TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > 2022’de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2022'de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?

2022’de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?

Bu yazımızda ihracat e fatura işlemleri ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapacağız. Yazımızın hemen öncesinde elektronik dönüşüm ve ihracat konusuna kısaca bir bakış yapmak istiyoruz. Zira ihracat konusu günümüz dünyasında artık son derece önemli bir konu haline geldi. Ülkelerin gelişmişliğinde ihracatın son derece önemli bir yeri bulunuyor.

İhracat ve dönüşüm     

Bilindiği gibi, ekonomideki bazı kavramların net bir şekilde anlaşılması için bir norm pazarından bahsedilmektedir. Mükemmel rekabet pazarı; mallar homojendir, piyasa oyuncuları tam bilgiye sahiptir, çok sayıda alıcı ve satıcı, firmaların serbest giriş ve çıkışları, faktör hareketlilik piyasaları eksiksizdir. Günümüzde internet sayesinde pazarlar hızla bu koşullara yaklaşıyor.

Artık maliyetler müşteriler tarafından belirleniyor, istenen her ürünün alternatiflerine ve fiyatlarına kolayca ulaşılabiliyor ve hiçbir müşteri herhangi bir fayda olmadan keyfi bir maliyet taşımak istemiyor.

2022'de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?

Bu, üretim işletmelerinde verimliliği çok önemli hale getirmiştir. Yeni teknolojiler kullanarak her türlü kaynağın sürekli kontrol altında tutulmasını ve daha az malzeme ve daha az enerji ile daha kısa sürede üretilmesini gerekli kılmıştır.

Sonuç olarak, verimliliği kontrol etmek ve artırmaktan bahsediyorsak, önce ölçebilmemiz gerekiyor. Fabrika sahası içerisindeki kaynakların yönetimi kontrol edilmeli, kayıplar toplanan verilerle sürekli kontrol altında tutulmalı ve yeni yöntemler kullanılarak atıklar en aza indirilerek üretim yapılmalıdır. Bu sadece dijital dönüşüm ile mümkündür. Üretim sahaları bilgisayarlar tarafından kontrol edilmeli ve yapay zeka, artırılmış gerçeklik gibi dijital dönüşümü tetikleyen yeni teknolojiler kaynak yönetiminde kullanılmalıdır. Bu nedenle, mallarını dünyaya satmaya çalışan ihracatçılar, eski yöntemleriyle ürettikleri sürece bu yeni dünya düzeninde rekabet edemeyecekler.

Yukarıda bahsettiğimiz konu elbette işletmenin iç dinamikleri ile ilgili. Bir de dış dinamikler de söz konusu örneğin ihracat e fatura konusu böyle bir dış dinamiğin tezahürüdür. Bütün resmi işleyişi elektronik ortama taşımak elbette ki bize birçok kolaylık sağlayacaktır. Böylece ağır resmi işlemler son derece hızlı bir şekilde yürütülmekte ve böylelikle ihracat işlemleri son derece kolaylaşmaktadır.

2022'de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?

İhracat e fatura geçiş zorunluluğu hangi tarihte?

2022'de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?

Gelir idaresi başkanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikte ihracat e fatura geçiş zorunluluğu “e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 11 inci maddesi kapsamındaki mal ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan bavul ticareti kapsamındaki satışlar dahil) ve yolcu beraberi eşya ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satışlar) kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, bahsi geçen faturalarını 1/7/2017 tarihinden (Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan bavul ticareti kapsamındaki satışlar açısından 1/7/2020 tarihinden) itibaren bu Tebliğin “V.7.” ve “V.8.” numaralı bölümlerinde belirtilen istisnai durumlar haricinde e-Fatura olarak düzenlemeleri zorunludur” ifadesiyle vurgulanmıştır.

Konuyla ilgili olarak ebelge.gib.gov.tr adresinde “e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu” yayınlanmış ve ihracat işlemlerinde e fatura uygulamasından nasıl yararlanılacağı gösterilmiştir.

