TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI & UPS

Elektrik kesintilerine karşı güvenli çözümler; Kesintisiz güç kaynağı ve UPS birimleri ile hizmette devamlılık
Barkod sistemi barkod yazıcı barkod okuyucu

Her nevi işletme ve sistem altyapısı ihtiyacınız için amaca ve bütçeye uygun kesintisiz güç kaynakları ve UPS’ler

Her nevi işletme sistemi ve altyapısına yönelik kesintisiz güç kaynakları ve ups alternatifleri sayesinde güvenli kesintisiz işlem ile yüksek müşteri memnuniyeti elde edin. Her boyutta işletme ihtiyacına göre gerekli güç ve özelliklere sahip kesintisiz güç kaynakları ve UPS çözümleri ile kesintisiz işlem yapabilirsiniz. Yüksek teknolojiye sahip kesintisiz güç kaynakları ve UPS çözümleri işinizin ihtiyacı olan hıza uygun olarak belirlenir ve kurulumu yapılır. Komple sistem kurulumu barkodlu sistem de dahil olmak üzere yazılım ve donanım olmak üzere temin edilir.

YAZILIM & DONANIM & KURULUM

Her kurumun ihtiyacına uygun barkod sistemleri ve çözüm birimleri 32 yıllık Eray Teknoloji uzmanlığı ile hizmetinize sunulur. Her tür ve boyutta mağaza ve market barkod sistemleri ile barkod oluşturma, barkod sorgulama, barkod okuma, barkod etiketi yazdırma gibi tüm işlevler entegre olarak anahtar teslim kurulur. Bu işlevlere yönelik barkod yazıcı, barkod etiketi, kablolu barkod okuyucu, kablosuz barkod okuyucu, barkod okuyucu el terminali gibi çeşitli barkodlu sistem cihazlarının yanı sıra dokunmatik PC POS, fiş yazıcı, kesintisiz güç kaynağı ve modem gibi tüm tamamlayıcı barkodsuz ve barkodlu sistem için kullanılan birimler doğrudan temin edilir. İşletmenin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda barkodsuz veya barkodlu sistem altyapı ihtiyacı tespit edilir, en uygun optimum ürünlerle anahtar teslim kurulum yapılarak belirli periyodlarla bakım ve servis sunulur. İhtiyaç anında işletmenin kesintisiz hizmet gereksinime uygun olarak teknik destek sağlanır.

DİĞER OT-VT ÇÖZÜM BİRİMLERİ: PC POS, BARKOD OKUYUCU, BARKOD YAZICI, FİŞ YAZICI

Barkodlu satış perakende altyapı birimleri birbirini tamamlayıcı ürünlerden oluşan ürünlerdir. Bir barkod sistemi, barkod programı ile birbirine bağlanan uçtan uca barkod tanımlı cihazların bir araya gelmesi ile oluşan bir entegre bir sistemdir. Barkodlu satış perakende satış altyapısı barkod okuyucu el terminali ile depo aşamasında başlar kablolu barkod okuyucu yada kablosuz barkod okuyucu ile satış aşamasında PC POS dokunmatik ekrana aktarılır barkod yazıcı ile çıktı alınarak süreç tamamlanır.

Her amaca uygun farklı marka, ürün, model, versiyonlarla esnek barkod sistemi Eray Teknoloji’den anahtar teslim kurulum hizmetiyle. Barkodlu satış Perakende altyapısı için gereken barkod okuyuculu el terminali, kablosuz barkod okuyucu, kablolu barkod okuyucu, PC POS dokunmatik ekran, barkod yazıcı için alternatif versiyonlar. Doğru ürünün tespit edilmesi ile başlayan danışmanlık sürecinden ürünlerin tedarik ve montajı ile devam eden hizmet süreci sürekli teknik destek ile her zaman hizmetinizde.

