TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Elektronik terazi seçiminde belki de en çok arayış içerisine girerek daha doğrusu internet ortamında arama yaparak karar veririz. Zira en çok çeşidi ve bilgiyi oradan buluyoruz.

Genel olarak konuşursak, bir numunenin ağırlığını ölçmek ve kütlesini belirlemek için kullandığımız elektronik terazilerin çok farklı çeşitleri var. Gram’ın çok daha düşük değerlerine hassas olan teraziler olduğu gibi büyük kütleleri ölçmek için kullandığınız elektronik teraziler de söz konusu.

Elektronik terazi seçimi nasıl yapılmalı?

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Kuşkusuz aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı ölçüm ünitesi var.Hassas bir elektronik terazi 0,1 g, 0,01 g veya 0,001 g okunabilirliği olan çok hassas bir tartı terazisidir. Eğer 0,1 mg veya daha iyi bir ağırlığa sahip daha doğru bir terazi istiyorsanız çok daha ince ayrıntılı bir aramaya bakacaksınız.

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu
Eray

Elektronik terazi normalde hava hareketinin neden olduğu herhangi bir hatayı minimuma indirmek için oldukça küçük bir plaka boyutuna sahip olacak. Ancak normalde analitik teraziler gibi bir draft kalkanı olmayacaktır, ancak teraziyi sert bir alanda kullanmanız gerekirse 0.001g okunabilirliği olan farklı modeller gibi bir taslak kalkanı söz konusu olacak.

Elektronik teraziyi seçerken dikkat etmeniz gereken birçok şey var ve eğer dikkatli değilseniz, bir zorunluluk olmayabilecek bir şey elde etmek için önemli bir şeyden ödün verebilirsiniz. Aşağıdaki kılavuz, satın aldığınız bakiyenin ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla harcamadan istediklerinize sahip olduğundan emin olmanıza ve seçmenize yardımcı olacak faydalı bilgiler içerecek.

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Mekanik dengeler muhtemelen var olan en eski tartı aleti şeklidir. Bilinen bir ağırlıkla karşı tavalarda “dengeli” olan bilinmeyen bir numune arasındaki karşılaştırmaya güvenirler. Bu tip balansın daha yeni versiyonları, bilinmeyen numune için, birkaç kalibre edilmiş kiriş boyunca ağırlıklar kaydırılarak ölçülen tek bir tava kullanır. Bu dengelerin kapasiteleri yaklaşık 600 gram ila yaklaşık 2600 gram arasında değişmektedir. Okunabilirlik (veya çözünürlük) genellikle gramın onda biri kadardır. Sağlam ve dayanıklıdırlar ve genellikle eğitim amaçlı kullanım için yeterince hassastırlar. Ölçümü tam anlamıyla dengelemek için hareketli parçalar kullandıkları için, sonunda aşınma ve yıpranma için servis yapılması gerekecektir.

Elektronik dijital teraziler ne için kullanılır?

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Elektronik dijital teraziler kütleyi ölçmek için gerilim ölçer tipi yük hücreleri kullanır. Yük hücresine bir ağırlık uygulandığında, yük hücresinin elektrik direnci değişir. Bu değişiklik ölçülerek, numunenin kütlesi doğru bir şekilde belirlenebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok model ve özellik bulabilirsiniz. Ancak ihtiyaçlarınızı tanımlayıp uygun dengeyle eşleştirebiliyorsanız, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu bir süreç olması gerekmez.

Elektronik terazi alırken nelere dikkat edilmeli?

Elektronik tartı aletleri kapasite ve hassasiyet özellikleri ,ebat , kullanım özellikleri göz önünde bulundurarak satın alınmalıdır. Gereğinden fazla yüksek kapasiteli tartı aleti satın almak hassas tartım yapacak olan kullanıcıların işini zorlaştırır. Buna dikkat etmek gerekir.

Elektronik terazi kullanmanın avantajları nedir?

Ağırlık ve basınç ölçümlerinde kullanılan yük hücresi olarak adlandırılan load cell ile herhangi bir şeyin ağırlığını ölçen ve LCD yardımı ile de dijital ekrana yansıtan ve kullanıcılara gösteren cihazlar dijital terazi olarak adlandırılmaktadır.

Elektronik terazi resetleme nasıl yapılır?

Terazi resetleme yapmak için Menüye girilerek sırayla 5-3-4 tuĢlarına basılır. 2. Hafızaya girildikten sonra satıcı tuĢları ve format bilgilerinin tekrar girilmesi, hafızadaki ürünlerin tekrar yazılması gerekmektedir.

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Tartı cihazı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

Aralık – Kapasite olarak da bilinir, bu dengenin ölçebileceği maksimum ağırlıktır. Dijital bir dengeye önerilen kütleden daha fazlasını koymak feci sonuçlara yol açabilir. Ölçmesi gereken maksimum ağırlığı aşan bir model seçerken dikkatli olmalısınız. Öte yandan, çok fazla kapasiteye sahip bir model seçmek istemezsiniz, çünkü daha yüksek bir aralığı ihtiyaç duyduğunuz çözünürlükle birleştirdiğinizde maliyet bir faktör haline gelir.

Çözünürlük

Ayrıca okunabilirlik olarak da bilinir, bu dengenin okuyacağı artıştır. Daha önce açıklanan mekanik dengeler gramsal hassasiyete sahiptir. Eray, şu anda gramsal olarak son derece hassasiyete sahip elektronik teraziler satmaktadır. Daha ekonomik modellerimizden bazıları 1 gram hassasiyete dahi sahip. Tartım ihtiyaçlarınızı karşılayacak çözünürlüğe sahip bir denge seçin.

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Doğruluk

Bazen doğrusallık olarak ifade edilir, bu bir dengenin veya ölçeğin sahip olabileceği hata faktörüdür. Ölçeğin veya terazinin ideal tartım koşullarında verebileceği, okumadan +/- bir varyasyon olarak ifade edilir. Titreşim veya hava akımı gibi diğer faktörler, okumalarınızı belirtilen doğrulukların ötesinde olumsuz yönde etkileyebilir.

Dara

Elektronik terazi seçmenin en etkili 5 yolu

Bir dengenin veya ölçeğin belki de en yaygın olarak yanlış anlaşılan özelliği dara işlevidir. Basitçe söylemek gerekirse, dara, kullanıcının bir kabın ağırlığını (tartı kabı veya plastik bir torba gibi) cihazın okumasını iptal etmesini sağlar, böylece test edilen ürünün gerçek ağırlığını verir. Dara olmadan kabın ağırlığını görüntülenen değerden elle çıkarmak gerekir.

Bununla birlikte, Dara ölçek veya denge kapasitesini arttırmaz. Maksimum 100 gram kapasiteli bir teraziyi kullanıyorsanız ve tavaya 10 gram ağırlığındaki bir tabağı koyup dara alıyorsanız, tartımınızı yapmak için sadece 90 gram kapasiteye sahip olacaksınız. Unutmayın, herhangi bir tartım cihazını aşırı yüklemek güvenli değildir! Terazinize veya skalasınıza ciddi hasar, neredeyse kesinlikle aşırı yüklenmeden kaynaklanacaktır.

Elektronik teraziler dara için bir butona sahiptir ve bazı mekanik teraziler, cihazı sıfıra yeniden dengelemek için bir dara demeti veya vida ayarı kullanır. Asma terazileri, ölçümü yapmak için bir yay sabitine dayanır ve dara alma için kayan bir ön plaka veya vida ayarı olabilir.

Siz de yukarıda anlattığımız hususları dikkate alarak elektronik teranizi seçebilirsiniz.

Mağaza / Online Alışveriş