TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E-fatura nedir? 2022’nin merak ettiğiniz tüm detayları
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları

E-fatura nedir? 2022’nin merak ettiğiniz tüm detayları

Bu yazımızda e-fatura nedir sorusunun cevabını sizlere vereceğiz. Elektronik fatura bilindiği üzere teknolojinin bizlere sunduğu imkanlardan. Gelin isterseniz öncelikle teknoloji bize hangi faydaları onun üzerinde biraz duralım ve sonrasında e-faturanın ne olduğuna değinip yazımızı sonlandıralım.

Teknoloji ve modern yaşam ilişkisi nasıl?

Modern yaşam tarzının, bir zamanlar takip etmemiz gereken yaşam tarzından çok farklı olacağı açıktır. Ortaya çıkan birçok değişiklik var ve bu değişiklikler sosyal değişimler, ekonomik değişimler, çevresel değişimler ve en önemlisi teknolojideki değişimlerin bir sonucudur. Modern bir insanın ortalama yaşam tarzında teknolojinin rolü göz önüne alındığında, teknoloji kullanılmadan yapılan çok şeyin mümkün olmayacağı açıktır.

Bu nedenle, kişinin teknolojinin nasıl kullanılabileceğini ve teknolojik ekipmanın yaşamında nasıl korunabileceğini bilmek önemlidir. Ne yapacağını bildiğinde, kişinin kendi hayatını uygun bir şekilde yaşaması mümkün olacaktır ve bu, kişinin modern toplumun bir parçası olarak kolayca başarılı bir şekilde adapte olmasını sağlayacaktır.

Teknolojinin kullanılma yolları nelerdir?

Modern yaşam tarzında teknolojinin kullanılmasının pek çok yolu olacaktır. Uyandığınız andan itibaren, uyuduğunuz ana kadar, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, kahve makineleri, elektronik bilet sistemleri, ışıklar, buzdolapları ve hatta elektronik arabalardan çeşitli ekipmanların olacağını görebileceksiniz. Bu teknolojik gelişmeler olmadan, modern yaşamı uygun bir şekilde yaşamak olmazdı zaten.

Teknolojinin mümkün olan en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak için atılabilecek bazı adımlar olduğu açıktır. Teknolojinin kullanılabilmesi için birçok yol olsa da, bu teknolojinin işlev görmesine izin verecek en önemli faktörün kullandığı enerji olabileceğini tanımlamak mümkün olacaktır.

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları

Enerji kullanımı

Enerjinin modern toplumda kullanılma şekline odaklandığında, birçok enerji kaynağının olacağı oldukça açıktır. Ana kaynak elektrik olacaktır ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji çözümlerine odaklanacaktır. Günümüzde kullanılmakta olan elektronik ekipmanların çoğunun düzgün çalışması için bataryaya ihtiyacı olacaktır.

Bu gibi durumlarda, birinin enerji verici gibi iyi pil markalarına bakması ve daha sonra bu pilleri hizmet vermesi amaçlarıyla kullanması iyi olur. Enerji ideal bir şekilde kullanıldığında, kullanımda olan ekipmandan maksimum düzeyde faydalanılabilir.

Gelecek

Teknolojinin hayatlarımız üzerindeki etkilerinin sadece zamanla daha da gelişeceği açıktır. Bu nedenle, bugün dünyada var olan teknolojiye adapte olmamız gerekir. Oradaki teknoloji ile geliştiğimizde, hayatımızı çok çeşitli faydalar sağlayacak rahat bir şekilde yaşayabileceğiz.

E-faturaya gelinceye kadar teknoloji nasıldı?

E-fatura nedir konusuna değinmeden önce teknolojinin günlük hayatımızı yönlendiren yaşam gücü olduğuna özellikle vurgu yaplım.son zamanlarda, toplumumuzda olan budur. Teknoloji ilerlemeye ve yeniliğe bağlıdır. Gerçek dünyada düşünceleri ve tefekkürleri, toplum ve insan yaşamı için faydalı bir şeye dönüştürür. Normal bir bireyin hayatına savurganlık ve avantaj getirdi. Teknolojinin elde ettiği bilgisayarlaşma derecesi, dikkate alınan tüm yönler için zaman ve insan çabasından tasarruf sağlamıştır. Veri girişi basitleştirildi ve her şeyi daha yakın ve erişilebilir hale getirdi.

Kimler E-faturaya geçmek zorunda 2022?

2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar, eFatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

E-fatura limiti kaç TL 2022?

Düzenleme ile bu limit 5 bin liraya düşürüldü. Vergi mükellefi olanlar için günlük 5 bin TL olan tutar ise artık GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırı ile eşitlenecek. Her yıl güncellenecek bu sınır 2022 yılı için 2.000 TL oldu. Uygulamanın başlangıç tarihi 1 Mart 2022 olarak belirlendi.

Yenilik, kritik endüstriyel ve aynı zamanda hane halkı gelişimini mekanize etti. Modern cihazlar evlerimizi işgal etti ve günlük aile işlerini bize ayırdı. Şu anda, makineler daha önce insanlar tarafından gerçekleştirilen farklı önemsiz işler yapmaktadır. Teknoloji, bu tür ekipmanların insanlar tarafından fiziksel olarak geri alınan işleri yürütebilecek kadar gelişti.

Ayak işleri yapmanın modern yollarını, geçmişte yapıldıkları yollarla karşılaştırarak, dünyanın yeniliğin ayaklanması karşısında ne kadar savaştığını görüyoruz. İnovasyon, farklı şeylere ulaşabilmemiz için daha az enerji harcayarak benzer görevleri yerine getirmemizi sağladı. Bireyin hayatındaki bu olağanüstü değişiklikler için belirli bir yenilik önermek zordur. Teknolojik ilerleme yardımlarının derecesi bir ülkenin finansal performansını ölçer.

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları

En güzel yenilikçi cihaz bir akıllı telefon. Cep telefonu medya yayın endüstrisini değiştirdi. Aynı zamanda bir teknoloji parçası olan geleneksel telefon, ilk teknolojik gelişmelerden biriydi. Şu anda, insanlar artık uzun mesafeli arama yapabildikleri için cep telefonları iletişimi genişletti.

Bilgisayar yeniliği dünyanın çehresini değiştirdi. Bilgisayar ağları fikrinden doğan internet, iletişim biçimini geliştirmiş ve eğitim sistemini genişletmiştir. Bu web inovasyonunun kullanımı hızla artmaktadır. Bu, en iyi iletişim platformlarından biridir ve şu anda bilgiye erişmek için en büyük platformdur. Teknolojik gelişmeler sayesinde, bir birey herhangi bir konudaki verilere her yerden, her zaman erişebilir. Bu, acil ve sorunlu konulara cevap bulmamıza yardımcı oldu. Ayrıca, internet reklamcılıkta ve cazibede kayda değer olumlu bir değişiklik getirmiştir. İnsanlar artık internete hızlı bir şekilde dönebiliyor ve etkileşimli ve başarılı reklamlar yapabiliyorlar. İnternet ile satıcılar Trendyol, Hepsiburada, Amazon’da satış yapmak için ürünlerini online platformlara yerleştirdi ve E-ticaret, E-ihracat, Amazon danışmanlığı gibi alanlarda yeni hizmet alanları ortaya çıktı.

Teknolojinin icadı, sohbet odaları, internet veritabanları, özelleştirilmiş siteler ve internet üzerinde birçok eğlence sitelerinin genişlemesine yol açmıştır. Bilgi alanı, anında mesajlaşma, video konferansı ve e ile iletişim yüzünü temelden değiştirmiştir.  İnovasyonun başlamasıyla birlikte insanlar artık boşlukları doldurup düşüncelerindeki mesafeleri azaltabiliyorlar.

İnovasyon, belirsizlik olmadan hayatlarımızı iyileştirdi ve doğru şekilde rasyonelleştirildiği sürece büyümeye devam edecek. Bunu, topluma fayda sağlayacak ve çevremize zarar vermeyecek şekilde yapılandırmalıyız. Atom ve nükleer savaşların gerçekleştiği doğaçlama yeniliklerden kaynaklanmaktadır. Bu aynı zamanda yolsuzluğun yanı sıra kirliliğin de artmasına yol açmıştır. Bu nedenle, bilgisayarlaşma ve iş arasındaki uyum korunmalıdır.

Buraya kadar yaptığımız teknoloji odaklı açıklamalardan sonra isterseniz gelin şimdi e faturanın ne olduğuna kısaca bir bakalım.

E-fatura nedir?

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları

Elektronik faturanın kısaltılmış bir şekli olan e-fatura, online veya çevrimiçi faturaları ödeme ve alma işlemine verilen isimdir. Faturalar, bilgisayarlar ve yazılım uygulamaları tarafından dijital olarak oluşturulduğu için e-fatura sadece e-faturaların üretilmesi değil, aynı zamanda bu faturaların elektronik olarak ödenmesini sağlayan sistem olarak göze çarpmaktadır.  

e-fatura nedir

Bir e-fatura genellikle bir muhasebe veya finansal yazılım çözümü tarafından oluşturulur ve daha sonra e-posta veya web tabanlı bir portal aracılığıyla ödeme yapan kişiye gönderilir. Bu durum e-Fatura ve e-ödeme portalı genellikle ödeyen kişinin e-faturalarının kopyalarına erişmesine ve bilgileri yönetmesine veya güncellemesine izin verir. E-fatura, modern finansmanın temel bir bileşenidir ve iş akışlarını otomatikleştirmeye ve kağıt yoğun süreçlere olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olmak için ticari faaliyetlerde kullanılıyor.

E-fatura kullanıcıları kimlerden oluşuyor?

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları

Aslında birçok kimsenin aklında önemli bir soru olarak yer eden konu e fatura kullanıcılarının kimlerden oluştuğu konusudur. Bu soruya gerçekten de çok önem vermek zorundayız. Zira kullanıcı sınırlarının ve limitlerinin kanunla tayin edildiğini görüyoruz.

