444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > 2021 yılı için e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2021 yılı için e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

2021 yılı için e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

E-fatura sorgulama işlemi kuşkusuz teknolojinin bize sağladığı en önemli faydalardan bir tanesi. Gelişen teknoloji sayesinde hayatımızın her alanında yer alan internet artık ticari faaliyetlerimizin de vazgeçilmezi.

E-fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

2021 yılı için e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

E-fatura sorgulama işleminin çok da önemli olmadığını elbette ki söyleyemiyoruz. Zira ticari faaliyetlerimizin çoğunluğu zaten güven esasına dayanıyor. Ayrıca yapılan işlemler ile sizin yaptığınız ticari faaliyetlerin güvenliği konusunda bir emniyet hissi duymak son derece hakkınız. Bu yüzden size verilen e-faturanın gerçek olup olmadığını sorgulamak da en doğal hakkınız.

2021 yılı için e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Yazımız size bu sorgulamayı nasıl yapacağınıza dair ayrıntılar veriyor. Siz bir taraftan e-faturanızı sorgularken bir taraftan da güven hissinin verdiği mutlulukla ticari faaliyetlerinizi sıkıntısız bir şekilde yürüteceksiniz.

Bildiğiniz üzere e-fatura aslında size verilen matbu haldeki faturanın elektronik halinden ibaret. Arasında herhangi bir farkın olmadığını özellikle belirtelim.  E-fatura sayesinde bireyler matbu haldeki kağıt fatura ile aynı hukuki özellikleri bulunan faturaya elektronik ortamda sahip olabilmekteler.

Fatura elektronik ortamda bulunduğuna göre bu durumda istediğiniz her yerden bu faturaya ulaşabilmeniz söz konusu olacak. Yapacağınız tek şey ise elektronik fatura çözümleri bulunan şirketimizle irtibata geçmek ve bu konuda çözüme yönelik olarak destek almak.

Sorgulama yapmak için

Mükellef olarak isimlendirilen kişi ya da kuruluşun elektronik fatura düzenlemeye yetkisinin olup olmadığını efatura.gov.tr isimli adresten öğrenebilirsiniz. Bu adreste bulunan e-fatura kayıtlı kullanıcılar bölümüne girecek ve oradan ilgili bilgileri girerek çok rahat bir şekilde gerekli bilgileri alabileceksiniz.

Tabi burada sadece mükellef sorgusunu değil aynı zamanda faturanın da sorgusunu gerçekleştirebileceksiniz. Yapmanız gereken şey sadece;

  1. e-Fatura, e-arşiv fatura ve mükellef sorgulama mükellefin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarasını girmekten ibaret.
  2. Bu bilgileri girdikten sonra karşına çıkan bilgilerle faturadaki bilgileri karşılaştırmalı ve doğruluğundan emin olmalısınız.
  3. Faturalarda yer alan ödeme bilgilerine buradan bakabilir ayrıca toplam ile genel toplam tutarlarının doğru olup olmadığını da karşılaştırabilirsiniz.

Görüldüğü üzere son derece kolay olan elektronik fatura sorgulama işlemi hayatımıza son derece kolaylık katmış durumda.

Vera & Beko Yazarkasa

Servisimiz Yoktur

Toshiba & Pidion & Ingenico

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

RAKİPSİZ E-FATURA KONTÖR FİYATLARI İÇİN

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın