğer elektronik verilerin gerçekliğini garanti etmeyi ve imza sahibinin kimliğini sağlamayı mümkün kılan teknik bir prosedür olarak ifadelendiriliyor.  Bu bağlamda elektronik imza (e-imza) dijital olarak oluşturulan bir imzadır. Bu imzaları benzersiz bir şekilde oluşturmak ve içeriğin bütünlüğünü sağlamak için algoritmalar içerir. Bu nedenle hangi içeriğin kim tarafından imzalandığı izlenebilir.

Elektronik imza ne işe yarar?

Mobil İmza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

Elektronik imza nasıl atılır?

Word, Excel veya PowerPoint’te görünmez dijital imza ekleme
Dosya sekmesine tıklayın.
Bilgi’ye tıklayın.
Belgeyi Koru, Çalışma Kitabını Koru veya Sunuyu Koru’ya tıklayın.
Dijital İmza Ekle’ye tıklayın.
Word, Excel veya PowerPoint iletisini okuyun ve ardından Tamam’a tıklayın.

E devlet elektronik imza

Örnek olarak vermek gerekirse yeni müşterilere nişan mektubu, vergi beyannamesi belgeleri ve müşterinin imzasını gerektiren neredeyse tüm diğer belgeler elektronik imza ile imzalanabilir.

Elektronik imzanın avantajları nelerdir?

Medya kesintisi yok: Gönderen genellikle e-postayla imzalanacak bir belge gönderir. Alıcı dokümanı yazdırır, imzalar, tekrar tarar ve e-posta ile geri gönderir. Elektronik imza ile artık böyle bir ortam kesintisi olmaz ve verimlilik artırılabilir. Global: İmzalayan kişinin dünyanın neresinde olabileceği önemli değil. Belge hızlı bir şekilde ve her zaman imzalanabilir.

Yasal olarak uyumlu kanıt: Kimin neyi ve ne zaman imzaladığını kontrol edersiniz. Baskı ekranları veya e-postaların çıktıları değiştirilebilir ve yasal bir kanıt olmaz.

E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları
e devlet e imza

Elektronik imzalı ve mühürlü bir belge ile içeriği değiştirmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca, belgeyi elektronik olarak imzalayan kişinin kimliği açıkça tanımlanabilir.

Elektronik imza yasal olarak geçerli mi?

Elektronik imzanın yasal olarak geçerli olup olmadığı, imza türüne bağlıdır. Aşağıdaki e-imza türleri mevcuttur:
Basit elektronik imza: Sadece yazarın kimliği hakkında elektronik formatta bilgi içerir. Örneğin, taranmış bir el yazısı imza veya çevrimiçi bir mağazadaki “Şimdi Satın Al” düğmesine tıklamak. İmza sahibinin kimliği hiç şüphesiz kanıtlanamaz.

Gelişmiş elektronik imza: Bu elektronik imza türü, eklenen kişisel bilgilerle birlikte belgenin içeriğini mühürlemek için kişisel bilgilere bir sertifika ekler. Sertifika (sunucu sertifikası) ile imzaya imza atanabilir. Bu yöntemi kullanarak, belgenin bütünlüğü her zaman doğrulanabilir. İmzalayanla ilgili veriler de imza sürecinin bir parçası olarak kaydedilir ve mühürlenir. Gelişmiş imza için ortak bir uygulama alanı tipik iş süreçleridir (kiralama işi, maliyet tahminleri, kontrol listeleri ve karmaşık sipariş formları).

E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları
e devlet e imza

Nitelikli elektronik imza: Bu, nitelikli bir sertifikaya sahip gelişmiş bir elektronik imzadır. Nitelikli elektronik imza bir kişiye benzersiz bir şekilde atanabilir. Nitelikli sertifikalar sadece kimlik / pasaport belgelerinin ibrazında verilir.

E devlet elektronik imza nedir?

