TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E-fatura kullanıcıları 2022’de en çok bu soruları soruyor
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
E-fatura kullanıcıları 2022'de en çok bu soruları soruyor

E-fatura kullanıcıları 2022’de en çok bu soruları soruyor

Acaba hiç merak ettik mi e-fatura kullanıcıları en çok hangi sorunlarla karşılaşıyor diye. Bu konuda konunun muhataplarından görüşler alarak bir yazı hazırladık.

Yazımız en çok karşılaşılan sorunları başlıklar halinde sizinle paylaşıyor. Gelin şimdi hep birlikte bu sorunların neler olduğuna bir bakalım ve ne yapılması gerektiğini de hep birlikte bir görelim.

19 Ekim’de Yayınlanan Tebliğ

Bilindiği üzere Gelir İdare Başkanlığı Tarafından hazırlanan yeni bir tebliğ geçmişteki e-fatura düzenlemelere yönelik olarak yeni hususları gündeme getirdi. Konu ile ilgili olarak hazırladığımız yazıya bu linkten bakabilirsiniz.

E-fatura kullanıcıları 2022'de en çok bu soruları soruyor

E-fatura kullanma zorunluluğunun yanı sıra kullanma zorunluluğu olmayan mükelleflerde bir kafa karışıklığının olduğu alanın uzmanlarınca dile getiriliyor. Bu çerçevede özellikle oluşan bu tereddütleri ortadan kaldırmak adına elektronik fatura kullanıcılarının ve geçmeye niyetli olanların sorun olarak gördükleri yanlışlar….

e-fatura kullanıcıları çözüm odaklı yaklaşmıyor

Burada konuya çözüm odaklı yaklaşmanız önemli. Zira elektronik fatura kullanmak e-fatura kullanıcıları arasına girmek size yük getirmiyor. Aksine işlemlerinizi son derece rahatlatıyor. İşletmenizin resmi işlemlerinin sağlam bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Elektronik fatura kullanıcısı olmama gerek yok

Elektronik faturaya geçiş zorunluluğunuz olmasa bile isteğe tabi olarak geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda eğer elektronik fatura kullanıyorsanız 1 Ocak 2020 tarihine kadar e-arşiv faturaya geçmeniz gerekiyor. Bildiğiniz üzere bu sistem dijitalleşmenin getirdiği bir sonuç. Artık dünyadaki bütün şirketleri ve de devletlerin bizatihi kendisi bu dönüşümden etkilenmiş durumda. Elektronik fatura da bu dönüşümün bir parçası konumunda yer alıyor.  

E-fatura başvuru süreçleri neler?

E-fatura kullanıcıları 2022'de en çok bu soruları soruyor

Başvuru süreçlerinin zor olmadığını ifade etmemiz gerekiyor. Özellikle işletmenizden dıları bile çıkmadan özel entegratörler aracılığıyla işlemleriniz son derece kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konuda yapacağınız tek şey özel entegratör olarak Eray’a bir danışmanız.

E-faturayı neden kullanmalıyım

Bunun nedeni, efatura‘nın elektrik ortamda hazırlanıp iletilen bir fatura türü olması ve sizi öncelikle kağıt basımından, kullanımından kurtarmasıdır. Elektronik ortamda iletildiği için e– faturayı kargolamaya gerek kalmaz.

Herkes E-fatura kullanabilir mi?

E-faturaya herkes geçebilir. Evet, fatura kesen bir işletmeniz varsa dilediğiniz zaman e-faturaya geçebilirsiniz. E-faturaya geçiş için hiçbir ciro şartı yok. Büyük ya da küçük, hatta yeni kurulmuş ve hiç fatura kesmemiş bir işletme bile efatura kullanabilir.

Şahsa E-fatura kesilir mi?

Efatura sadece efatura mükelleflerine kesilip gönderilebilir olmaktadır. E-arşiv fatura ise gönderici kimsenin efatura mükellefi, alıcının ise kağıt fatura kullanıcısı olması halinde kullanılır. Buna göre bir efatura mükellefi bireysel müşterilerine e-mail yoluyla e-Arşiv fatura gönderebilir.