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI / UPS

PC POS

Her tip operasyonel ihtiyaca uygun yüksek kalitede dokunmatik ekran PC POS ile veri giriş çözümleri. Tüm ürünleri gör

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI / UPS

BARKOD OKUYUCU

Her tür ihtiyaca ve farklı işletmelere uygun barkod okuma işlemi için barkod okuyucu çözümleri. Tüm ürünleri gör

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI / UPS

BARKOD YAZICI

Her seviyede ihtiyaca uygun operasyonel çözümler ve bu çözümlerde kullanmaya teknik uyumlulukta barkod yazıcılar. Tüm ürünleri gör

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI / UPS

EL TERMİNALİ

Her sektör, ölçek ve türde işletme ve depo yapısına ve ihtiyacına uygun yüksek kalitede el terminali ile hızlı, etkin ve verimli çözümler. Tüm ürünleri gör

Fiş yazıcı

FİŞ YAZICI

Her nevi kasa işlemlerine uygun hızlı çıktı almak üzere tasalanmış yüksek teknoloji fiş yazıcı çözümleri. Tüm ürünleri gör

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI / UPS

MODEM

Her işletme ve mimari yapıya uygun etkin, hızlı ve verimli internet wifi bağlantı çözümleri için ideal modem ve ek birimleri. Tüm ürünleri gör

Sık Sorulan Sorular

Barkod numaralarının karşılıkları
Barkod numaralarının karşılıkları

Barkod bir ürüne belirli bir şifreleme algoritması ile kimlik verilmesi amacıyla düz dikey siyah ve beyaz çizgilerden oluşan ürün kimlik numarasıdır. Barkod çizgileri belirli bir sisteme göre verilen numaralara işaret eder. Barkod numaraları bloklar halinde uluslararası bir sisteme göre ülke, üretici, marka ve ürün bilgisini içerecek şekilde tanımlanmıştır. Bu tanımlama blokları yandaki gibidir.

Barkod okuyucu

Barkod okuyucu, laser ve led türlerinde ışık üreten kaynaklardan çıkan ışınlar vasıtasıyla bu ışınlara göre belirli bir şifreli düzenle üretilmiş barkodların okunmasını sağlayan cihazlardır. Bu ışınların barkod zemininden aldığı veriler barkod okuyucu cihazları tarafından aynı şifreleme koduna göre anlamlandırılarak bir yazılıma iletilir. Böylece bu barkoda sahip ürünün sahip olduğu tüm bilgiler ürüne özel barkod numarası ile tüm sistem tarafından çağrılabilir.

Barkod sorgulama

Barkod sorgulama işlemi barkod okuyucunun yansıttığı ışığın dikey bir açıyla uluslararası barkod sistemine göre oluşturulmuş barkoda yansıtılmasıyla oluşur.Barkod sorgulama işlemi sırasında yapılan en büyük hata farklı bir sisteme göre tanımlanmış bir barkodun okutulması yada girilmesidir. Barkod sorgulama işlemi sırasında yapılan bir diğer hata ise barkod okuyucunun barkod olması gereken açıdan farklı olarak yansıtılması ve barkod okuyucunun barkodu okuyamamasıdır. Bu durumda barkod okuma işlemi başarısız olacak ve barkod tanımlanamayacak ve sistemi aktarılamayacaktır.

Barkod sistemi başvuru

Barkod sistemine kayıt olmak isteyen firmalar aşağıda belirtilen belgeleri hazırlayarak bir paten firması aracılığıyla ilgili kurumlara sunmalılar.