İhracat e fatura işlemlerinizi nasıl yapacaksınız?

2022'de İhracat e fatura işlemleri en kolay nasıl yapılır?

İhracat işlemleri ile uğraşan şirketler ihracat faturalarını e fatura şeklinde düzenlemekle mükellef olduklarından bu süreci iyi bir şekilde bilmeleri gerekiyor. Eğer firmanız serbest bölgede bulunan bir firma ise bu durumda düzenlediğiniz faturanın gümrük beyannamesi ekine dahil bir fatura olması durumunda ihracat e fatura olarak düzenleme yapmanız gerekiyor.
Eğer karşı taraf e fatura kullanıcısı değilse bu durumda e arşiv sistemini kullanarak faturaları gönderebilmeniz mümkün. Diğer taraftan gönderici şirketin gönderici şirketin e- arşiv fatura mükellefi olmadığı durumda ise fatura dijital ortamdan gönderilemiyor ve kağıt fatura olarak düzenlemesi gerekiyor.

İhracatta e-fatura nasıl düzenlenir?

İhracat eFatura‘sı kullanmak için mali mühür olması gerekmektedir. Daha sonra GİB’e dijital ortamda başvuru yaparak, özel entegrasyon veya GİB Portal yöntemlerinden birini seçmelisiniz. İhracat eFatura‘larında alıcı bilgisi bölümüne Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yazılır.

Hizmet ihracatı e-fatura ister mi?

eFatura kayıtlı kullanıcısı olunması halinde bu tarihten sonra yurt dışına gönderilecek hizmet ihracı faturaları e-Arşiv fatura olarak düzenlenmelidir.

Hizmet ihracatı ne demektir?

Hizmet ihracatı, adından da anlaşılacağı üzere farklı ülkelere ya da yurt dışındaki firmalara hizmet/ürün satışıdır. Tıpkı gıda ya da malzeme ihracatında olduğu gibi firma ya da ülkeler, bir araya gelerek karşılıklı ya da tek taraflı mal satışı konusunda anlaşmaya varır.

Eğer firmanız serbest bölgede bulunan bir firma ise bu durumda düzenlediğiniz faturanın gümrük beyannamesi ekine dahil bir fatura olması durumunda ihracat e fatura olarak düzenleme yapmanız gerekiyor.

Eğer karşı taraf e fatura kullanıcısı değilse bu durumda e arşiv sistemini kullanarak faturaları gönderebilmeniz mümkün. Diğer taraftan gönderici şirketin gönderici şirketin e- arşiv fatura mükellefi olmadığı durumda ise fatura dijital ortamdan gönderilemiyor ve kağıt fatura olarak düzenlemesi gerekiyor.

Burada dikkat edilecek bir nokta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı üzerinden gönderilecek e- faturalarda girilecek vergi numarasının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ait olması gerektiği şeklinde. Yine bu durumda serbest bölgede olan alıcılar eğer e- fatura sistemini kullanıyorlarsa, faturaları dijital ortamdan gönderebiliyor.

E fatura için siz de Eray’a gelin

Eray’ın sizlere sunmuş olduğu Boylam e-fatura dönüşümü ile şirketinizi geleceğe taşıyabilirsiniz. E-Fatura ile tüm faturalarınızı dijital ortama taşıyabilir ve böylelikle, iş akış süreçlerinizi ve ticari operasyonlarınızı hızlandırarak işletmenizin verimliliği artırabilirsiniz. Tasarruf ettiğiniz kaynaklarınızı şirketinize rekabet gücü ve artı değer kazandıracak alanlara yönlendirerek hem vakitten hem de paradan tasarruf etmeniz mümkün.

Sizler için hazırladığımız e dönüşüm ürünü ile işlemlerinizi zorlanmadan yapacak ve sırtınızı rahatça koltuğunuza yaslayıp çayınızı yudumlarken elektronik faturalarınızı son derece kolay bir şekilde kesebileceksiniz.

Mağaza / Online Alışveriş