TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > Online alışveriş ve yemek siparişleri : yeni alışkanlığımız!
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
Online alışveriş ve yemek siparişleri : yeni alışkanlığımız!

Online alışveriş ve yemek siparişleri : yeni alışkanlığımız!

Online alışveriş ve yemek siparişleri artık hayatımızın vazgeçilmez alışkanlıklarından olmaya başladı. Günümüzde mağazaları tabana kuvvet dolaşma devri eskide kaldı. E-ticaret sitelerinde sunulan seçeneklerin fazlalığı, mağazaya göre indirimli alışveriş yapma fırsatı hepimizi heyecanla online alışverişe yönlendiriyor. Zaman tasarrufu, evden çıkmadan oturduğumuz yerden alışveriş yapmanın rahatlığı, yorulmadan ayağımıza gelen hizmet, ürün çeşitliliği, ürünler ile ilgili yorumları görebilme, ürün karşılaştırmaları teslimat kolaylığı tüketicileri online alışverişe çeken en önemli unsurlar. 


Online alışveriş avantajları

Onlarca çeşidin yanında online alışveriş ve yemek siparişlerinde daha uygun fiyata ürün bulmak hepimize inanılmaz heyecan veriyor. İnternet üzerinden araştırma yapan bir çok tüketici online olarak istedikleri ürünlere hemen sahip olabiliyorlar. Hem keyifli, konforlu ve güvenli Alışveriş yapıyorlar hem de çok uygun fiyat avantajlarına sahip oluyorlar.  Beğendiğimiz bir ürünü incelerken sunulan “ikinci ürüne yüzde 50 indirim” veya alternatif olarak yanında bir hediye ürün vermek gibi kampanyalar tüketiciye çok cazip geliyor. 

online alışveriş
online alışveriş

Aynı gün içindeki teslimat cazibesi

Alışveriş yapmak adeta hepimiz için bir tutku, zamanımız ise dar. Bazen hediyeyi son dakikaya bırakmak, bazen de avm’lerde harcanan zamanın aileye tercih edilmesi online alışverişe yönelmemizde en büyük nedenler arasında. Gelişen teslimat sistemleri ile artık bilgisayar başından aldığımız bir ürün aynı gün ve hatta saatler içerisinde kapımızda olabiliyor. Neyse ki seçebileceğimiz teslimat yöntemleri sayesinde hızlı, hasarsız haftanın her günü 7/24 hizmet veren teslimat tercihi de yapabiliyoruz.  

Zamanın değerini anlayan toplum kavramı zirve yapıyor

“İnanılmaz yoğunum, evden çıkamıyorum alışveriş yapmaya zamanım yok” diyen tüketiciler, mobil uygulamalar üzerinden e-ticaret sitelerine veya mağazaların internet sitesine giriş yaparak alışveriş yapabiliyor. Koştur koştur mağaza gezip zaman kaybetmek istemeyen tüketiciler, tek bir tuşla cep telefonları üzerinden diledikleri ürünlere hemen kavuşabiliyor, karınları acıktığında yemek siparişi verebiliyorlar. 

online alışveriş
online alışveriş

Ürünleri ve fiyatları karşılaştırma imkanımız var

İhtiyacımız olan ürün farklı mağazalarda satışta ise, hemen kısa bir internet araştırması ile karşılaştırma yapabilme imkanımız var. Bunun için mağaza mağaza dolaşmamıza gerek yok. Yoğun iş yaşamı ve şehir hayatı içerisinde bir de avm’lerde uzun kuyruklar beklemek tüketiciyi online alışverişe yönlendiren bir diğer neden oldu. Ev konforundan oturduğumuz yerden online alışveriş yapmak her zaman daha cazip geliyor. 

Ödeme rahatlığı artık ekonominin hayat suyu oldu

Çok fazla nakit paranız yok veya kredi kartınızı unuttunuz. Fakat mağazadaki ürünü de çok beğendiğiniz. Ezberlenen kredi kartı bilgileriyle hemen o markanın internet sitesine girerek tek bir tuşla ürüne sahip olmanın verdiği mutluluk anlatılmaz yaşanır. Üstelik taksit avantajları hatta daha da indirim imkanını görmek bizi heyecandan havalara uçuruyor.

Online yemek siparişinin cazibesi nedir?

Hızlı yaşam moduna giden dünya bizleri teknolojinin tüm nimetlerinden en üst düzeyde yararlanmamız için zorlarken artık özel ve sosyal hayatımız için daha fazla zaman ayırmamıza imkan sağlıyor. Özellikle öğrenci, bekar ve çift çalışan ailelerdeki zaman ve ekonomik avantaj eksikliğini görerek çare olan bu sistem pandemi dönemiyle birlikte zirve yaptı. Online sipariş sisteminin temel amacı, müşterilere internet üzerinden bir restoranda sipariş vermenin bir yolunu sağlamaktır. Bir web sitesi veya mobil uygulama ile müşteriler, restoranın mevcut tüm yemeklerine kolayca göz atabilir, yemekleri gereksinimlerine göre özelleştirebilir ve sipariş verebilirler.

Online yemek sipariş sisteminin işletmelere getirdiği avantajlar nedir?

 • Hızlı ve rahat olması; 

Müşteriler siparişinin sadece parmaklarının ucunda olmasını bilerek çok daha hızlı ve rahat olma avantajı özellikle gençleri cezbediyor.