E-fatura kullanıcıları 2022'de en çok bu soruları soruyor

Mali mührü edinmek

Kimi kullanıcılar mali mühür edinmenin çok fazla pahalıya mal olduğunu ifade ediyor. Evet her şeyin bir maliyetinin olduğu doğrudur. Ancak burada temel olarak alacağınız nokta işletmenizdeki kırtasiye masraflarının azalıp azalmadığıdır.  Elektronik fatura işlemleri kırtasiye masraflarını son derece azalttığından mali mühre ödediğiniz rakamın çok daha fazlasını yapılan bu tasarrufla zaten çıkartmış oluyorsunuz.

Acaba hiç merak ettik mi e-fatura kullanıcıları en çok hangi sorunlarla karşılaşıyor diye. Bu konuda konunun muhataplarından görüşler alarak bir yazı hazırladık.
e-fatura kullanıcıları

Ayrıca çok fazla şikayet edilen konulardan bir olan mali mührün yanınızda taşınma gibi bir zorunluluğun olmadığını da ifade edelim. Zira mali mühür sadece elektronik fatura aktivasyon prosesinde onaylama işlemleri sırasında kullanıyorsunuz.

Diğer taraftan şahıs şirketlerinin dahi elektronik faturaya geçebildiklerini görüyoruz. Dolayısıyla ben elektronik faturaya geçemem gibi bir düşünce aklınızda oluşmasın. Geçebilirsiniz hem de çok daha uygun mali mühür maliyetleri ile birlikte.

Elinizdeki faturalar

Elinizdeki faturalar e-fatura kullanıcıları arasına girmenize engel değil. Zira burada önemli olan sadece kırtasiye masrafı olarak bunları düşünmemeniz. Konunun bir de farklı maliyetleri söz konusu. Örneğin faturalarınızı muhasebecinize iletme, saklama gibi maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda elektronik faturaya geçmek için karşımızda birçok nedenin olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyoruz.

E-fatura iptal işlemi nasıl yapılır?

E-fatura kullanıcıları 2022'de en çok bu soruları soruyor

Basılı faturada nasıl iptal işlemi yapabiliyorsanız elektronik faturada da iptal ve iade işlemlerini yapabilmeniz mümkün. Burada sadece iki farklı bir durumun söz konusu olduğunuz hatırlatmakta fayda var. eğer hazırlamış olduğunuz faturanın e-fatura olması durumunda gönderdiğiniz taraf faturanızı reddederse yeni bir elektronik fatura oluşturabilirsiniz. Ancak eğer faturanız e-arşiv fatura ise bu durumda faturanızı iptal edip yeniden bir fatura hazırlamanız söz konusu olacak.

Konunun muhatapları en çok elektronik fatura kullanıcısı olmayan kişilerle sorun yaşadıklarını ifade ediyorlar. Ancak burada size hatırlatacağımız şey elektronik faturaya geçmemiş olan kişilere elektronik arşiv faturası gönderebileceğiniz şeklide. Bu fatura bildiğiniz üzere resmi bir faturadır. Bu faturayı e-mail olarak gönderebileceğiniz gibi müşterilerinizin istemeleri halinde çıktı olarak da verebilirsiniz.

Müşterilerinizin elektronik fatura kabul etmeme gibi bir durumları söz konusu olamaz. Zira elektronik fatura bizzat Maliye Bakanlığı tarafından onaylanmış bir fatura. Dolayısıyla elinizde tuttuğunuz herhangi bir matbu faturadan en ufak bir farkı bile bulunmamaktadır.

Eğer müşterileriniz kimlik numaralarını vermek istemezler ise bu durumda yapacağınız şey ilgili alana müşterinizin vergi numarasını yazmak. Bu bilgiye de sahip değilseniz ilgili alana 1111111111111 şeklinde yazabilme imkanına sahipsiniz.

Son olarak elektronik faturaya geçmenin bir miktar maliyeti olsa da size zamanla kazandırdıklarına bakınca bu maliyetten daha fazlasının size geri döneceğini ifade edebiliriz.

Mağaza / Online Alışveriş