444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Bu yazımızda restoran, cafe ve market otomasyon sistemlerine dair bilgiler vermek amacındayız. Yazıyı okuduktan sonra en azından zihninizde otomasyona dair bir şeyler canlanacak.

Restoran otomasyonu nedir?

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Restoran otomasyonu kısaca ifade etmek istersek restorandaki işleyişin sağlanmasında ve müşteri taleplerinin hızlı bir şekilde yerine getirilmesinde önemli görevler icra eden bir sistemdir.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Restoran otomasyonu sistemi Menü Yönetiminde hayati bir rol oynamaktadır. Bir restoranın menüsü kalbi ve ruhudur. Her müşterinin etkileşime girdiği ve neye çekici geldiğine veya kulağa çekici geldiğine göre kararlar verdiği bir şeydir. Ancak, bir menü sadece çekici olmaktan daha fazlası olmalıdır. Akıllıca tasarlanmış bir restoran menüsü yüksek kar anlamına gelir.

Restoran otomasyon programı dikkat edilecek özellikler nelerdir?

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Restoran otomasyon programında dikkat etmeniz gereken özellikleri anlamadan ve bu yazılımı anlamadan önce, bu yazılımın ne hakkında olduğunu anlamamız gerekir.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Restoran otomasyon programı, restoran menüsünü oluşturmak ve yönetmek için kullanılan POS Sisteminin bir özelliğidir. Fatura ve envanter yönetimi modülü ile entegre edilmiştir ve restoran menüsünü iyileştirmenize ve yönetmenize yardımcı olur.

İşte bir restoran menü yönetim yazılımı seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler.

Siparişi yönetme

Siparişi yönetme imkanı veren yazılım yatırım yapmanız gereken bir şeydir. Sipariş yönetimi özelliğine sahip bir restoran menü yönetimi yazılımı, tüm tariflerinizi tüm satış noktalarınızda standartlaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Bu siparişler, yemeğin hazırlanmasına ve sunulmasına giren her bileşeni içerir. Ayrıca kullanılacak miktarları, yemeklerin hazırlanması gereken sıcaklığı ve pişirme yöntemlerini de içerir.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Her ürün için bir restoran POS Sistemi aracılığıyla standart bir sipariş olması, sadece lezzet ve kalite açısından tutarlılığı korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gereksiz israfı azaltarak gıda maliyetlerinizi kontrol altında tutar. Standart bir tarif, bölümleri ve öğenin hazırlanması sırasında tüketilecek miktarı açıkça tanımlamıştır.

Restoran otomasyon sistemi  merkezi menü yönetimi

Menünün aynı olduğu birden fazla sipariş olması durumunda, her siparişteki menünün güncellenmesi son derece sıkıcı ve zaman alıcı hale gelir. Merkezi düzeyde herhangi bir menü öğesi ekler veya kaldırırsanız, otomatik olarak diğer tüm restoranlara yansır. Bu, çok manuel güncelleme yapmadan aynı menüye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Merkezi düzeyde ayrıntılı bir menü oluşturabilirsiniz ve otomatik olarak tüm çıkışlarınıza gerçek zamanlı olarak yansımaya başlayacak, böylece zamandan tasarruf edecek ve manuel hata riskini ortadan kaldıracaktır.

Restoran otomasyon sistemleri kategori oluşturma kolaylığı

Bir restoran işletiyorsanız, her şeyi “yiyecek” altında kategorize edemeyeceğinizi biliyorsunuzdur. Başlangıçlar, tam kurs, vejetaryen, vejetaryen olmayan, içecekler vb. Farklı kategorilere sahip olmanız gerekir.

Kolayca kategori oluşturmanıza ve gerektiğinde bunları verimli bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyan yazılım arayın. Kategoriler oluşturabilmeniz, sipariş edilen yiyecek öğesinde kolayca gezinmenize yardımcı olur ve müşteriyi kullanılabilirliği konusunda bilgilendirmenize olanak tanır.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Bu, kullanıcıların dijital menüde gezinmelerini ve aradıklarını tam olarak bilmelerini de kolaylaştıracaktır.

Adisyon otomasyonu akıllı menü ekranı

Restoran menü yönetimi özelliği, popüler öğelerin yanı sıra POS’ta tam menünün yukarı satışa yardımcı olmasını sağlar. Bu, müşterilerin sipariş verdikleri Tablet Siparişi durumunda daha da kullanışlı olur.