 • Akıllı telefonlarla bir tık ötede olması;

Tüm dünyanın akıllı telefon ve tablet kullanma sayısını düşündüğümüz zaman yakınlığın cazibesini kolayca anlayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin önemi de yoktur, okulda, işyerinde, molada, aracınızda veya alışverişte bile hala imkanınız var ve bunu kullanmamanız için bir engel yok gibi görünüyor. Eğer işletme sahibi iseniz  her yerden ulaşılabilir olma avantajına sahip olabilirsiniz. 

 • Görsel cazibesinin olması;
online alışveriş
online alışveriş

Açlık, düşünme, satın alma ve tüketme güdülerimizi canlandırır. Hatta açlık hissedenin daha çok sipariş verme eğilimini de düşündüğünüz zaman karar ve kararsızlıklar devreye girince bu defa görsel çekicilik sizi siparişiniz konusunda etkiliyor. Mobil sipariş uygulamasında ürünleriniz için yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve etkileyici ürün açıklamaları ile en kaliteli şekilde tanıtım yapabilirsiniz. Bu şekilde satışlarınızı kolayca arttırabilirsiniz.

 • Genişletilmiş erişim olması;

Ürünlerinizin beğenilmiş olması sosyal medya ve çevrimiçi paylaşımla çok daha hızlı yayılır ve menülerinizin tanınırlığı artar. Bunun yanında müşteri psikolojisini de düşündüğümüz zaman evden sipariş vermenin onlara ayrı bir zevk verdiğini unutmayınız. Kategoriler hazırlayarak olasılıkları genişletebilirsiniz. Mobil sipariş uygulaması ile ürün kategorilerini ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz. Dilediğiniz kadar kategori ekleyebilir, istediğiniz kategorileri silebilirsiniz. Tüm bunları yönetim panelinden yapmak çok kolay olacaktır sizin için. 

 • Müşteri portföyünüzü geliştirme imkanı olması;

Uygulama üzerinde, satış sonrası e-fiş ve e-fatura bilgileri veya teslim adresleri sizin müşteri ağınızdır   ve müşteri portföyünüzün genişlemesi yanında reklamınızın da çok daha etkili olmasını sağlar.

 • Hataları en aza indirme avantajı olması;

Telefon ile verilen siparişlerdeki aksaklık ve hataları bir çoğumuz yaşamıştır, ancak uygulama üzerinden verilen siparişlerde bu tip hataların yüksek oranda düşmesine sebep verdiği gibi iki taraflı memnuniyet avantajı sağlıyor.

 • 7/24 saat avantajı olması;

Hem işletme hem de müşteri bazında büyük avantajları görülüyor. İşletmeye 7/24 sipariş alma ve en azından müşterinin işletmenizi hep gözünde olmasını sağlar. Müşteri için ise kendisine en uygun zamanda sipariş verme şansını vermesi büyük avantajdır.

 • Online menü takibi ve güncelleme avantajı olması;

Günlük  kampanya, menü değişiklik ve fiyat değişikliklerinde hem müşterinin mağduriyet hemde işletmenin  mahcubiyetini engellemesi açısından büyük lükstür. 

 • Zaman ve emek avantajı olması;

Online yemek siparişi müşteri için hızlılık sağladığı gibi işletmenin mutfağa çok daha hızlı sipariş girişini, siparişin çok daha anlaşılır ve hızlı olarak işletmeden müşteriye çıkışını sağlar.

 • Müşteri sadakati avantajı olması; 

Düzenli olarak kampanyalar yapmak daha çok tercih edilmenizi sağlar. Bu sayede hem daha fazla kazanç elde edebilir, hem de müşteri sadakatinizi arttırabilirsiniz. Kampanyalar müşterilerinizin tekrar sizi tercih etmelerine neden olur.

 • Müşterilerinize hızlı bildirimler gönderme avantajı olması;

Mobil sipariş uygulaması ile yönetim panelinden müşterilerinize kampanyalarınızı bildirim olarak gönderebilir, kolayca onlara ulaşabilirsiniz. Müşterileriniz gelen bildirime tıklayıp, kampanya detay sayfasından bilgi alabilirler. Ayrıca siparişlerin durumları da müşterilerinize otomatik olarak bildirimle gönderilir.

 • Uluslararası geçerliliği olması;

İşletmenize özel mobil sipariş uygulamasında kullanılan 3D Secure altyapısı ve 256Bit SSL sertifikası uluslararası geçerliliğe sahiptir. Müşterileriniz sorunsuz şekilde online ödemelerini yapabilirler.

 • Kart bilgileri ve şifre güvenliği olması;

Mobil sipariş uygulamasındaki 256Bit SSL sertifikası ile müşterilerinizin kart bilgileri ve şifreleri güvenli şekilde saklanır ve şifrelenir. Bu sayede müşterilerinizin karşılaşacağı olumsuz durumlar engellenir.

 •  Alışveriş yaparak puan toplama cazibesi olması;

Akıllı telefonla sipariş uygulaması sayesinde müşterileriniz yaptıkları alışverişler ile puan biriktirebilirler. Biriken puanlarını yine alışverişlerde indirim olarak kullanabilirler. Bu sayede müşterilerinizi daha çok alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz. Bu özelliği yönetim panelinden kontrol edebilirsiniz.

Mağaza / Online Alışveriş