TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Yazar kasa > IBM yazarkasa rehberi – 2022 güncel
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

IBM yazarkasa rehberi – 2022 güncel

IBM yazarkasa özellikle ticaret erbabı tarafından çok iyi bilinen bir ürün. Kullanmış olduğu son sistemle birlikte her geçen gün yenilikleri bizzat müşterisine sunuyor. Bu yazımızda IBM yazarkasaya dair detayları sizlerle paylaşmak istedik.

Yazarkasalar ticari hayatta merkezi bir noktaya geldiği için işletmelerin vazgeçilmezi durumunda. Müşteriler için de öyle. Uzun hesaplamalar gerektiren işlemleri saniyeler içerisinde yapan yazarkasa pos cihazları bir çok kolaylığı da beaberinde getirmiş oluyor.

IBM yazarkasa pos nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

IBM yazarkasa pos bugün birçok işletmede kullanılan, içerisinde barkod okuyucudan, ekran bilgisine; klavyesinden pos cihazına kadar farklı bileşenlerin bir arada yer aldığı bir üründür.

IBM yazar kasa hatalarında kendi yapabileceğimiz küçük dokunuşlar nelerdir?

Yazar kasa göstergesinde anlamsız simgeler görünüyorsa
Cihazın kullanım talimatlarına uygun olarak sıfırlanıp sıfırlanmadığından emin olun.
Mod anahtarlığı dışında herhangi bir konumdayken yazar kasanın ekranı açılmıyorsa
Elektrik prizinden güç geliyor mu emin olun.
Güç kablosu çıkmış ve ya AC Prizine gevşek biçimde bağlanmış olabilir.
Yazar kasa ekranı açılıyor fakat kayıt kabul etmiyorsa
Kasiyere ilgili kodun atanıp atanmadığından,
Mod düğmesi düzgün biçimde reg koduna ayarlanmış mı emin olun.
Fiş kesilmiyorsa
Kağıt rulosunun düzgün takılıp takılmadığına,
Ruloda sıkışma olup olmadığından,
Fiş işlevi kapalı mı açık mı emin olun.
Günlük işlemler kayıt altına alınamıyorsa 
Alıcı makarası yuvaya düzgün bir biçimde oturmuş mu emin olun.
Kağıt rulosu sıkışmış olabilir kontrol edin.
Yazdırma işlemi normal olarak gerçekleştirilemiyorsa
Yazıcı makarasının kolu kilitlenmemiş olabilir.
Kağıt rulosu düzgün şekilde takılmamış olabilir.
Yazıcı makarasının baş kısmı temiz olmayabilir.

IBM yazarkasa bugün itibariyle müşterilerinin büyüklüğüne göre çok farklı ürünleri sunmaktadır. Farklı ürün perpektifiyle IBM yazarkasa pos cihazları hem görüntüsü hem de işleyişiyle işletme sahiplerinin tercihleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

Perakende Uygulama / DOS ve isteğe bağlı özellikleri ile IBM yazar kasa pos cihazları perakende özel mağazalar için satış noktası ve mağaza içi uygulamalar için DOS tabanlı bir çözüm sağlar. Bu ürün seti, müşterinin esnekliğini ve donanım platformu seçimini en üst düzeye çıkaran açık bir sistem mimarisi üzerinde yürütülür.

Sistem, kullanım kolaylığı, hız ve işlevsellik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve ürünün hızlı ve verimli bir şekilde kişiselleştirilmesine izin verir. Menüler, operatöre hem normal satış işlevleri hem de arka oda işlevleri aracılığıyla bilgi verir.

IBM surepos yazarkasa para çekmecesi 4694 4610 surepos nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

IBM surepos yazarkasa para çekmecesi 4694 4610 surepos özellikle alışverişlerde alınan paraların miktarına göre düzenlenmesi ve korunması için son derece fonksiyonel bir ürün.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

İşletmeler özellikle yapılan alışverişlerde paranın konulması ve saklanmasına yönelik olarak ihtiyaç içerisindedir. Bu ihtiyaca göre tasarlanan yazar kasa para çekmeceleri de kasiyer de duran kişinin para yönetimini çok iyi yapmasını sağlıyor. Kasiyerin bir tuşa basmasıyla açılabilen yazar kasa çekmecelerinin görselliğe de hitap ettiğini ayrıca belirtmemiz gerekiyor.

Yazar kasa para çekmeceleri bölmeli olduğu için hem kağıt paranın hem de demir paraların saklanması ve korunması için son derece ideal ve kullanışlı bir üründür. Banknot bölümlerinin geniş olması da ürünün tercih edilir olmasındaki en önemli sebepler arasında yer alıyor.

IBM 5100 pos nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

Çok detaylı bilgi bulunmasa da IBM 5100’ün Eylül 1975’te tanıtılan Taşınabilir Bilgisayar olduğunu görüyoruz. Üretilen bu cihazın IBM’in ilk üretim kişisel bilgisayarı olduğu belirtiliyor.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

Bu cihaz en çok satan IBM PC’den altı yıl önce piyasaya sürülmüştü. Cihaz, bilgisayar yeteneklerini mühendislerin, analistlerin, istatistikçilerin ve diğer problem çözücülerin parmaklarının ucuna getirmeyi amaçlıyordu. Ancak üretine cihaz iş amaçlı değildi.

Süreç içerisinde giderek aratan teknolojik yenilikler şimdi bu ürünleri bir antika konumuna getirmiş durumda. Geçmişi yad etmek için belki de bu cihazlara bakmak yeterli olabilir. Eski ürünlere ilgisi olanlar için belki de kıymetlendirilebilir bir durum ortaya koyuyor.

IBM pos pc nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

IBM tarafından üretilen IBM yazarkasa pos cihazları için kısa isim olarak yukarıda verilen isim belirtilse de aslında IBM 4694, IBM 4683 ve IBM 4693’ün halefi olan IBM’in PC tabanlı satış noktası (POS) sistemlerine genel olarak verilen isim.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

1991’de tanıtılan IBM yazarkasa pos cihazlarından 4694, şirketin SurePOS sistemi için bir amiral gemisi modeli haline geldi. Sistem, bir PC tabanlı denetleyiciden ve PC tabanlı POS Terminallerinden (tipik olarak bir IBM klavyesi ve monitörü veya dokunmatik ekrandan) oluşuyor.

Sistem, bir “Denetleyici” olarak veya aşağı yukarı ağ üzerinde bir sunucu olarak kullanılan IBM 4694 bilgisayarını gerektirir. Denetleyici, bir disketten veya bir ağdaki ana sunucudan önyüklenecek şekilde ayarlanabiliyor. IBM pos cihazları, süpermarketler, büyük mağazalar ve restoranlar gibi çoğu büyük zincir mağazada yaygın olarak kullanılan en çok satan POS sistemlerinden biri.

IBM sure pos 4610 nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

SureMark olarak da bilinen IBM 4610, orijinal olarak IBM tarafından geliştirilen ve üretilen ve şu anda Toshiba Global Commerce Solutions tarafından 1996’da piyasaya sürülen bir termal satış noktası yazıcısıdır.

Wal-Mart gibi büyük perakendeciler tarafından kullanılmaktadır. Ünlü IBM Yazıcı Modeli 4’ün yerini aldı. IBM’in Perakende Mağaza Çözümleri (RSS) işinin satın alınmasıyla, SureMark yazıcıları artık Toshiba Global Commerce Solutions tarafından üretiliyor.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel


Tüm yazıcılarda fişleri termal kağıda yazdırmak için bir termal baskı ünitesi bulunuyor. Bazı modellerde ayrıca çek işleme için isteğe bağlı olarak MICR-Okuyucu ile donatılmış bir Impact yazıcı bulunur. Yazıcılar, 4690 İşletim Sistemlerini kullanarak hem yazılım (bir API aracılığıyla) hem de donanım kullanarak IBM SurePOS satış noktası sistemleriyle yakından bütünleşir. Yazıcılarda genellikle kasa çekmecelerindeki bir veya iki solenoidi kontrol etmek için bir konektör bulunuyor.

IBM first pos machine nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

İlk POS sistemleri 1970’lerde IBM tarafından piyasaya sürüldü. İlk IBM destekli ana bilgisayar sistemlerinde, ana bilgisayar “denetleyicisine” geri bağlanan terminaller vardı. Tüm işlemleri ana bilgisayar yaptı.