Tam menü ekranıyla birlikte, müşterilerin daha fazla sipariş vermesini isteyen en çok satan ve yüksek karlı öğelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Restoran otomasyon programı fiyat bilgisinde aşağıdaki özelliklere dikkat edin

  • Bir restoran otomasyon programı fiyat bilgisi demek aynı zamanda sistemin nasıl seçileceği sorusunu cevaplamak için, yazılım, restoran işiniz hakkında ayrıntılı raporlar ve bilgiler veren akıllı analizlerle donatılmalıdır. Restoran POS ile entegre olan menü yönetim yazılımı, size en çok satan ve en az satan eşyalarınız hakkında ayrıntılı bilgiler veren raporlar oluşturur.
  • Akıllı bir müşteri geri bildirim yönetim modülünüz varsa, müşterilerden öğeye özel geri bildirim alabilirsiniz. POS, her bir menü öğesinin performansını kaydeder ve size öğe bazında raporlar verir. Ayrıca, menüdeki her bir öğenin yiyecek maliyetini görüntüleyebilir ve hangi öğelerin yüksek kârlı öğeler olduğunu ve hangilerinin size daha fazla paraya mal olduğunu belirleyebilirsiniz.
  • Menüye fazla dikkat etmedikleri için en iyi restoranlardan bazıları iş dışı kalıyor. Menünün düzenli olarak analiz edilmesi ve müşteri taleplerine göre güncellenmesi önemlidir, yine de menünün karda yüksek olmasını sağlar ve akıllı bir restoran menü yönetim yazılımı bunu ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur.
  • Restoranınız için bir restoran menü yönetim yazılımı seçerken yukarıda belirtilen noktaları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun!

Cafe otomasyon sistemleri ne fayda sağlar?

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Cafe otomasyon sistemleri gelirinizi artırabilir. Birçok cafe sahibi, bir satış noktası (POS) sisteminin yalnızca ödemeleri kabul etmek için kullanılabileceğini düşünmektedir. Satış noktası sistemini, cafelerinin envanterini izlemek veya çalışan programlarını yönetmek için kullanabilirler, ancak genellikle daha tanıdık olanların ötesinde daha fazla kullanım düşünmezler.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Ancak, bir cafe satış noktası sistemi cafe için çok daha fazlasını yapabilir. Bir satış noktası sistemi, cafenizin iş operasyonlarını optimize etmede hayati bir araçtır. Satış noktası sisteminiz bir bilgi deposu ve parmaklarınızın ucunda yer alır. Envanterden müşteri veritabanlarına, satış, pazarlama, çalışanlar ve daha fazlasına kadar cafenizle ilgili her şey izlenebilir. Satış noktası sisteminizi etkin bir şekilde kullanarak, hem cafeniz hem de müşterileriniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Verilerinizi dikkatli bir şekilde analiz ederek, satış noktanızı kullanarak giderleri azaltmak, karınızı artırmak ve restoranınızdaki satışları artırmak için kullanabilirsiniz.

Cafe otomasyon sisteminizle daha fazla para kazanmanın yolları

Menünüzü optimize edin

Menünüzü optimize etmek için satış noktası sisteminizi kullanabilirsiniz. Satış noktası sistemi, müşterileriniz hakkında her gün daha fazla bilgi edinen yerleşik bir veritabanıdır. Her satış sistemde izlendiğinden, satış noktası sisteminiz müşterilerinizin tercihleri ​​hakkında çok şey söyleyebilir. Müşterilerinizin menünüzde hangi öğeleri beğendiğini veya beğenmediğini söyleyebilir. Bu, hangi yiyecek öğelerinin cafenizde en popüler olduğunu görebileceğiniz anlamına gelir, bu nedenle özellikle yoğun gecelerde bu yiyecek öğelerinden yeterince olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca sipariş alınmayan ve daha karlı seçeneklerle değiştirilebilmesi için menüden alınması gereken öğeler hakkında sizi bilgilendirir. Daha az popüler eşyaların çıkarılması da bozulmayı ve israfı azaltmaya yardımcı olur.

Cafe restoran otomasyon sistemi ile müşterilerinizle ilişkileri geliştirin

Mevcut müşterilerinizle olan ilişkilerinizi geliştirmek için satış noktası sisteminizi kullanabilirsiniz. Satış noktası sisteminizle müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını ve demografik bilgilerini izleyebilirsiniz. Müşteri bilgileri genellikle paket siparişleri verirken veya rezervasyon alırken sağlanır. İsimler, adresler ve telefon numaralarının yanı sıra e-posta adreslerini istemek de önemlidir. E-posta adreslerini toplayarak, e-posta bültenleri aracılığıyla müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Onlara her zaman broşürler, el ilanları ve kartpostallar gibi geleneksel postalarla ulaşabilirsiniz. Müşterilerle kısa mesajlar ve Facebook ve Twitter gibi sosyal medya aracılığıyla da iletişim kurabilirsiniz.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Cafe tanıtımları oluşturmak için satış noktası sisteminizi kullanabilirsiniz. Bir satış noktası sistemi, yiyecek tanıtımlarınız için hangi menü öğesini kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, hangi öğelerin genellikle birlikte sipariş edildiğine karar vermenize yardımcı olabilir, böylece öğeler arası promosyonlar yapabilirsiniz. Satış noktası sistemi ayrıca sadakat programları veya geri tepme teşvikleri oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Satış noktanızı, cafeniz için daha fazla trafik ve satış elde etmek üzere bir pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz. Promosyonlar makbuzlarda bile basılabilir. Bu, müşterilerle bağlantı kurmanın, siparişleri artırmanın ve tekrar ziyaretleri teşvik etmenin harika bir yoludur. Promosyon kullanıldığında, sisteme kolayca girilebilir, böylece sonuçların oluşturulmasında hangi promosyonların en etkili olduğunu görebilirsiniz. Cafe online siparişi ile promosyonlarınız birçok potansiyel müşteriye bulutta dağıtılabilir.