E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları

E devlet elektronik imza aslında kolayca e devlet kapısından içeri giriş yapmanıza imkan tanıyan önemli bir sürece işaret eder. Bu süreci gerçekleştirmek için öncelikle yapmanız gereken şey elbette bir elektronik imzaya sahip olmanız. Bu elektronik imzaya sahip olduktan sonra siz de kolay e devlet işlemlerinizi yapabilir ayrıca resmi süreçlerde elektronik imzanızı kullanabilirsiniz.

E devlet elektronik imza işleminde e-devlet sitesinin adresi olan www.turkiye.gov.tr sitesine girmek için TC kimlik no yazılarak bir sonraki ekrana geçilir, bu ekranda ise 5 haneden oluşan bir işlem kodunun üretilmiş olduğunu göreceksiniz. Burada yer alan “E-devlet E-imza Uygulaması indirmek için tıklayınız” ibaresinde bulunan tıklayınız yazısına tıklayarak uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekecek.

Bu ekranda önce e-imza firmasının belirlediği kart tipini seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise yaptığınız işlemleri kontrol ederek sizin bilgileriniz ekrana gelecek. Devam düğmesine tıkladıktan sonra da açılan ekrana e-imza şifresi ile gireceksiniz. Eğer işleminiz başarılı bir şekilde sonuçlanırsa e devlet sistemine giriş yapma işlemini yapmış olacaksınız.

E devlet mobil imza nedir?

E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları

E devlet mobiil imza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

Elektronik imza neyi garanti eder?

* Orijinallik     İmzalayan, imzalayan olarak doğrulanır.
* Bütünlük     İçerik, dijital olarak imzalandığından beri değiştirilmemiştir.
* İnkar etmeme     İmzalanan içeriğin kaynağını tüm taraflara ispatlar. İnkar etme, imzalayanın imzalanmış içerikle ilgisi olduğunu inkar etme eylemini belirtir.
* Noter onayı     Güvenli bir zaman damgası sunucusunun zaman damgasını taşıyan Word, Excel veya PowerPoint dosyalarındaki imzalar, belirli koşullarda bir noter onayı kadar geçerlidir.
– Bu güvencelerin sağlanması için, içeriği oluşturan kişi, aşağıdaki ölçütleri karşılayacak bir imza ile içeriği dijital olarak imzalamalıdır:
– Dijital imza geçerlidir.
– Dijital imza ile ilgili sertifika günceldir (süresi dolmamıştır).
– Yayımcı olarak bilinen, imzalayan kişi veya kuruluş güvenilirdir.
– Dijital imzayla ilişkili olan sertifika, imzalayan yayımcıya saygın bir sertifika yetkilisi (CA) tarafından verilmiştir.

Eray ile E-İmza ile Tanışın

E devlet elektronik imza kullanmanın bilmediğiniz avantajları

Şimdi Eray sizlere Boylam e-imza ile e-dönüşüme adım atma fırsatı sunuyor.  Benzersiz hizmet anlayışı ile Türkiye’nin her yerinde ve her an teknik destek ekibi ile sunulan ürün Türkiye’nin JAVA bağımsız E-İmzası olup tüm uygulamalarda tak çalışır sistemiyle çalışıyor. Nitelikli Elektronik Sertifika üzerinde yapılandırılmış E-İmza altyapısına sahip olan ürün E-Devlet uygulamalarıyla, tüm ERP ticari yazılımlarla, EBYS ve otomasyon sistemleriyle tam uyum içerisinde çalışıyor. 3DS Güvenlik sistemi sayesinde üstün şifre güvenliği ile saklama özelliğine sahip olan ürünün ulusal ve uluslararası tüm uygulamalarda ilave program yüklemeden otomatik kolay kullanım özelliği bulunuyor.

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

RAKİPSİZ E-FATURA KONTÖR FİYATLARI İÇİN

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın

Kişisel deneyiminizi arttırmak için çerez kullanılımına izin verin.