TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

Barkod etiketi nedir sorusunun cevabını aradığımız bu yazıda sizlere kısaca bir bilgilendirme yapma amacını taşıyoruz. Gelin şimdi hayatımızın hemen her alanında artık yer alan bu barkod etiketine kısaca bir göz atalım.

Barkod etiketi nedir?

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

Barkod, verileri tutan bir tasarım türüdür. Standart barkod (UPC) tasarımı, altta bir sayı ile birlikte değişen kalınlıklarda bir dizi paralel dikey çizgiyi içerir. Veriler bilgisayar yazılımı kullanılarak saklanır, güncellenir ve değiştirilir ve bir tarama cihazına (okuyucu) erişilmesine izin verir.

Barkod okuyucu nedir ne işe yarar?

Barkodları okuyarak algıladığı seri numarasını elektronik ortama iletilmesini sağlar. … Barkod uygun okuyucu ile okutulduktan sonra, okuyucu siyah ve beyaz çizgileri elektrik sinyallerine dönüştürür. Okuyucunun kod çözücüleri bu sinyalleri çözerek anlayabileceğimiz rakam veya karakterlere çevirir.

Çok yönlü barkod okuyucu nedir?

Çok yönlü barkod okuyucular lazer okuyucular gibi barkod sembollerinin üzerine ince bir ışık yayarlar ve geri yansıyan ışığı çözerek okuma yaparlar. Fakat bu tip okuyucularda değişik yönlerde, değişik açılarda birden fazla okuyucu çizgisi bulunmaktadır.

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!
barkod etiketi

Barkod etiketleri aslında mükemmel bir çözümün adıdır. Barkodlar, kuruluşunuz hakkında size değerli bilgiler ve veriler sunar. Barkod etiketleri verimliliği artırmanın yanı sıra, ortaya çıkmadan önce sorunları önler.

Barkod etiketleri ne için kullanılır?

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

Barkod etiketleri için en iyi kullanımlardan biri varlık takibidir. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, işlerini gemi şeklinde tutmak için varlık izlemeye güveniyor. Varlık takibi, konum bilgisi, varlıkların kullanımı ve hırsızlığı önlemek için barkod etiketleri kullanılır. Varlıkları izlemekten yerleştirme araçlarına kadar, barkod etiketleri işiniz için büyük bir avantajdır.

2d barkod okuyucu ne demek?

Karekod orjinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. Datamatrix (karekod) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (yani çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris şeklindeki barkod tipidir.

Barkod okuyucu tipleri nelerdir?

* Wand ya da Kalem Okuyucular. En basit kullanılan ve en ucuz fiyata sahip barkod okuyuculardır. …
* CCD Barkod Okuyucular. Temassız olarak barkod okuma işlemi gerçekleştirir. …
* Lazer Okuyucular. …
* Çok Yönlü Barkod Okuyucular. …
* El Terminalleri. …
* Kablosuz Barkod Okuyucular. …
* Imager Barkod Okuyucular. …
* KareKod Barkod Okuyucular.

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!
barkod etiketi

Kodlar yalnızca varlıkları yönetmek için taranmakla kalmaz, aynı zamanda varlığı veya nesneyi izlemek için de kullanılabilirler. Blockchain gibi yeni tedarik zinciri gelişmeleriyle, bu etiketler giderek daha kullanışlı hale geliyorır.

Ek olarak, ürün kodlaması için yaygın olarak barkodlar da kullanılır. Ürününüz için metal etiketler gerekmese de, bir UPC koduna bir etiket veya çıkartma yapıştırmak, ürününüzün satılmaya veya satış için fiyatı taramaya hazır olmasını sağlar.

 Süreç

Herhangi bir etiket türüne gelince en büyük fark süreçtir. Kısacası, malzemeye kod uygulamak için kullanılabilecek üç ana işlem vardır.

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

MetalPhoto

En popüler süreçlerden biri MetalPhoto. Bir görüntünün alüminyum malzemeye fiziksel olarak gömülü olduğu özel bir fotoğraf eloksal işlemidir. Bu, oldukça dayanıklı olduğu, solmayacağı ve 20+ yıl boyunca derecelendirildiği anlamına gelir. MetalPhoto ile ilgili en iyi bölüm, aynı zamanda oldukça özelleştirilebilir olmasıdır. Hangi barkod veya tasarıma ihtiyacınız olursa olsun, yapılabilir. Zorlu ortamlarda tutmak, MetalPhoto’nun endüstriyel varlık takibi ve yönetimi için mükemmel bir çözüm olmasını sağlar.

Ekran görüntüsü

Metal içeren diğer bir işlem serigrafidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu işlem metalin üzerinde bir mürekkep tasarımı basıyor. Bu barkod gibi karmaşık tasarımlar için harika olsa da, en dayanıklı çözüm değildir. Örneğin, zorlu ortamlarda kod ve tasarım yıpranacaktır. İç mekan ortamları için en uygun olanıdır.

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

Birçok etikette tekrarlanan belirli bir barkodu kullanmak için serigrafi iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, değişken barkod verileri kullanıyorsanız (yani, her etikette farklı kod), her seferinde yeni bir ekran oluşturulması gerektiğinden ekran baskısı çok düşük maliyetlidir.

Çıkartmalar

Metale alternatif olarak, etiketler harika bir çözümdür. Tamamen özelleştirilebilir ve vinil, Lexan, poli veya başka bir malzemeye basılmıştır. Soyma ve yapıştırma uygulamaları aynı zamanda uygulanması inanılmaz derecede kolay oldukları anlamına gelir. Serigrafi baskıya benzer şekilde, bunların çıkartma olduğunu ve zorlu ortamlara dayanamayacağını unutmayın. Bu, etiketlerin aşınma ve yıpranmaya maruz kalmadıkları koşullarda mükemmelleşmelerini sağlar. Örneğin, bir ofis ortamında ürün UPC kodları veya envanter yönetimi gibi.

Barkod etiketi hakkında duymadığınız 5 temel bilgi!

Serigrafi baskıdan farklı olarak, etiketler değişken kodlar için mükemmeldir. Diğer bazı işlemlerle karşılaştırıldığında, bunlar da uygun maliyetlidir.

Mağaza / Online Alışveriş