Terminaller sadece bir ekran boyadı ve kendi başlarına gerçek bir işleme kabiliyetine sahip değildi. Bu konfigürasyon aslında “bilgisayar” tabanlı sistemlere geçiş yapan işletmeler için standart kurulumu temsil ediyordu.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

New York ve New Jersey’deki Pathmark süpermarket mağazaları ve California’daki Dillards alışveriş merkezleri, bu teknolojinin ilk uygulayıcılarından ikisidir. Genel olarak, çoğu perakende kuruluşu hala eski moda yazarkasaları veya hesap makineleri ile birleştirilmiş elektrikli tip yazıcıların eşdeğeri olan yeni elektronik yazar kasaları kullanıyordu.

Bugün, POS için yazılım yapan yüzlerce yazılım satıcısı var. Yazılım her tür makinede ve farklı işletim sistemlerinde (OS) çalışır, ancak Windows varyasyonları (XP, Windows Embedded, WEPOS ve Windows Server olarak bilinir) sektöre hakimdir.

Büyük işletmeler, verileri almak ve depolamak için diğer tüm istasyonların konuştuğu özel bir veritabanı sunucusunun bulunduğu bir istemci sunucu modeli aracılığıyla çalışır. Restoranlar gibi küçük işletmeler bile bu modelle çalışabilir.

Daha fazla işletme POS’u benimseyerek kazanılacak değeri anladıkça sektör hızla büyümeye devam ediyor. Giriş seviyesi sistemler, çoğu durumda daha iyi giriş noktası fiyatlandırması için mevcut olan leasing düzenlemeleri ile 5000 doların altında kurulabildiğinden, benimseme hızla artmaya devam ediyor.

IBM posta nedir?

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

IBM posta, IBM ile iletişim kurmanın bir yoludur. Özellikle teknik meselelerle ilgili olarak yaşanan problemleriçin müşteriler mail atarak problemlerini bildirebiliyorlar.

IBM’in internet adresinde yer alan bize ulaşabileceğiniz birkaç yöntem isimli bölümde telefon numaraları ile ilgili destek bölümleri yer alıyor. Burada Genel ‘teknik dışı’ sorular, merak edilenler ya da Web sitesiyle ilgili geribildirimler yapbilmeniz mümkün. Ayrıca Teknik sorular için “Destek dizinleri” isimli bölüme de bakabilmeniz sorunu çözebilmeniz için imkan sağlıyor.

Müşteri desteği isimli bölümde ise Sözleşmeler, sipariş durumu, teslim, stok, faturalar ve ödemeler gibi bölümler yer alıyor. Ayrıca IBM’e bu mail adresinden de ulaşabilmeniz mümkün.

IBM super pos serial port nedir?

Hesaplamada, bir seri bağlantı noktası, bilginin her seferinde bir sırayla içeri veya dışarı aktarıldığı bir seri iletişim arabirimidir. Bu, birden fazla bilgiyi aynı anda paralel olarak ileten paralel bir bağlantı noktasının tersidir. Kişisel bilgisayarların tarihinin büyük bir kısmı boyunca veriler, seri portlar aracılığıyla modemler, terminaller, çeşitli çevre birimleri gibi cihazlara ve doğrudan bilgisayarlar arasında aktarılmıştır.

Hesaplamada, bir seri bağlantı noktası, bilginin her seferinde bir sırayla içeri veya dışarı aktarıldığı bir seri iletişim arabirimidir. Bu, birden fazla bilgiyi aynı anda paralel olarak ileten paralel bir bağlantı noktasının tersidir. Kişisel bilgisayarların tarihinin büyük bir kısmı boyunca veriler, seri portlar aracılığıyla modemler, terminaller, çeşitli çevre birimleri gibi cihazlara ve doğrudan bilgisayarlar arasında aktarılmıştır.

IBM yazarkasa rehberi - 2022 güncel

IBM yazarkasa pos cihazları için de durum böyledir. Ethernet, FireWire ve USB gibi arabirimler de verileri seri akış olarak gönderirken, seri bağlantı noktası terimi genellikle RS-232 veya RS-485 veya RS-422 gibi ilgili bir standartla uyumlu donanımı belirtir.

Modern tüketici bilgisayarları, seri bağlantı noktalarını büyük ölçüde daha yüksek hız standartlarıyla, özellikle de USB ile değiştirdi. Bununla birlikte, seri bağlantı noktaları, endüstriyel otomasyon sistemleri, bilimsel cihazlar, satış noktası sistemleri ve bazı endüstriyel ve tüketici ürünleri gibi basit, düşük hızlı arayüzler gerektiren uygulamalarda hala sıklıkla kullanılmaktadır.

