TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > 2022’de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2022'de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?

2022’de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?

2022’de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır? Sorusu belki de çoğumuzun zihninde yer alan bir soru. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık birçok işimizi internet üzerinden yapar olduk. Bu işlemler hem vakit kazandırma hem de kağıt israfını önleme açısından bizlere çok faydalar sağladı.

Öncelikle yoğun olarak kağıt ve kalemin kullanıldığı bu süreçler şimdilerde artık bütünüyle elektronik ortama taşındığı için özellikle fatura işlemlerini son derece kolay hale getirdi. Durum böyle olunca da birçok işletme faturalandırma işlemlerini çağın gereksinimine bağlı olarak oldukça kolaylaştırdı. Şimdi isterseniz e fatura görüntüleme işlemini nasıl yapacağınızı e faturanın tanımından başlayarak sizlere bir anlatmış olalım.

E-fatura nedir?

2022'de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?

E fatura kısaca müşterilerinize kestiğiniz faturanın elektronik ortamda kesilen halinden ibaret. Aynı hukuki sonuçları doğuran bu belge kullanıcılarına birçok kolaylıklar sağladığı gibi amaç bakımından bakıldığında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tek format ve standarda dayalı olarak satıcı ve alıcı arasında güvenli zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistemin oluşturulması gibi faktörleri bulunmaktadır.

Burada özellikle bilgi işlem altyapısının yeterli olması gibi bir özellik karşımıza çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli noktanın özel entegratörler olması bilgi işlem düzeyi yeterli olmayan mükellefler için bir avantaj sağlıyor.

E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?

2022'de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?

Burada dikkat edeceğiniz noktalardan en önemlisi e-fatura kayıtlı kullanıcılar listesinde bulunmanız gerekiyor. Burada bulunan e fatura portalına girerek hem faturalarınızı görebilir hem de faturalarınızda bir yanlışlık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

E-arşiv fatura dökümü nasıl alınır?

E arşiv faturanın nasıl sorgulanacağını bilmek de bu durumlar arasında yer alıyor. Yapacağınız şey aslında çok basit. https://ebelge.gib.gov.tr/earsivsorgula.html adresine gidip görüntülemek istediğiniz faturanın eArşiv Uygulaması kapsamında düzenlenip düzenlenmediğinden emin olabiliyorsunuz.

E-arşiv kaç gün geriye dönük kesilebilir?

Vergi Usul Kanununa göre, geriye dönük e-fatura ve earşiv fatura, matbu faturada da olduğu gibi, en fazla 7 gün öncesine olacak şekilde düzenlenebilir. 7 günün aşılması dahilinde %10 oranında Özel Usulsüzlük Cezası uygulanır.

E fatura kontrollerinizde daha kolay bir yol olarak özel entegratörler yoluyla da e faturanıza çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Elektronik fatura sizin de bildiğiniz üzere hayatımıza birçok avantajı ile birlikte gelmiştir. En güzel sağladığı avantajlardan biri kullanıcılarına ekonomik çözümler getirmesidir. Elektronik fatura çevreci çözümler olduğu için tercih edilen bir metodoloji sunmaktadır. 

e fatura görüntüleme

Özel Entegratör

Faturalama yönelik ihtiyaçları son derece çeşitlilik arz eden ve çok sayıda fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflere, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtası ile elektronik fatura alıp gönderebilme olanağı tanınmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığından özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemleri kullanarak da e-fatura sorgulama yapması imkan dahilindedir.

2022'de E-fatura görüntüleme nasıl yapılır?
e fatura görüntüleme

Özel entegrasyon izni alan şirketlerin isimleri “www.efatura.gov.tr” internet adresinden yayınlanıyor. İlgili listeyi görmek için bahsi geçen adrese girmeniz gerekiyor.

Sorgulamada Kolaylık

Eray olarak hazırlamış olduğumuz sistemimiz ile internet sitesi üzerinden elektronik fatura sistemine dahil olabileceğiniz gibi gelişmiş arama motorumuz sayesinde e-Fatura sorgulama işlemlerinizi de rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkün.  

Matbu faturalara alışan ve dijital cihaz kullanımına yabancı kullanıcılar elektronik ortamda fatura kesmenin zor olduğunu düşünebilirler. Boylam E-Dönüşüm Portalı kullanıcı dostu ara yüzü ile tüm kullanıcıların kolayca kullanabileceği kadar basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu belirtelim.

E fatura görüntülemeyi Boylam e-dönüşüm portalı ile sağlayın

Boylam E-Dönüşüm Portalı ile ister cep telefonunuzdan isterseniz tabletinizde e faturalarınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Üstelik bu erişi sağlarken herhangi bir cihaz sınırlaması da bulunmuyor.

E- faturalarınız Boylam e-dönüşümün sizlere sunduğu fırsatlar sayesinde güvenli bir şekilde saklanıyor. Bunun süresini merak ediyorsanız minimum 10 yıl olduğunu özellikler belirtelim.

Çoğu kullanıcının merak ettiği bir soru olarak e fatura görüntülemede zaman ve mekan sınırı olup olmadığı ile ilgili olarak da şunu ifade edebiliriz. E faturalarınıza ister evden isterseniz de işyerinizden ulaşım sağlamanız mümkün. Bu konuda herhangi bi zaman ve mekan sınırlaması bulunmuyor.

Taslak Oluşturabilirsiniz

Boylam e-dönüşüm portalı sayesinde e faturalarınız için mail sistemi gibi bir taslak oluşturabilir ve bu taslak üzerinden çalışma sağlayabilirsiniz. Böyle bir özellik ile sisteme alışıncaya kadar da hatasız e fatura hazırlayıncaya kadar iyi bir deneme yapma imkanına kavuşmuş oluyorsunuz.

Sistemin size sağladığı avantajlar sayesinde e fatura sınırlaması olmaksızın toplu olarak fatura gönderimi sağlanabiliyor. Bu sayede hem siz hem de işletmeniz rahat bir nefes alıyor.

Boylam e faturanın sizlere sağladığı en güzel şey ise bakım ve güvenlik gibi önemli güncelleme ve geliştirmeler ile uğraşmaya gerek kalmamanız. Sistem size her şeyi hazır olarak sunduğu için yapmaız gerek arkanıza yaslanıp işinizle ilgilenmeniz.

Mağaza / Online Alışveriş