444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Yazar kasa > Pos cihazı nasıl kullanılır; adım adım detaylar
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
pos cihazı nasıl kullanılır

Pos cihazı nasıl kullanılır; adım adım detaylar

Pos cihazı nasıl kullanılır şeklindeki bir sorunun en güzel cevabı aslında görüntülü olarak onu izlemek. Ancak bir de konuyu yazılı olarak anlatmakta fayda var.

“POS makinesi” terimi, tüm bir kasayı temsil eden bir cihaz olduğu varsayımına dayanmakta. Gerçek şu ki, modern kasalar, aşağıdakiler gibi çeşitli donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşuyor:

  1. Bilgisayar monitörü veya tablet ekranı
  2. EPOS (elektronik satış noktası) yazılımı
  3. Kart makinesi
  4. Nakit çekmecesi
  5. Fatura yazıcısı
  6. Barkod okuyucu
  7. POS makinesi eski stil

Bir POS makinesi kullanmanın bir satışı işlemeyi ifade ettiğini varsayalım. Bugün en büyük iki ödeme yöntemi nakit ve kredi veya banka kartlarıdır. Bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

Pos cihazı nasıl kullanılır – Kart ödemesini kabul etme

Günümüzde özellikle ticarete yeni atılan veya bir işletmenin sahibi olan kişilerce en çok sorulan sorulardan birini pos cihazı nasıl kullanılır sorusu oluşturuyor.

Pos cihazı nasıl kullanılır?

Pos cihazı nasıl kullanılır; adım adım detaylar

Günümüzde pos cihazı kullanmak artık son derece kolaylaşmıştır. Kartlar çipli ya da çipsiz olduğu için kullanım farklılaşmıştır. Ayrıca bir de şimdi temazsız kartlarla da işlem yapılmaktadır. Temazsız kartlarla yapılan işlemde kartın pos cihazına yaklaştırılması yeterlidir. Çipli kartlarda kart cihaza takıldıktan sonra ücret bilgisi girilmektedir. Çipsiz kartlarda ise kart cihaza okutulmakta sonrasında ise ücret girilmektedir.

Kartları bir noktaya kadar kabul etmenin genellikle iki yolu vardır: manuel giriş veya otomatik olarak bağlantılı bir sistem aracılığıyla. Her ikisi de bir tür kart okuyucu gerektirir: Manuel giriş için bağımsız bir terminal veya bağlantılı bir sistem için entegre terminal. Terminal türünden bağımsız olarak, kablo, WiFi veya dahili bir SIM kart ile bir telefon hattı üzerinden internete bağlanması gerekecek.

Bağımsız bir kart terminali, işlemleri kaydettiğiniz POS yazılımından veya yazarkasadan bağımsızdır. Bağımsız bir terminal ile POS sisteminizin geri kalanı arasında iletişim yoktur. Bu, ekran veya yazarkasa üzerinde satılacak öğeleri konuşturduğunuzda, kart makinesinin tuş takımına toplam tutarı girmeniz gerektiği anlamına gelir. Terminal daha sonra işlemi onaylamak için kart yayıncısı, ticari banka ve diğerleriyle bağlantı kuracaktır. Onaylandıktan sonra, yerleşik bir yazıcısı varsa bir makbuz yazdıracak veya ekranındaki ödemenin tamam olduğuna dair bir bip sesi veya mesaj ile uyumlu olacaktır.

pos makinesi
pos cihazı nasıl kullanılır

Pos cihazı nasıl kullanılır konusunda EPOS yazılımına entegre bir terminal bağlanır, böylece alıcı ekranına ve ödeme kartı ödemesine ürün girdiğinizde, merkezi yazılım işlem tutarını kart terminaline gönderir. Daha sonra kart makinesi genellikle yanar ve ödeme toplamını otomatik olarak göstererek müşteriden bunu ödemesini ister (veya bu ayar açıksa bir ipucu ekler). Terminalde bu şekilde manuel olarak herhangi bir şey girmenize gerek yoktur. Bağımsız terminallerde olduğu gibi, entegre makine ödemeyi telefon hattı veya internet üzerinden işler ve varsa bir makbuz yazdırır.

