TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > Kaliteli restoran yemekleri araştırması yapacaksanız
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Restoran yemekleri sunarken bu yazıyı es geçmeyin

Kaliteli restoran yemekleri araştırması yapacaksanız

Restoran yemekleri sunmak kuşkusuz bir restoran için hayati odak noktası. Kaliteli bir restorandaki servis, daha yavaş bir tempoda ve daha sofistike bir ambiyansa sahip, ortalama tam servisli restoranınızdan daha özenli ve resmidir. Ancak hizmetin adımları nelerdir ve yiyecek ve içecek servisi konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Başlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Restoran yemekleri nedir?

Restoran yemekleri

Kaliteli bir yemek restoranı, formalitede bir adım öteye giden deneyimler sunma eğilimindedir. Restoran yemekleri olarak daha pahalı yemekler, üst düzey sofra takımı ve nevresimler ve çok yüksek bir hizmet standardı anlamına gelir.

Kaliteli restoranda aranacak temel özellikler nedir?

Ailenizle veya sevdiklerinizle vakit geçirmek ve onlarla bir şeyler paylaşmak adına akşam yemeğini dışarıda yemeye karar verdiniz. Ancak bir türlü nasıl bir mekân olması gerektiğine karar veremediniz. Bu güzel geceyi mahvetmek istemiyor, unutulmayacak anılarınıza bir yenisini eklemek istiyorsunuz.
Böyle bir durumda kafanızda oluşan soru işaretlerini biraz olsun gidermek için iyi bir restoranda bulunması gereken 4 temel özelliği sizinle paylaşmak istedik. Hazırsanız başlayalım…
1- En önemli Konu Hijyen
Bir restoranda bulunması gereken en temel özellik restoranın hijyen kurallarına uymasıdır. Bunu anlamanın iki basit yolu vardır. Birincisi sosyal medyadır. Mekanın varsa “Foursquare” sayfasını ziyaret ederek yapılan yorumları mutlaka okumalısınız. Mekanın hijyen konusunda bir problemi varsa buraya mutlaka yansımıştır. İkincisi ise Çatal-kaşık ve masa örtüsüdür. Bunlar restoran mutfağının müşteriye yansıyan yüzleridir. Masanız ne kadar düzenli ve temiz ise mutfak da o kadar düzenli ve temiz olur. Ancak yine de bunun yanıltma payı yüksektir.
2- Sunum ve İlgi
Restoranınızın hijyen kurallarına uygun olduğundan emin olduktan sonra, servisinin hızlı ve sizinle ilgilenenlerin güler yüzlü olması önemlidir. Çalışanı mutlu bir işletmenin kalitesinin yüksek; yönetiminin de sağlıklı olduğuna emin olabilirsiniz. Bunun için yine sosyal medyadaki yorum ve önerilerden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca restorana telefon açabilir sizinle konuşan kişinin tutumunu da ölçebilirsiniz.
3- Yemekler
Seçeceğiniz restoranda yer alan aşçıların tecrübeli ve yetenekli olması yiyeceğiniz yemeğin kalitesini artıracaktır. Yemekler ve değişik lezzetler konusunda yine sosyal medya hesaplarında yer alan misafir yorum ve fotoğraflarına bakmanızı; hangi yemeğin tavsiye edildiğine dikkat etmenizi öneririz.
4- Ambiyans
Restoranın geniş olması ve masaların birbirine uzak olması yemek sırasında size kendinizi rahat hissettirecektir. Özellikle yaz aylarında genellikle bahçe tercih edilir; restoranın bahçesinin de geniş olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra restoranda çalan müzikler sizi sakinleştirirken aynı zamanda size enerji de vermelidir.

Kaliteli yemek restoranları herhangi bir mutfak veya yemek türünü sunabilir, ancak çoğu benzer şekilde belirli hizmet adımları, ayrıntılara dikkat ve daha fazla yemek içeren uzun bir yemek ile çalıştırılır.

Bir restoranı iyi yemek yapan konumuna getiren nedir?

Restoran yemekleri

Misafirler için kaliteli yemek, genellikle daha yüksek fiyatlar ve daha keskin kıyafet kuralları beklentisiyle birlikte gelir. Çoğu zaman, üst düzey restoranlar, her kurs ve şef tarafından tasarlanan hız ile sabit menülere veya akşam yemeği başına belirli bir fiyata sahiptir.