Satış noktanızı kullanarak cafenizin iş için en iyi ve en kötü günlerini bulabilirsiniz. Satış noktası sistemi haftanın hangi günlerinin en yavaş olduğunu kolayca söyleyebilir. Bu, kapalı gecelerde restoran tanıtımları oluşturma fırsatı verir. Örneğin, Salı günleri iş için yavaşsa, sadece patronajı artırmak için o gün bir promosyon satın alabilirsiniz. Bu, yavaş gecelerde daha fazla müşteri ve dolayısıyla daha fazla kar getirebilir.

cafe otomasyonu envanteri takip etmenizi sağlar

Envanterinizi takip etmek ve cafenizdeki sıkışıklığı azaltmak için satış noktası sisteminizi kullanabilirsiniz. Sıkışıklık, yanlış kullanım, atık veya hırsızlık nedeniyle cafenizden kaybolan envanterdir. Birçok cafe tüm envanteri takip etmez, çünkü mutfaktan geçen her bir öğeye girmek zaman alıcı olabilir. Likör gibi yüksek riskli maddeler veya et gibi yüksek maliyetli ürünler gibi sadece belirli şeyleri takip edebilirsiniz. Ayrıca, kutular veya bardaklar gibi göstergeleri de takip edebilirsiniz, böylece gıda ürünlerinin boşa harcanıp harcanmadığını veya yanlış kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz. Birkaç öğeyi takip ederek ve haftalık olarak güncelleyerek envanterinizi takip edebilir ve cafenizdeki olumsuzuğu azaltabilirsiniz.

Otomasyon sistemleri hakkında 2021 yılının en çarpıcı trendleri

Cafe otomasyon sistemleri fiyatları

İşin en önemli maddesi budur aslında. Cafenizi açmadan önce bir cafe POS sistemine yatırım yapmanız zorunludur. Satış noktası sistemi, müşterilerinden ve çalışanlardan hırsızlığa karşı bir koruma görevi görecek ve cafenin arkasındaki ve mutfakta iş akışlarınızı hızlandıracaktır. Bu nedenle e-ticaret portallarından veya Eray’dan en azından fiyat bilgisi almanız mümkün.

Market otomasyon sistemi işletmenize hız kazandırıyor

Market otomasyon sistemleri bilindiği üzere bir dizi satış noktası (POS) sistemi kullanıyor. Bunlardan biri, çeşitli satış noktalarındaki envanteri takip etmektir. Sistem, kasadaki her bir öğenin Evrensel Ürün Kodunu (UPC) taramak için lazer kullanır.

POS sistemlerinden gelen bilgiler marketler için çok yararlı olabilir. Şirket, verileri kullanmanın yeni ve yenilikçi yollarını bulabilir. Sistemler, belirli bir ürün için büyük gün satışı veya başka bir ürün için düşük bir gün olup olmadığına bakılmaksızın süpermarketteki tüm satışları takip etmek için kullanılır.

Toplanan bilgiler güvenli bir şekilde tek bir veritabanında saklanabilir. Veritabanından, yöneticiler ve diğer son kullanıcılar, müşterilerin o gün içinde büyük miktarlarda aldıklarını analiz edebilir. Belirli bir günde satılan ürün türünü görmek de mümkündür.

Market otomasyon sistemlerinde depolanan bilgiler, marketin aynı zamanda geliştirilmiş hizmetler sunarken operasyonel maliyetleri azaltmasına yardımcı olabilir. Bunun bir örneği envanter yönetimi. Görevi yürütecek bir sistem yoksa, işlem birçok çalışan gerektirebilir.

Envanteri izlemek için ihtiyaç duyulan çalışan sayısının artırılması, süpermarkete ek bir maliyet anlamına gelir. Ek olarak, süreç insan hatasıyla azaltılabilir. POS sisteminin kullanımı, ihtiyaç duyulan çalışan sayısını azaltır.

Sonuç olarak, envanter yönetiminde verimliliği arttırır. Bunun ışığında, POS’tan gelen bilgilerin şirketin hizmet kalitesini artırırken maliyetleri düşürmesine yardımcı olabileceği açıktır.

Gelecekteki talepleri tahmin etmenin ve farklı ürünlerin fiyatını belirlemenin yanı sıra, bireysel müşterilerden elde edilen satın alma bilgileri, tutulacak olan maksimum stok limitini tahmin etmek için yeni bir yaklaşım oluşturmak üzere market otomasyon sistemleri tercih edilebilir.

Market tarafından sürdürülecek sınır, tüketiciler arasındaki tüketim eğilimleri gözlenerek belirlenebilir. Sonuç olarak, market otomasyon sistemi, bazı ürünlerin kötüleşeceğinden endişe etmeden siparişlerini daha verimli bir şekilde işleyebilir.

Vera & Beko Yazarkasa

Servisimiz Yoktur

Toshiba & Pidion & Ingenico

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın