444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Yazar kasa > Pos cihazı nasıl kullanılır – bütün detaylarıyla
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
Pos cihazı nasıl kullanılır - bütün detaylarıyla

Pos cihazı nasıl kullanılır – bütün detaylarıyla

Pos cihazı nasıl kullanılır sorusunun cevabını en çok işletme sahipleri merak ediyordur.Günümüzün gelişmiş teknolojisi ile kablosuz pos cihazları satış işlemlerini kolaylaştıran en büyük yeniliklerden.


POS makinesi POS ne demek?

POS terminal, Elektronik Fon Transferi yapmak için ödeme kartı ile arayüzleşen bir bilgisayar terminali ve cihazdır. POS, Point of Sale’in kısaltmasıdır. Bu cihazlar POS cihazı veya POS aleti olarak da bilinir. kredi kartlarının işlem yapabilmesi için bu cihazlara sokulması gerekir.

Pos cihazı nelerden oluşuyor?

“POS makinesi” terimi, tüm bir kasayı temsil eden bir cihaz olduğu varsayımına dayanmakta. Gerçek şu ki, modern pos cihazları, aşağıdakiler gibi çeşitli donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşuyor:

 1. Bilgisayar monitörü veya tablet ekranı
 2. EPOS (elektronik satış noktası) yazılımı
 3. Kart makinesi
 4. Nakit çekmecesi
 5. Fatura yazıcısı
 6. Barkod okuyucu
 7. POS makinesi eski stil

Bir POS makinesi kullanmanın bir satışı işlemeyi ifade ettiğini varsayalım. Bugün en büyük iki ödeme yöntemi nakit ve kartlardır. Bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

Pos cihazı nasıl kullanılır – Kart ödemesini kabul etme

Günümüzde özellikle ticarete yeni atılan veya bir işletmenin sahibi olan kişilerce en çok sorulan sorulardan birini pos cihazı nasıl kullanılır sorusu oluşturuyor.

Banka kartı pos cihazı nasıl kullanılır?

Pos cihazı nasıl kullanılır - bütün detaylarıyla

Öncelikle banka kartı pos cihazına okutulur. Sonrasında pos cihazında yer alan satış butonuna tutar girilir. Günümüzde kimi cihazlar önce rakamın girilip sonra banka kartı pos cihazına okutturulmaktadır. Satış isimli butona basıldıktan sonra müşteriden şifre bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Müşteri şifreyi girdiği zaman artık satış bilgilerinin yer aldığı slip çıkar ve böylelikle işlem tamamlanır.

POS cihazından taksit nasıl yapılır?

1. Kredi kartı çip okuyucuya takılır veya direkt “Tutar” girişi ile de akışa başlanabilir. 2. “Taksitli Satış” seçilir ve “Giriş” tuşuna basılır. 3. POS cihazı hem faizli, hem de faizsiz taksit işlemleri için tanımlı ise “Taksit Tipi” adı altında “1 Faizsiz”, “2 Faizli” seçenekleri gelir.

Pos cihazı çalışma mantığı ve prensibi nasıldır?

Pos cihazı nasıl kullanılır - bütün detaylarıyla
 1. Bir müşteri, ürününüzü veya hizmetinizi satın almaya karar verir.
 2. POS sisteminiz, herhangi bir satış vergisi dahil olmak üzere öğenin fiyatını hesaplar ve ardından öğenin satıldığını göstermek için envanter sayısını günceller.
 3. Müşteriniz ödeme yapar. Müşterinizin satın alma işlemini tamamlamak için kredi kartını, kredi kartını, banka kartını, sadakat puanlarını, hediye kartını veya ödemeyi gerçekleştirmek için nakit kullanması gerekir. Seçtikleri ödeme türüne bağlı olarak, müşterinizin bankasının işleme yetki vermesi gerekir.
 4. Satış noktası işlemi sonuçlandırılır. Bu, resmi olarak satış yaptığınız andır. Ödeme yapılır, dijital veya basılı bir makbuz oluşturulur ve müşterinize satın aldığı ürünleri gönderir veya teslim edersiniz.

Kartları bir noktaya kadar kabul etmenin genellikle iki yolu vardır: manuel giriş veya otomatik olarak bağlantılı bir sistem aracılığıyla. Her ikisi de bir tür kart okuyucu gerektirir: Manuel giriş için bağımsız bir terminal veya bağlantılı bir sistem için entegre terminal. Terminal türünden bağımsız olarak, kablo, WiFi veya dahili bir SIM kart ile bir telefon hattı üzerinden internete bağlanması gerekecek.

POS cihazı temassız nasıl kullanılır?

Temassız işlem yapmak için; POS‘a tutar bilgisini girip “Giriş” tuşuna basın,ardından, kartı POS cihazına yaklaştırın. 350 TL ve daha az tutarlı işlemlerde şifreye gerek kalmadan, 350 TL üzeri işlemlerde ise POS‘tan şifre girilmesini sağlayarak temassız işlem yapabilirsiniz

Bağımsız bir kart terminali, işlemleri kaydettiğiniz POS yazılımından veya yazar kasadan bağımsızdır. Bağımsız bir terminal ile POS sisteminizin geri kalanı arasında iletişim yoktur. Bu, ekran veya yazar kasa üzerinde satılacak öğeleri konuşturduğunuzda, kart makinesinin tuş takımına toplam tutarı girmeniz gerektiği anlamına gelir. Terminal daha sonra işlemi onaylamak için kart yayıncısı, ticari banka ve diğerleriyle bağlantı kuracaktır. Onaylandıktan sonra, yerleşik bir yazıcısı varsa bir makbuz yazdıracak veya ekranındaki ödemenin tamam olduğuna dair bir bip sesi veya mesaj ile uyumlu olacaktır.

pos makinesi
pos cihazı nasıl kullanılır

Pos cihazı nasıl kullanılır konusunda EPOS yazılımına entegre bir terminal bağlanır, böylece alıcı ekranına ve ödeme kartı ödemesine ürün girdiğinizde, merkezi yazılım işlem tutarını kart terminaline gönderir. Daha sonra kart makinesi genellikle yanar ve ödeme toplamını otomatik olarak göstererek müşteriden bunu ödemesini ister (veya bu ayar açıksa bir ipucu ekler). Terminalde bu şekilde manuel olarak herhangi bir şey girmenize gerek yoktur. Bağımsız terminallerde olduğu gibi, entegre makine ödemeyi telefon hattı veya internet üzerinden işler ve varsa bir makbuz yazdırır.

Pos cihazı nasıl kullanılır

Nakit ödeme nasıl kabul edilir?

Günümüzün EPOS sistemleri genellikle satılan ürünleri ve ödeme tutarını girmek için görsel arayüzlü bir dokunmatik ekran monitörüne sahiptir. Nakit parayı kabul ettiğinizde, genellikle müşteri tarafından verilen tutarı nakit olarak girersiniz ve POS yazılımı müşteriye ne kadar değişikliğin yapılacağını hesaplar. Bu noktada, alınan parayı nakit çekmecesine koymalı ve ödemeli tutarı doğru yapmak için müşteriye geri vermek için nakit çekmecesinden gerekli paraları almalısınız.

Nakit çekmecesini kullanmadığınızda, hırsızlığı önlemek için güvenli bir şekilde kapatılması gerekir. Bugünün EPOS sistemlerinde, genellikle ana bilgisayar veya tablet yazılımı ile entegredir, bu yüzden ödenen nakit tutarını dek ekranına girer girmez otomatik olarak açılır. Entegre değilse, çekmeceyi manuel olarak açmanız gerekebilir.

Nakit çekmecesinde bozuk para ve kağıt para bulunmalıdır, böylece bir müşteri için doğru değişikliği hızlı bir şekilde toplamak kolaydır.

POS makinesi ile gün sonu görevleri nelerdir?

Her işlem gününün sonunda, genellikle tüm günlük toplamlarınızı ödeme yöntemlerine bölünmüş olarak gösteren bir “Z raporu” gerçekleştirmeniz gerekir; ör. nakit, kart, çek ve hediye kartı toplamları.

Bir kart makinesiyle, sadece kart satışları için EPOS sistemindeki toplamlarla karşılaştırmak üzere terminalde bir Z raporu çalıştırmanız gerekebilir. Genel satış noktası Z raporu, satışları görüntülemek için EPOS sistemine giriş yapabileceğiniz ekran, mobil cihaz veya bilgisayarda çalıştırılabilir.

Terminal düğmelerini kullanarak satış tutarlarını onaylayabilir, ancak Z raporu çalıştırmak gibi ayarlar ve eylemler menüsünde de gezinebilirsiniz.

Bağımsız bir terminaliniz varsa, kart toplamlarının aynı olup olmadığını görmek için terminal Z raporunu EPOS Z raporuyla karşılaştırabilirsiniz. Aynı değillerse, EPOS sistemine bir kart ödemesi yapılmamış veya EPOS sistemine yapılan bir ödeme, aslında nakit veya başka bir yöntemle yapıldığında yanlışlıkla kart ödemesi olarak beyan edilmiş olabilir.

Nakit kabul ederseniz, ayrıca float’ı (nakit çekmecesindeki para) saymanız, ticaret gününün başlangıcında float tutarını düşmeniz ve günün toplam nakit alımına sahip olmanız gerekir. Bunu Z raporunun nakit toplamı ile karşılaştırın ve aynı ise, o gün müşterilere doğru miktarda değişiklik verdiğiniz anlamına gelir.

Z raporu toplamının altında veya üstünde ise, muhasebenizde not edilmesi gereken bir tutarsızlık olarak sayılır.

Pos slip kağıdında hangi bilgiler yer alır?

pos slip

Pos slip kağıdında ilgili bankanın ismi, işyeri numarası, terminal no, nüsahanın müşteriye mi yoksa işyerine mi ait olduğu, işlem tipi, kart nüshası, kart sahibinin ismi, taksit yapılmışsa taksit dağılımı, banka puan vermişse puan bilgileri ve sıra numarası gibi bilgiler yer alır.

İngenico Z Raporu Nasıl Alınır?

1. Öncelikle Fonksiyon Yani F tuşuna basılır.
2. Yeşil Renkli Menüde Yazarkasa Pos Raporları isimli yere tıklanır.
3. Cihazın Şifresi Girilir ve Menüye Giriş yapılır.
4. Z Raporu isimli yere tıklanır.
5. Z Raporu Alınacak? sorusuna cevap verilerek Z Raporu onayını vermiş oluyoruz.

Pos cihazı nasıl kullanılır – Z Raporu

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın

Kişisel deneyiminizi arttırmak için çerez kullanılımına izin verin.