TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E fatura mükellef sorgulamanın en kolay yolu
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
E fatura mükellef sorgulamanın en kolay yolu

E fatura mükellef sorgulamanın en kolay yolu

Bu yazımızda sizlere e fatura mükellef sorgulama nasıl yapılır bilgisini vermeye çalışacağız. Ancak onun öncesinde isterseniz bir az teknolojinin hayatımızı nasıl dönüştürdüğü ile ilgili olarak fikir edinelim. Sonrasında ise sorgulama işlemiyle ilgili ayrıntılara geçelim. Eğer baş kısımları okumadan geçmek isterseniz, aşağıda verdiğimiz ilgili yere yani e fatura mükellef sorgulama isimli yere tıklayarak istediğiniz bölümü de okuyabilirsiniz.

Maliye Bakanlığı’nın vermiş olduğu yetki dahilinde basılabilir belgeler olan faturalar her yeni girişimci ya da işletme sahibinin mutlaka düzenli olarak bulundurması ve takibini yapması gereken belgelerdir. Peki, fatura kesmek için nelere dikkat etmeniz gerekir?

e-Fatura elektronik ortamda hazırlanır. Elektronik ortamda hazırlanan bu faturalar yine aynı ortamda saklanır. Henüz her işletmenin e-Fatura’ya geçme zorunluluğu bulunmuyor olsa da bazı işletmeler için bu durum mecburidir. 2022 yılında e-fatura kullanma zorunluluğu olan mükelleflerin kimler olduğunu detaylarıyla öğrenmek için diğer yazılarımızı okuyunuz.

Peki hem kağıt israfı yapmanızı önleyecek, hem de müşterilerinize daha profesyonel bir görünümde fatura göndermenizi sağlayan e-faturayı, Online Ön Muhasebe Programları kullanıcı dostu ara yüzü ile çok daha kolay bir şekilde gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Fatura kesme, düzenleme, saklama işlemlerini çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapmanızı sağlayacak olan Online Ön Muhasebe Programları sayesinde dikkat etmeniz gereken tüm bu detayları kolayca çözebilirsiniz

E-fatura hangi kolaylıkları sağlıyor?

E fatura mükellef sorgulamanın en kolay yolu

Günlük yaşamımızın her bölümünün bir şekilde teknoloji ile alakalı olduğu bir zaman dilimini hep birlikte yaşıyoruz. Kuşkusuz, yıllar geçtikçe teknolojimiz, ihtiyaç duyduğumuz tüm bilgileri parmaklarımızın ucuna getiren inanılmaz faydalı kaynaklar oluşturmaktan sorumludur. Teknolojinin gelişimi birçok akıl almaz keşfe, daha iyi tesislere ve daha iyi lükslere yol açtı, ancak aynı zamanda günlük yaşamımızı önemli ölçüde değiştirdi. İnternete bağlı, çok gelişmiş çeşitli araçlar iletişim kurma, mizah kullanma, çalışma, çabalama, alışveriş, oyun oynama ve davranış biçimimizi değiştirdi.

Herkes E-fatura sistemine geçebilir mi?

İsteyen her firma e-Faturaya geçebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen e-Faturaya geçme zorunluluğu kapsamında olmasanız bile gönüllü olarak elektronik faturalandırma sistemine geçebilirsiniz. Gönüllü olarak e-Fatura kullanmak isteyen firmalar için herhangi bir ciro kısıtlaması bulunmamaktadır.

İsteğe bağlı girilen e-Fatura sisteminden isteğe bağlı çıkılabilir mi?

Zorunlu olmadığınız halde sağladığı kolaylıklar sebebiyle girdiğiniz e-Fatura sisteminden isteğinize bağlı olarak çıkabilirsiniz. Bir üst maddede sıralanan koşulları yerine getirmeyen şirketler unvan ve nevi değiştirerek sistemden çıkabilirler.

E-fatura ve E-arşiv farklı sistemler midir?

e-Fatura, sadece e-Fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilip alınmasını sağlayan elektronik fatura sistemidir. e-Arşiv ise e-Fatura kapsamı dışında kalan firmalara kesilen faturaların da elektronik ortamda düzenlenmesini ve ikinci nüshasının elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesini sağlar. e-Arşiv uygulamasından faydalanmak için öncelikle e-Fatura mükellefi olmalısınız.

e fatura mükellef sorgulama

Bilgisayarlar, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve TV’lerden yiyecekleri eşit şekilde soğutan buzdolaplarına ve konveksiyon fırınlarına kadar günlük olarak ne kadar teknolojiyi kullandığımızı fark etmemiz aslında zor değil.

İletişim

Teknolojideki sürekli ilerlemeler, sosyal ağ siteleri, e-postalar, sesli postalar ve video konferanslar gibi çok sayıda yeni elektronik iletişim yönteminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu gelişmiş iletişim teknolojisi araçları, etkili iletişimin önünde engel olarak zaman ve mesafeyi ortadan kaldırmamıza yardımcı oldu. Bu sadece kişisel ilişkilerimiz için değil, aynı zamanda eğitim ve iş için de faydalıdır. Teknoloji, çocuklara farklı ülkelerden diğer çocuklarla iletişim kurma ve farklı kültürleri öğrenme fırsatı vererek kültürel eğitimi geliştirmiştir.

Konut ve yaşam tarzı

Konut ve yaşam tarzı da modern teknolojiden etkilenmiştir. Bugün evinizde bulunan öğelerin çoğu otomatiktir, bu da hayatınızı daha kolay, organize ve daha güvenli hale getirir. Özellikle otomatik kapı kilitleri, güvenlik kameraları ve aydınlatma kontrolü gibi gelişmiş teknolojik çözümler sayesinde evlerimiz artık her zamankinden daha güvenli. Ayrıca, internet sayesinde her türlü bilgiye, habere kolay erişimimiz var ve gündüz veya gece istediğiniz zaman evinizin rahatlığında çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz.

Sağlıkta dönüşüm

Hiç şüphe yok ki teknoloji sağlık hizmetlerindeki büyük gelişmelerin arkasındaki itici güçtür. Günümüzde hastanelerin çoğu, doktorlar tarafından yapılan hataları önemli ölçüde azaltan hastaneler ve cerrahi odalarda modern teknolojiyi uygulamaktadır. Tedavinin erişilebilirliğinin artması, teknolojinin sağlık hizmetlerini değiştirmesinin en şaşırtıcı yollarından biridir. Hastanelerdeki teknolojik ilerlemelerin yanı sıra, günün herhangi bir saatinde kilonuzu, kalp atış hızınızı ve diğer sağlık özelliklerinizi kolayca izlemenizi sağlayan birçok sağlık telefonu ve masaüstü uygulaması da vardır. Söylemeye gerek yok, İnternet ana tıbbi bilgi kaynağımızdır.

Eğitimde kolaylık

Teknoloji bugün hayatımızın her alanını etkiledi ve eğitim de bir istisna değil elbet. Teknoloji eğitimi pek çok şekilde değiştirdi. Birincisi, teknoloji eğitime erişimi genişletti ve Internet aracılığıyla mevcut olan ve kendinizi bilgi ile güçlendirmenize olanak tanıyacak çok miktarda bilgi (kitap, resim, video, ses) var. Buna ek olarak, çevrimiçi kurslar artıyor ve çoğu ücretsiz.

Modern teknoloji, öğrencilerin çevrimiçi eğitim yoluyla dünyanın herhangi bir yerinden öğrenmelerini kolaylaştırmıştır. Ayrıca, günümüzde öğrenciler daha iyi öğrenmek için sınıflarda modern teknolojiyi kullanmaktadır. Örneğin, öğrenciler akranlarıyla görsel dersler, sunumlar ve örnekler paylaşmak için iPad’leri kullanabilirler. Bu, öğrenmeyi çok daha rahat ve daha eğlenceli, ancak en önemlisi – daha etkili hale getirdi.

E fatura: Teknoloji ve dönüşümün yansıması

Teknoloji yukarıda saydıklarımızın yanı sıra aynı zamanda vergisel işlemlerde de bir dönüşüme yol açtı. Eskiden kağıt faturalarını yerini şimdilerde artık elektronik faturalar alıyor. Bu dönüşüm işletmelerdeki kağıt israfını da engelliyor ve böylelikle hem zamandan hem de parada tasarruf edilmiş oluyor.

E fatura mükellef sorgulamanın en kolay yolu

E fatura mükellef sorgulama nasıl yapılır?

E fatura mükellef sorgulamanın en kolay yolu

E fatura mükellef sorgulama için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan ve sürekli güncellenen “Kayıtlı e-Fatura Kullanıcıları” listesine ulaşmanız yeterli. İlgili sayfaya bu linkten ulaşabiliyorsunuz. İlgili sayfayı açınca karşınızda Tür yazan yere kamu ve özel seçiminden hangisiyse onu yapıyorsunuz. Ardından Ünvan veya vergi kimlik no, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik no bilgilerini girerek e fatura kayıtlı mükellef olup olmadığı noktasında bilgi alabiliyorsunuz.  Tek yapmanız gereken https://ebelge.gib.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html adresine gitmek.

E fatura için Eray sizlere çözüm sunuyor

Eray’ın sizlere sunmuş olduğu Boylam e-fatura dönüşümü ile şirketinizi geleceğe taşıyabilirsiniz. E-Fatura ile tüm faturalarınızı dijital ortama taşıyabilir ve böylelikle, iş akış süreçlerinizi ve ticari operasyonlarınızı hızlandırarak işletmenizin verimliliği artırabilirsiniz. Tasarruf ettiğiniz kaynaklarınızı şirketinize rekabet gücü ve artı değer kazandıracak alanlara yönlendirerek hem vakitten hem de paradan tasarruf etmeniz mümkün.

Mağaza / Online Alışveriş