Sunucu bilgisayarlar, tanılama için bir kontrol konsolu olarak bir seri bağlantı noktası kullanabilirken, ağ donanımı (yönlendiriciler ve anahtarlar gibi) genellikle yapılandırma, tanılama ve acil durum bakım erişimi için seri konsol bağlantı noktalarını kullanır. Bu ve diğer cihazlarla arayüz oluşturmak için USB-seri dönüştürücüler, modern bir PC’ye hızlı ve kolay bir şekilde seri bağlantı noktası ekleyebilir.

IBM pos 4840 drivers nedir?

IBM yazarkasa pos 4840 drivers, IBM 4840 pos aygıtı için aygıt sürücülerinin listesini içerir. Uygun sürücüyü indirmek için önce işletim sisteminizi seçmeniz ve ardından cihazınızın adını bulup indirme düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Donanım aygıtınız için tam sürücüyü bulamadıysanız veya hangi sürücünün doğru sürücü olduğundan emin değilseniz, donanım özelliklerinizi algılayacak ve ihtiyaçlarınız için doğru sürücüyü belirleyecek bir programa da ulaşmanız gerekiyor.

IBM surepos 500 dokunmatik pos bilgisayar nedir?

Bu serinin en önemli özelliği nedir şeklinde bir sorulsa muhtemelen cevaplar arasında zerafeti ve dokunmatik ekranı gibi cevaplar yer alır. Dokunmatik ekran. komplike satış uygulamalarının hızlı kullanımını sağlar. Bu nedenle satış operasyonunda hızlı ürün okuma ve promosyon hesaplarını çabuk yapılması dışında, gereklilik programın kasiyer tarafından hızlı kullanılması olduğunda Surepos 500 seçimi daha uygun hale gelebilmektedir.

Kızılötesi dokunmatik teknolojisi ile Surepos 500 ekranı uzun süre kalibrasyon gerektirmemekte ve daha uzun ömürlü olmaktadır.
Öte yandan üründe fan yani soğutma pervanesi kullanılmamakta, soğutma kapalı devre su devridaimi ile sağlanmaktadır. Bu nedenle hijyenik ve dayanıklı olan bu ürün, dünya’da restaurant, cafe ve otellerin tercihi haline gelmiştir.

IBM yazarkasa dağınık düzen nedir?

IBM yazarkasa dagınık düzen konusuna baktığımızda kompakt sistem ünitesinin çok az yer kapladığını görmekteyiz. IBM yazar kasa cihazının açık platformu ve dağınık tasarımı bizler için yazaılım ve çevre birimleri seçeneklerini artırıyor.

Diğer taraftan IBM yazarkasada thin-client veya thick client olarak isimlendirilen konfigürasyon işlevsellik özelliklerini maksimum düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

IBM yazarkasanın dağınık düzeni perakende sektörünün zorlu ortamlarına yönelik olarak dayanıklı bir tasırımı da sunmuş oluyor. Bu özellik aynı zamanda ekipman için cihaz ömrünün uzatılması anlamına geliyor. Böyle bir özellik de yaptığınız yatırımın uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

2 el ibm yazarkasa alınabilir mi?

“İkinci el IBM yazarkasa alınır mı” şeklindeki bir soruya vereceğimiz cevap “elbette alınabilir” şeklinde. Ancak burada dikkat etmemiz gereken bazı konular yer alıyor. Öncelikle alacağınız olan cihazın çok eski olmamasına dikkat edilmeli. Burada eski derken kastettiğimiz temel husus cihazın eski teknoloji olmaması yani kullanımı tedavülden kalkmamış bir ürün olması şeklinde.

IBM arka kapak pos nedir?

IBM yazarkasa pos cihazının arkasında bulunan bu kapağın açılmasıyla birlikte ürünle ilgli sistemin elektronik kısımlarınının görülmesi sağlamış oluyor.

Takılıp sökülebilme özelliği sayesinde işletme sahipleri herhangi bir yere cihazın taşınması durumunda ürünün rahat bir şekilde aktarımını sağlayabiliyorlar.

Size gösterilen ürün çeşitliliği ile birlikte karar verme mekanizmalarını daha iyi çalıştıracak ve kaliteli bir yazar kasa pos ürününe sahip olacaksınız. Yapmanız gereken şey sadece sayfamızı ziyaret etmek ve ürünlerimizi incelemek. Sizi Eray’ın farklı ürünlerine bakmaya davet ediyoruz.

Mağaza / Online Alışveriş