TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri

Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri

Pos sistemi işinize mükemmel bir katkı olabilir. Kredi kartlarını almaktan çok daha fazlasını sağlayabilen POS sistemleri envanter yönetimi, raporlama ve hatta zamandan kazanma seçenekleri gibi özellikler sunar.

Kredi kartı işlemleri ve terminaller arayan küçük işletmeler için önde gelen bir kaynak olan Eray için yaptığım çalışmada araştırma yapıyorum ve ekipmana genel bakıyorum. Sonuç olarak, POS sistemleri hakkında birçok soru soruyorum.

Ancak bir soru her zaman çok daha fazla öne çıkıyor: “Çok fazla seçenek var. Nasıl seçim yaparım? ”

İyi haber şu ki, doğru POS sistemini seçmek bir angarya olmak zorunda değil. İşletmeniz için doğru POS sistemini bulmak için bu üç adımı izleyin.

1. Pos sistemi – sizin için neyin en önemli olduğunu bilin

POS sistemine karar vermek için iki yaklaşım vardır: özelliklere göre seçme veya maliyetlere göre seçme.

Özelliklere göre seçme

Belirli özellikler en önemli şeyse, önce bir POS sistemi seçmelisiniz. Ancak düşük maliyetler öncelikli ise, aslında bir kredi kartı işlemcisi bulmak isteyeceksiniz, o zaman işlemcinin destekleyebileceği POS sistemlerinden birini seçin.

Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri

Hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu bilin

Belirli özellikler en önemliyse öncelikle POS sisteminizi bulmanız gerektiğini söylediğimde, daha az yaygın özelliklerden söz ediyorum. POS sistemleri, kredi ve banka kartı kabulü, raporlama ve envanter yönetimi de dahil olmak üzere temel özellikler standardı sunar. Restoranlar için kontrolleri bölme ve ipucu ekleme yeteneği de yaygındır.

Pos sistemi seçerken hangi özelliklere bakılmalı?

Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri

Yeni nesil yazar kasa alırken dikkat etmeniz gereken önemli özellikler; tüm banka uygulamalarıyla entegre olup olmadığı, hafızası, yazma hızı ve ağırlığı olarak sayılabilir. Ayrıca kullanacağınız pos rulo kağıt tipini belirliyor olması açısından yazıcı tipi ve rulo kağıt boyut bilgileri de önemli olacaktır.

POS makinesi nasıl alınır?

3 şekilde alabilirsiniz.
* Anlaşmalı bankalardan bizzat giderek veya internet üzerinden başvuru yaparak.
* Yazar kasa POS satışı yapan firmalardan,
* İkinci el yazar kasa satış platformlarından alınır

POS cihazı devri nasıl yapılır?

Yeni nesil yazar kasa satışında ürün sahibi mükellef adına Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bilgisayar sistemine kaydedilir. Cihazın başka bir mükellefe satılması ya da devredilmesi durumunda ise yetkili servis tarafından devir işlemleri yapılmalıdır.

İkinci el yazar kasa POS alırken nelere dikkat edilmelidir?

Garanti Süresi
Yeni nesil yazar kasalar yapı olarak günümüzde herkesin kullandığı akıllı telefonlara benzemektedir. Küçük bir ekran, anakart, işlemci, hafıza ve iletişim modülleri ile özel bir yazılımdan oluşmaktadır. Buna ek olarak kredi kartından ödeme alan POS modülü ile mali işlemleri kaydetmeye ve fiş basmaya yarayan ek modüllere de sahiptir. Karmaşık yapıları dolayısıyla darbeye ve dikkatsiz kullanıma karşı oldukça hassas cihazlardır.
Bu nedenle önceki sahibi tarafından dikkatsiz kullanılmış bir yazar kasa POS cihazı uzun vadede yüklü masraflar çıkaracaktır. Cihazın ne kadar dikkatli kullanıldığını üzerindeki çizik, kırık ve renk değişikliklerinden anlamak mümkündür. Bu noktada garanti süresinin devam ediyor olmasına da dikkat edilmelidir.
Cihaz Özellikleri
İşletmenizin ihtiyacı olan yeni nesil yazar kasayı belirlerken şu özelliklere önem verebilirsiniz:
Taşınabilirlik: Müşterilerinizden kapıda ödeme alıyorsanız (paket servis vb.) seyyar çalışabilen bir cihaz tercih etmelisiniz.
Dahili POS Özelliği: Satışlarınızda kredi kartı kabul etmiyorsanız dahili POS özelliği olmayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Yeni nesil yazar kasalarda bazı modeller harici POS bağlantısı ile çalışmaktadır. Ancak bu bağlantı şekli şu anda sadece Olivetti PBT 900 modelinde çalışır durumdadır.
Servis Desteği: Bulunduğunuz bölgede yaygın yetkili servis desteği olan bir marka tercih etmeniz önemlidir. Olivetti ve Verifone’un Türkiye çapında yaklaşık 300 yetkili servisi vardır.
Yemek Kartları: Kafe ve restoranlar için yemek kartı desteği çok önemli. Multinet, Sodexo ve Ticket desteğini birarada sunabilen bir cihaz her zaman avantajdır.
Fiyat
Ürünün fiyatına devir ücretini de eklemelisiniz.

Peki, özellikle ne tür özellikler aramanız gerekiyor? İşte başlıcaları:

  • Şahsen teslim alma için online sipariş (restoranlar)
  • Gıda ve gıda dışı işletmeler için teslimat takibi (pizza dükkanı, çiçekçi)
  • Yaş doğrulama / kimlik bilgisi istemi (likör mağazaları, tütün satışları)
  • Entegre randevu veya sınıf takvimleri (sağlık bakımı, güzellik salonları, yoga stüdyoları)

Bu özellikler işletmeniz için olması gereken özellikler gibi geliyorsa, ilk önce tercih ettiğiniz sistemi bulmaya değer. İhtiyacınız olan özellik dahil edildiyse, açıkça POS şirketine veya işlemcisine sorduğunuzdan emin olun veya POS şirketinin web sitesini kontrol edin.

pos sistemi

Bir ürün dizini kullanın

POS sistemlerini araştırmanın ve belirli özellikleri bulmanın en kolay yolu, sahip olduğumuz gibi bir çevrimiçi POS sistemi ürün dizini kullanmaktır. Bu dizinler POS sistemlerine genel bakış sağlar, böylece önemli bilgileri hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Üretici, özellikler, işlemci ve daha fazlası için seçenekleri daraltabilirsiniz.

İlk önce POS sisteminizi seçmenin, genel olarak daha yüksek maliyetlere yol açabilecek işlemci seçiminizi sınırlayabileceğini unutmayın.

Maliyete göre seçme

Yukarıdaki listeyi taradıysanız ve standart POS sistemi özelliklerinin ihtiyaçlarınızı karşılayacağına karar verdiyseniz, önce bir işlemciyi bulmak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. POS sistemleri (ve kredi kartı alma maliyetleri) ucuz olmasa da, rekabetçi bir kredi kartı işlemcisi bularak ve ardından mevcut seçeneklerden sisteminizi seçerek masrafları düşürebilirsiniz.

Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri

Bir sistemden önce bir işlemci seçmek size çok daha geniş bir seçenek havuzu sunar. Kredi kartı işlemcileri genellikle birden fazla farklı marka ve ekipman modeli sunar, bu nedenle yine de hem gereksinimlerinize hem de bütçenize uygun bir sistem seçebilirsiniz.

Bir işlemci seçerken, birden fazla şirketten fiyat teklifi alarak başlayın. Kredi kartı işlem karşılaştırma siteleri için çevrimiçi olarak hızlı arama, satış aramaları olmadan teklifleri özel olarak karşılaştırmanıza izin verecek hizmetleri bulmanıza yardımcı olabilir. Fiyat teklifi aldıktan sonra mevcut POS sistemlerini sorabilirsiniz. Daha küçük bir seçenek yelpazesine sahip olacaksınız, ancak sistemler en popüler ve kullanıcı dostu ürünlerden bazıları olacak

İşletmelerin birçoğu bir POS sistemi seçerken bu rotayı takip ediyor ve piyasadaki toplam sistemlerin daha küçük bir seçimi olsa bile denenmiş ve gerçek popüler sistemler arasından seçim yapmanın faydalı olduğunu görüyor.

2. Özel POS sistemi kabul edip etmeyeceğinize karar verin

Bazı POS sistemleri tescillidir; bu sistemi kullanmak için belirli bir işlemciyle birlikte çalışmanız gerekir. Bu doğal olarak iyi ya da kötü değil, ancak olası artı ve eksilerin farkında olmalısınız.

Bir profesyonel, birden fazla işlemciden gelen fiyatları gözden geçirmeniz gerekmeyeceğinden, daha az araştırma yapmanızı gerektirebilir. Ekipmanı destekleyen işlemciden fiyat alacaksınız hepsi bu kadar.

Aleyhte bir durum, maliyetlerinizi müzakere etmek kadar kabiliyetiniz olmadığı. İşlemci sistemi kullanmak için onlarla birlikte çalışmak zorunda olduğunuzu bildiğinden, rekabet avantajınız ortadan kalkar. Başka bir işlemciye gidemezsiniz. Ayrıca, gelecekteki işlemcileri değiştirmeye karar verirseniz, mevcut sisteminiz başka bir şirketle uyumlu olmayacağından, farklı bir sistem satın almanız gerekecek.

Pos sistemi tercihinizde 2022 yılının trendleri

Kararınızı verirken, en kötü olayı düşünün: Herhangi bir nedenle işlemcileri değiştirirseniz, mevcut sisteminiz eski olmasa bile yeni bir satış noktası ekipmanı satın alabilir misiniz? Aksi halde, yalnızca belirli işlemcilerle çalışan bir POS sistemi işletmeniz için en iyi seçenek olmayabilir.

Belirli işlemciler gerektiren sistemleri, üreticinin web sitesinde bulunan açıklamalarla tanımlayabilirsiniz. Genellikle, sistemi destekleyebilecek kredi kartı işleme şirketinin adını belirtir. Buna karşılık, eğer birden fazla işlemci ile çalışıyorsa, site, sistemin “işlemci için agnostik” olduğunu söyleyebilir veya birden fazla işlem ortağını listeleyebilir. Şüphe durumunda, doğrudan POS üreticisine de sorabilirsiniz. Sistemlerini destekleyen işlemciler hakkında tavsiyelerde bulunacaklar.

3. Kiralayacağınıza veya satın alacağınıza karar verin

POS sistemine karar verirken göz önünde bulundurulacak başka bir husus, bunun için nasıl ödeme yapacağınızdır. POS sistemleri, temel tezgah kredi kartı makinelerinden daha pahalı olduğundan, sizin için neyin anlamlı olduğunu düşünmek isteyeceksiniz.

Bazı şirketler, doğrudan satın almak yerine ekipman kiralama seçeneği sunacaktır. Bunun yararı, çok az veya hiç kesin maliyet olmamasıdır, ancak kiralama ekipmanının zaman içinde size çok pahalıya mal olabileceğini unutmayın. Ödediğiniz aylık ücret, sistemin perakende maliyetinin birçok katı olabilir. Matematiği kendiniz kontrol ettiğinizden emin olun ve cihazı doğrudan satın almanın ne kadara mal olacağını öğrenin.

Doğrudan bir POS sistemi satın almak, finansal olarak daha açık bir taahhüttür, ancak ekipmana sahip olmanın avantajına sahip olacaksınız. Birçok POS şirketi, sisteminizi güncel tutmanıza yardımcı olacak ücretsiz yazılım güncellemeleri sunar. Satın almayı seçerseniz, temassız (NFC) yetenekleri gibi en yeni teknolojilere sahip bir sistem satın almayı düşünebilirsiniz, böylece daha geniş bir ödeme türüne sahip olabilirsiniz.

Yukarıda özetlenen ipuçları, zaman zaman işiniz için doğru sistemi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Mağaza / Online Alışveriş