 • Barkod Başvurusu: Barkod Numarası Alımına İlişkin Hizmet Sözleşmesi,
 • Barkod Numarası Başvuru Formu: Firmanın ünvanı, adresi, telefonu ve faaliyet konusuna ilişkin bilgileri içeren basılı bir form,
 • Noter Onaylı Taahhütname: Firmanın TOBB’nin barkod kullanımı hakkında belirlediği kurallara uyacağını taahhüt eden noter onaylı belge,
 • Oda Kayıt Sicil Sureti: Firmanın Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi Odasına ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olduğunu gösterir belge,
 • Gelir Tablosu: Firmanın başvuru yaptığı yıldan bir önceki mali yıla ait cirosunu gösterir belge (Kayıt yılı içerisinde kurulan firmalardan Gelir Tablosu yerine Ticaret Sicili Gazetesi)
 • Ticaret Sicili Gazetesi: Firma, üyeliğe başvurduğu yıl içinde kurulduysa, başvurulan yıl içinde kurulduğunu gösterir Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Sisteme Giriş Ücretinin Ödendiğini Gösterir Banka Dekontu: Sisteme Giriş Ücreti firmadan bir kez alınır,
 • Barkod Numarası Başvurusu Hizmet Ücreti.

Barkod oluşturma

Barkod oluşturma programları ile ücretsiz olarak barkod oluşturulabilir. Barkod oluşturma işlemi sonrasında bu barkod numaraları barkod yazıcı ile yazdırılarak ürünlerde kullanılabilir. Bununla birlikte firmanın kendine ait kayıtlı bir barkod sistemine sahip olması için barkod sistemi kayıt başvurusu yapması gerek. Başvuru sonrasında verilen işletme numarası ile barkodlar yasal olarak geçerli hale gelir ve global olarak tanınır.

Barkod okuma / Barkod okutma

Barkod okuma veya barkod okutma işlemi sırasında barkod okuma cihazının okunacak olan barkoda yeterli yakınlıkta tutulması ve 90 derecelik açıya mümkün olduğunca yakın bir açı ile tutulması gerek. Barkod okuma işlemi yapılacak olan barkod’un yıpranmamış ve bozulmamış olması barkodun daha sağlıklı bir şekilde okunmasını sağlar. Barkod okuma işlemi sırasında ortam ışığının okumaya etkisi bulunmamaktadır. Barkod okunacak olan zeminin düz olması barkodun okunabilmesi için çok önemlidir.

Barkod sistemi

Bir işletmede bulunan çok sayıda ürünün standart bir kimlik numarasıyla işletmeye girişten işletmeden çıktığı ana kadar takibini sağlayan sisteme barkod sistemi denir. Barkod sistemi standart şifreleme algoritmasına dayanan bir kimliklendirme işlemi ile başlar. Şifreli sistem tarafından oluşturulan numaraların etiketlerle kimliklendirilmiş ürünlerin bilgilerinin bir yazılım ile bu ürüne atanması ile devam eder. Bunun için ürünlere onları kimliklendirici isimler verilir. Barkod numarası olarak adlandırılan ürünlere atanan bu isimler barkod sisteminin temelini oluşturur. Barkod sistemine göre oluşturulmuş numaralar bir barkod okuyucu ile yada bir klavyeden girilerek bir sisteme aktarılır ve kimlik sorgulaması yapılır. Bu sorgulama sonrası ürünün kartında yer alan alış fiyatı, satış fiyatı, KDV oranı ve diğer bir çok detay görülebilir.

Barkod sisteminin üreticiye faydası

Standartlaşmış bir barkod sistemi bir ürünün dünyanın her yerinde aynı kimlikle dolaşmasını sağlar. Bu sayede tüm üreticiler barkodları temelinde ürünlerini takip edebilirler. Bu takip ile hangi ürünün en çok nerede satıldığı gibi tüm detaylar takip edilebilir.

Barkod sisteminin satıcıya faydası

İşletme sahipleri barkod sistemi sayesinde hangi ürün ne kadar satılmış, ne zaman satışmış, hangi şubeden satılmış gibi hemen hemen tüm detayları görebilir raporlayabilirler. Barkodlu satış sayesinde ürün stok takibi yapılabilir ve buna göre alım ve sevkiyat planları yapılabilir.