  1. Eğer bir mükellef olarak 2018 veya müteakip hesap dönemlerini takip eden dönemlerde brüt satış hasılatınız veya satışları ile birlikte gayr-i safi iş hasılatınız 5 Milyon Türk Lira’sının üzerinde yer alıyor ise bu durumda artık e fatura kullanıcısı olma vaktinizin gelmiş olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.
  2. 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi gibi faaliyetler dolayısıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellef durumunda iseniz bu durumda sizin de e fatura kullanıcısı olacağınız anlamına geldiğini belirtmemiz gerekiyor.  Burada hemen aklınıza acaba I sayılı liste nedir şeklinde bir soru takılacak. İlgili liste uzun olduğu için yazımızda bu konuya değinmiyoruz ancak listenin nelerden oluştuğunu ve kimin var olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız ilgili listeye bu linkten bakmanız mümkün.
  3. Eğer Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal eden, inşa eden ve/veya ithal eden bir mükellef konumunda iseniz  bu durumda yine e fatura kullanıcıları arasında yer aldığınızı unutmamanı gerekiyor.  Burada yer alan Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı liste olarak isimlerindirilen listeye hemen yukarıda yer verilen linkten ulaşabilmeniz mümkün durumda.
  4. Mal veya hizmetlerin alınması, satılması gibi veya kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi olarak aracı hizmet sağlayıcısı durumunda olan bir mükellef iseniz bu durumda e fatura kullanıcıları arasında yer alacağınız anlamına geldiğini bir kez daha hatırlatalım.
  5. Eğer internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul aracısı konumunda olan bir mükellef iseniz, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri konumunda bulunuyorsanız buraların işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları arasında yer alıyorsanız artık siz de bir e fatura kullanıcısı oldunuz demektir.
  6. Sebze veya Meyve komisyoncusu veya satıcı olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükelleflerden iseniz ve satışlarınız yukarıda belirttiğimiz olan sınırı aşıyor ise bu durumda e fatura kullanıcısı olmak zorundasınız.

E fatura mükellef sorgulama nasıl yapılır?

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları

E fatura mükellef sorgulama için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan ve sürekli güncellenen “Kayıtlı e-Fatura Kullanıcıları” listesine ulaşmanız yeterli. İlgili sayfaya bu linkten ulaşabiliyorsunuz. İlgili sayfayı açınca karşınızda Tür yazan yere kamu ve özel seçiminden hangisiyse onu yapıyorsunuz. Ardından Ünvan veya vergi kimlik no, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik no bilgilerini girerek e fatura kayıtlı mükellef olup olmadığı noktasında bilgi alabiliyorsunuz.  Tek yapmanız gereken https://ebelge.gib.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html adresine gitmek.

E faturaya geçişinizi Eray ile gerçekleştirin

E-Fatura ile tüm faturalarınızı dijital ortama taşıyın, iş akış süreçlerinizi ve ticari operasyonlarınızı hızlandırarak işletmenizin verimliliği artırmanız mümkün. Tasarruf ettiğiniz kaynaklarınızı şirketinize rekabet gücü ve artı değer kazandıracak alanlara yönlendirmeniz sizin için çok avantajlı olacak.

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları
e-fatura nedir

Müşteri hizmetinizde devrim yaratmanız ve daha yüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlamanızın yanında ayrıca işletme maliyetlerinizi düşürmeniz de mümkün hale gelecek. Eray’ın sizler sunmuş olduğu bu deneyimle küresel düzeyde en yüksek devlet ve kamu hizmeti e-fatura ve ödeme kabulü düzeylerinden bazılarının sağlanmasına nasıl yardımcı olduğunu görün.

Çok sayıda e-fatura ve ödemenin yönetimi için endüstriyel güçte bir çözümden yararlanmanız mümkün hale gelecek. Mevcut ve geçmiş faturalara hızlı ve kolay erişim ve çeşitli e-ödeme seçenekleriyle müşterilerle etkileşim kuracaksınız. Tüm büyük masaüstü, mobil ve tablet cihazlarda tutarlı, duyarlı e fatura işlemlerinizi gerçekleştirin.

Bu amaçla Eray olarak sizlere Boylam E-fatura çözümümüzü sunuyoruz. Tüm yönetmeliklerle uyumlu, güvenli, hızlı, tasarruflu ve çevre dostu olan Boylam E-Fatura ile faturalarınızı dijital ortama taşıyın, ödeme ve tahsilat operasyonlarınızın hızınızı ve veriminizi artırırken, süreçleri kısaltarak zamandan tasarruf edin.

E-fatura nedir? 2022'nin merak ettiğiniz tüm detayları
e-fatura nedir

Tüm ERP uygulamaları ve yazılımlarla entegre olabilen Boylam E-Fatura uygulaması ile faturalarınızı dijital ortamda oluşturabilir, saklayabilir ve istediğiniz anda görüntüleyebilirsiniz.

E fatura çözümümüz için teklifi bu linkten isteyebilirsiniz.

Mağaza / Online Alışveriş