Kaliteli restoran yemekleri araştırması yapacaksanız
restoran yemekleri

Kaliteli yemek restoranlarında hizmet verme protokolleri ve prosedürleri, sıradan restoranlardan farklı olma eğilimindedir. Kaliteli yemek işletmeleri, konukların ziyaretini üst düzeye çıkarmak için yiyecek ve içecek bilgisine sahip, lüks bir deneyim sunabilecek deneyimli personeli işe alma eğilimindedir.

Kaliteli bir restoranda nasıl servis yapılır?

Restoran yemekleri

Kuşkusuz burada öncelikle restoran yemekleri odaklı bir otomasyon sisteminin paha biçilmez bir yeri var. Genel olarak, kaliteli restoran yemekleri, birden fazla kursu içeren daha resmi bir yemek deneyimi sunar. Sunucuların tipik olarak aldığı ilk sipariş içecek siparişidir – ideal olarak masanın oturmasından bir veya iki dakika sonra restoran otomasyon sisteminin de yardımıyla sipariş alınır. Yemek buna göre ilerler: içecekler, mezeler, mezeler ve tatlılar.

Sizin veya çalışanlarınızın sipariş alma şekli, restoranınızdaki menüye bağlıdır. Birçok kaliteli restoran, sabit bir fiyat menüsü altında çalışır: çok çeşitli yemekte bir veya sınırlı seçenekler içeren bir set menü sunar Bazı restoranlar her kurs için bir seçeneğe sahipken, diğerlerinde müşterilerin seçip aralarından seçim yapabileceği birkaç seçenek olabilir.

Diğer kaliteli yemek restoranları, konukların ana yemek tabağını bir ana yemekten oluşan geniş bir menüden oluşturduğu alakart menüleri ve masanın paylaşılması için bir yan ve meze listesinden yararlanır.

Kaliteli restoran yemekleri araştırması yapacaksanız
restoran yemekleri

Menü ne olursa olsun, kaliteli yemek restoranınızın yalnızca kalem ve kağıt kullanması gerekmez. Elde taşınır POS gibi restoran teknolojisi, kusursuz bir misafir deneyimi sağlamaya yardımcı olabilir. Bu noktada Eray olarak sizlere benzersiz bir restoran otomasyonu sunuyoruz.

Misafirler, kaliteli bir restoranda genellikle normalden daha fazla para harcarlar, bu nedenle siparişlerinin zamanında ve doğru olmasını beklerler – tüm bu teknolojiler teslimata yardımcı olabilir.

Sorunsuz teknoloji, sunucularınızın konuk deneyiminin konukseverlik yönlerine daha fazla, sipariş almak ve ödemeleri yürütmek için daha az zaman harcamasına olanak tanır.

Kaliteli yemeklerin nasıl tanımlanacağı ve bir menünün nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi için Toast’ın menü mühendisliği kursuna bakın.

Kaliteli bir restoranda yemek nasıl servis edilir?

Restoran yemekleri

Genel kural, sol elinizi kullanarak bir misafirin solundan servis yapmaktır. Siz veya sunucularınız masaya ulaşmak için bir konuğa asla ulaşmak istemezsiniz ve tabağı en yakın noktadan almak en iyi uygulamadır. Parmak izi bırakmamak için, bardaklar ve gümüş eşyalar taban tarafından tutulur ve tüm konuklara aynı anda servis yapılmalı, bir sonraki servise başlamadan önce her yemeğin tamamen bitmesini beklemeyi unutmayın.

Misafirler yemek yerken, sunucular periyodik olarak check-in yapmalı, boş tabakları temizlemeli ve gerektiğinde masayı düzenlemelidir. Yemeğin sonunda, çeki getirmeden önce her zaman daha fazla sipariş olup olmadığını kontrol edin.

Kaliteli bir restoranda içecek nasıl servis edilir?

Restoran yemekleri

Kaliteli bir restorandaki garsonlar, restoranın içecek listesinde çok bilgili olmalı ve hangi içeceklerin hangi mezelerle iyi gideceğini bilmeli, tavsiyelerde bulunabilmeli ve lezzet profillerini tanımlayabilmeli ve tanımlayabilmelidir.

Servis yaparken, sunucularınız, açmadan önce tam olarak istedikleri şey olduğundan emin olmak için konuklara şarap şişesini göstererek başlamalıdır. Açıldıktan sonra, şişeyi sipariş eden kişinin denemesi için küçük bir miktar dökün. Bu sunuş sadece bir yudum için yeterli olmalı ve misafir, aradıklarının bu olduğundan emin olmalıdır.

Mağaza / Online Alışveriş