Barkod sisteminin tüketiciye faydası

Tüketiciler bir ürünün barkod numarası ile ürün hakkında bilgi edinebilirler. Bu bilgiler arasında ürünün cinsi, menşei gibi bir çok bilgi bulunabilir. Tüketiciler barkod numarası üzerinden ürünün nerede satıldığını ve ne kadar fiyata satıldığını tespit edebilirler.

Barkod sisteminin toptancıya faydası

Depolama işlemi yapan depo ve ambar gibi yerlerde ürünlerin depoya giriş çıkış süreçlerinin takip edilmesi, stokların tutulması barkod sistemi sayesinde hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Buna göre planlama ve sevkiyat işlemleri tam ve hatasız olarak ancak bir barkod sistemi ile takip edilebilir.

Barkod sisteminin perakendeciye faydası

Barkod sistemi sayesinde mağazalarda rutin işleyiş hızlanır ve hata oranı düşer. Ürün bilgilerinin tümünü ekrana getirmekten kasa açma-kapama işlemine kadar tüm işlemler barkodlu perakende satış sistemi sayesinde çok daha kolay olur. Bu işlemlerin hızlanması işletmede verimi arttırarak karlılık oranına yansır. Yine bir perakende işletmesinde barkod sistemi sayesinde raflardaki ürün dizilimi ve yerleştirilmesi barkod sistemi ile sağlanır.

Barkodlu stok takip programının faydaları:

 • Stok takip programları sayesinde barkodlu ve barkodsuz ürünlerin depoda ne kadar kaldığı takip edilebilir,
 • Satılan ürünlerden ne oranda kar veya zarar edildiği görülebilir,
 • İşletmenin gelir gider durumu takip edilerek detaylı rapor alınabilir,
 • Müşterilere estetik müşteri ekranı ile hizmet verilebilir,
 • Satılan ürünler gruplandırılabilir,
 • Cari hesaplar kolayca takip edilebilir,
 • Ürünler için barkod ve raflar için ise etiket basabilabilir,
 • Veresiye hesaplar takip edilebilir,

1D & 2D Barkod

İnsanların en çok bildikleri ve karşılaştıkları barkod sistemi 1D yani doğrusal barkoddur. 1D barkodların bir kaç tipi vardır. Bazı 1D barkod sistemleri sadece sayıları kodlayabilirken bazıları bir klavyede bulunan tüm karakterleri kodlayabilir. 1D koddaki tüm bilgiler soldan sağa doğru yatay bir şekilde sıralanır. Bu tip kodlar her hangi bir barkod tarayıcı ile okunabilir. 2D barkodlar ise dikey ve yatay olarak bilgileri organize eden daha karmaşık sistemlerdir. Bu özellikleri sayesinde 2D kodlar 1D kodlara göre daha fazla bilgiyi daha az yer kaplayarak tutabilirler. 2D kodlar bir barkod okuyucunun düzgün bir  şekilde kodu okumasını gerektiren yapıdadır.

Barkod

Belirli bir barkod tipine bağlı bir şekilde 2D barkodlar 2000 karaktere kadar taşıyabilirken 1D barkodlar 20-25 karakterden oluşabilir. Buradaki kısıtlayıcı faktör bilgi arttıkça kapladığı alan ve bilgi yükü artar. Bu durum özellikle 1D barkodlar için geçerlidir ve çoğu zaman 8-15 karakter kodlanarak oluşturulurlar.

UPC No

UPC Numarası (Universal Product Code – Evrensel Ürün Kodu), Amerika ve Kanada firmaları tarafından kullanılmakta olan 12-basamaklı bir barkod numarası çeşididir.
GS1 Sisteminin gelişerek küresel bir hal alması ve tüm dünyada tek sistem olarak kullanılabilmesi amacıyla, GS1 US (A.B.D.) ve GS1 Canada (Kanada) 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren tüm A.B.D. ve Kanada perakende firmalarının GTIN–8 (EAN–8) ve GTIN–13 (EAN–13) barkodlarını okuyabileceklerini açıklamışlardır. “Gündoğumu 2005″ (Sunrise 2005) olarak adlandırılan bu girişim 1997 yılında açıklanmıştır.

Ancak bazı A.B.D. ve Kanada firmaları hala iş ortaklarının UPC barkodu kullanmalarını talep etmektedirler. Bu gibi özel durumlarda, GS1 Sistemine üye olan firmalarımız, GS1 Sistemi barkod numaralarından farklı olarak bir UPC numarası tahsisi için GS1 Türkiye’ye başvurabilirler ve GS1 Türkiye, GS1 US (A.B.D.) aracılığı ile bu numarayı kendilerine tahsis etmektedir.

UPC Numarası başvuru işlemleri ile ilgili bilgiye bu sayfadan erişebilirsiniz.

Barkod okuyucu & Barkod tarayıcı

Barkod tarayıcı cihazlar, kablolu veya kablosuz iki çeşittir. Kablolu barkod okuyucular okuduğu barkod numarasını kablo aracılığıyla barkod sistemine aktarırken kablosuz barkod okuyucular ise farklı teknolojileri kullanarak aktarım yapabilirler. Barkod tarayıcı cihaz barkodun siyah ve beyaz unsurlarını alarak şifresini çözer ve bir rakamsal kod olarak barkod sistemine aktarır.

Barkod Programı

Barkod programı bir işletmedeki tüm ürün ve hizmetlere dair bütün süreçlerin bir barkod sistemi ile kayıt altına alındığı, yazılımla süreçlerin takip edilebildiği işletme yönetim sistemleridir. Barkod programı barkodsuz olarak da kullanılabilen yazılım, program ve sistemlerin bir barkod sistemi ile birleştirilmiş halidir. İkisi arasındaki temel fark ürünlere bir barkod kimliği atanması ile takip işleminin barkod aracılığıyla yapılmasıdır. Barkodlu işlemler işletmelerde kontrol, yönetim ve takibi kolaylaştırır ve işletme verimini arttırır. Barkod programı ile çalışan işletmelerde hem işletme hem çalışanlar hem de müşterilerde memnuniyet oluşur. Bu nedenle barkod programına ve gerekli barkod okuyucu ve yazıcı cihazlarına yapılan yatırım kısa sürede kendini amorti eder.

Barkod okuyucu, Barkod yazıcı, Barkod okuyucu el terminali

Bir barkod sistemi aynı yazılım ve programla birbirine entegre edilmiş bir çok bileşenden oluşabilir. Barkod sisteminin bileşenleri işletmenin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Fakat temelde bir işletmede barkod makinaları olarak da genel olarak tanımlanabilecek barkod birimleri ile okuma ve yazma işlemi yapılır. Barkod okuyucular bir işlem sırasında barkod numarasının sistemine giriş için kullanılırken barkod yazıcılar bu sistemde kayıtlı olan ürünün bilgilerinin barkod kimliği üzerinden tanınarak yazdırılması işlemini yapar. Barkod okuyucular kablolu barkod okuyucu ve kablosuz barkod okuyucu olarak iki tiptir. Hem kablolu barkod okuyucu hem de kablosuz barkod okuyucu aynı işlevi yani barkod okuma işlevini görür. Aralarındaki fark kablolu barkod okuyucunun okuduğu barkod numarasını kablo üzerinden kablosuz barkod okuyucunun ise çeşitli kablosuz iletişim sistemleri üzerinden aktarmasıdır. Barkod makina olarak genelde barkod okuyucu ve barkod yazıcı birimler kastedilirken yine barkod okuma özelliğine sahip olan barkod okuyucu el terminalleri de kablosuz barkod okuyucu olarak barkod makinası olarak tanımlanabilmektedir.

Mağaza / Online Alışveriş