Pos cihazı nasıl kullanılır

Nakit ödeme nasıl kabul edilir

Günümüzün EPOS sistemleri genellikle satılan ürünleri ve ödeme tutarını girmek için görsel arayüzlü bir dokunmatik ekran monitörüne sahiptir. Nakit parayı kabul ettiğinizde, genellikle müşteri tarafından verilen tutarı nakit olarak girersiniz ve POS yazılımı müşteriye ne kadar değişikliğin yapılacağını hesaplar. Bu noktada, alınan parayı nakit çekmecesine koymalı ve ödemeli tutarı doğru yapmak için müşteriye geri vermek için nakit çekmecesinden gerekli paraları almalısınız.

Nakit çekmecesini kullanmadığınızda, hırsızlığı önlemek için güvenli bir şekilde kapatılması gerekir. Bugünün EPOS sistemlerinde, genellikle ana bilgisayar veya tablet yazılımı ile entegredir, bu yüzden ödenen nakit tutarını dek ekranına girer girmez otomatik olarak açılır. Entegre değilse, çekmeceyi manuel olarak açmanız gerekebilir.

Nakit çekmecesinde bozuk para ve kağıt para bulunmalıdır, böylece bir müşteri için doğru değişikliği hızlı bir şekilde toplamak kolaydır.

POS makinesi ile gün sonu görevleri

Her işlem gününün sonunda, genellikle tüm günlük toplamlarınızı ödeme yöntemlerine bölünmüş olarak gösteren bir “Z raporu” gerçekleştirmeniz gerekir; ör. nakit, kart, çek ve hediye kartı toplamları.

Bir kart makinesiyle, sadece kart satışları için EPOS sistemindeki toplamlarla karşılaştırmak üzere terminalde bir Z raporu çalıştırmanız gerekebilir. Genel satış noktası Z raporu, satışları görüntülemek için EPOS sistemine giriş yapabileceğiniz ekran, mobil cihaz veya bilgisayarda çalıştırılabilir.

Terminal düğmelerini kullanarak satış tutarlarını onaylayabilir, ancak Z raporu çalıştırmak gibi ayarlar ve eylemler menüsünde de gezinebilirsiniz.

Bağımsız bir terminaliniz varsa, kart toplamlarının aynı olup olmadığını görmek için terminal Z raporunu EPOS Z raporuyla karşılaştırabilirsiniz. Aynı değillerse, EPOS sistemine bir kart ödemesi yapılmamış veya EPOS sistemine yapılan bir ödeme, aslında nakit veya başka bir yöntemle yapıldığında yanlışlıkla kart ödemesi olarak beyan edilmiş olabilir.

Nakit kabul ederseniz, ayrıca float’ı (nakit çekmecesindeki para) saymanız, ticaret gününün başlangıcında float tutarını düşmeniz ve günün toplam nakit alımına sahip olmanız gerekir. Bunu Z raporunun nakit toplamı ile karşılaştırın ve aynı ise, o gün müşterilere doğru miktarda değişiklik verdiğiniz anlamına gelir.

Z raporu toplamının altında veya üstünde ise, muhasebenizde not edilmesi gereken bir tutarsızlık olarak sayılır.

İngenico Z Raporu Nasıl Alınır?

1. Öncelikle Fonksiyon Yani F tuşuna basılır.
2. Yeşil Renkli Menüde Yazarkasa Pos Raporları isimli yere tıklanır.
3. Cihazın Şifresi Girilir ve Menüye Giriş yapılır.
4. Z Raporu isimli yere tıklanır.
5. Z Raporu Alınacak? sorusuna cevap verilerek Z Raporu onayını vermiş oluyoruz.

Pos cihazı nasıl kullanılır – Z Raporu

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın