TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > Gündem > Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı konusunda kolaylık sağlayan teknolojisi ile Profilo’nun yazar kasalar içinde öne çıkan özelliklerini 6 adımla siz okuyucularımıza sunuyoruz.


Profilo s900 ECR yeni nesil yazar kasa kullanımı için 6 adım

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı, açma-kapama -1     

Profilo S900 ECR cihazını açmak X tuşuna bir kaç saniye süre ile basmakla gerçekleşir. Aynı yöntem kapatama işlemi için de geçerlidir. Cihazı açtığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım

Ana menüde yer alan seçenekler sırayla Satış Ekranı, POS Menü,Z/X modu,EKÜ modu,Set Modu ve Servis modu.Peki bu seçenekler ne anlama geliyor? Önce menüdekilerin ne anlama geldiğine bakalım.

  Z/X modu nedir?

Yazar kasa kullanma mecburiyeti olan mükellefler, 3100 Sayılı Vergi Usul Kanununa göre fatura kullanmak zorunda olmadıkları satışlarını ödeme kaydedici cihazlar, yazar kasalar vasıtasıyla aldıkları fişlerle belgelendirmek zorundalar. Yazar kasalar fiş kesme fonksiyonuyla üretilirler, bu fişler cihazların hafızasında saklanır. Hiçbir satış bu  şekilde kayıt dışı gerçekleşmez. Fişlerin bu şekilde hafızada saklanması, istendiği zaman yapılan satışlarla ilgili rapor alınabilmesini mümkün kılar. Raporlar, istendiği zaman, gün sonu ve ay sonu olarak bir kaç farklı şekilde alınabilir. Yazar kasanın kullanıldığı işletme istediği zaman o ana kadar olan satış tutarını X raporu alarak öğrenebilir. Z raporu denilen rapor ise gün sonunda alınarak o gün o yazar kasadan kaç liralık satış yapıldığını gösteren rapordur. Z raporu aynı zamanda aylık olarak alınabilir. Ay sonunda alınan  Z raporu aylık yapılan satış miktarını gösteren rapordur. Bir ay boyunca işletmenin kestiği her bir yazar kasa fişi kayıt edildiği için yapılan her satış toplam olarak aylık Z raporunda alınır. Alınan rapor işletme tarafından KDV beyanı ile birlikte bağlı olduğu vergi dairesine bildirilir.

Menüde bulunan seçeneklerden  Ekü modu nedir?

Ekü ( Elektronik Kayıt Ünitesi) yeni nesil yazar kasanızın yaptığı tüm işlemleri hafızaya kopyalayan kısmıdır. Ekü ünitesi olmadan yazar kasanın çalışması mümkün değildir. Ekü ünitesinin çalışması için yazar kasanın mali konuma alınması gerekir. Ekü ünitesinin belli bir kapasitesi olduğu için dolduğu zaman yenisi ile değiştirilir. Ekü ünitesinin dolduğunu anlamak çok zor değil, cihaz Ekü ünitesi dolmaya başladığında bir takım sinyaller vererek kullanıcıyı uyarır. Uyarıları almaya başladığınızda üniteyi yenisi ile değiştirin yoksa yazar kasanız çalışmaz, hiçbir işlem yapmaz.

Peki Ekü nasıl değiştirilir?

  • Cihaz Z konumundayken, günlük Z satış raporunu alın.
  • Ardından cihazınızı kapatın ve yeni Ekü’yü takın.
  •  Sonra cihazı yeniden açıp işlemlere başlayabilirsiniz. Bu şekilde Ekü yenilenince cihazınız hiçbir uyarı  vermeden işlemlerini yapacaktır. EKÜ raporları o zamana kadar yaptığınız tüm işlemleri detaylı olarak saklayan birimerdir.
  • Bu raporları alabilmek için cihaza şifre girip Ekü konumuna getirmeniz gerekiyor.
  • Cihaz bu konuma geldiğinde verilmesi gereken komutları vererek, kaydedilen fişlerin ilk ve son kaydı, tarih, saat, fiş ve z numaraları, ilk alınan ve son alınan z raporlarının tarihi, saati, fişi ve z numaraları ve kalan satırların bilgisi alınır.
  • Ekü cihazın çok önemli bir parçası olduğu için, bu ünitenin kullanımı ile ilgili tüm ayrıntıları öğrendikten sonra işlemler çok rahat bir şekilde ve güvenli yerine getirebilirsiniz.

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı, cihazı açmak-2

Malzeme değiştirmek ya da bir arıza problemini çözmek için cihazınızı açmak mı istiyorsunuz? O zaman yapmanız gereken işlemler şöyle olacak;

  • Öcelikle SERVİS menüsünden şifre girişini yapın
  • Cihazı açmak ve kapatmak için X tuşuna basın.

Kağıt rulosu işlemleri -3  

Kağıt rulosu yazar kasaların en öenli parçası olarak kabul edilebilir. Rulonun değişmesi için illa ki son satıra kadar beklemeye gerek yoktur.İşlemlerinizi yaparken kağıdın her iki tarafında kırmızı çizgiler görüyorsanız eğer rulonun değişme vakti gelmiş demektir. Kağıt rulosunun değişmesi için önce cihazın altında bulunan küçük mandalın çekilmesi ve alttaki kapağın açılması gerekiyor.Kapağı açıp rulo yuvasını yenisi ile değiştirdikten sonra mandala nazikçe dokunarak kapağı kapatın. Rulo değiştrme işleminin en önemli püf noktası kağıtların TSE damgalı olma zorunluluğu.Yazar kasa işlemlerinde kağıt ruloların TSE onaylı olması zorunludur.                                                                                              

Batarya ve bağlantı kutusu-4

Cihazın bataryası da önemli fonksiyonel bir parçadır. Batraynın değişmesi için önce cihazın arkasındaki kilidi yavaşça açmanız ve ardından bataryayı değiştirmeniz gerekir.Bağlantı kutusu

Bağlantı kutusu cihazın çekmece, Ethernet, pinpad ve barkod okuyucu gibi bağlantıları gerçeklştirmesini sağlar.Cihazda ayrıca entegre opsiyonel 1D ve 2 D barkod okuyucu ve gps özelliği vardır

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı, satış yapma-5

Profilo s900 ECR yeni nesil yazar kasa kullanım fonksiyonları içinde en önemli fonksiyon olan satış işlemleri için ana menü üzerindeki satış ekranının açılması gerekiyor. Satış ekranı açıldıktan sonra, fiyatı girilir. Fiyatın girilmesi kısım kısım gerçekleşir  ve o da belirli işlem sırasına göre olmak zorundadı. İşlem sonunda  mutlaka fiş kesilir. Ödeme yapılması için önce ürünün ne kadar tuttuğunun bilgisi girilir ve ürün hangi kısma bağlıysa o kısım seçilir. Farklı ürün olması halinde ise  ilgili fiyatı ve kısmı seçmek ve nakit ödeme tuşu ile işlemi sonlandırmak gerekir. Kredi kartı ile ödemelerde yine ürün tutarı girilir ve bağlı olduğu kısım seçilip kredi tuşuna basılır, ilgili kart okutulur.İki ayrı işlemde, nakit, kredi kartı olarak verilen fişler farklı olacaktır.

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım
Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı- satış işlemleri ilk basamak
Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım
Profilo s900 ECR yazar kasa kullanım-nakit satış
Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım
Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı-kredi kartı ile satış

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı, rapor alma-6

Yazar kasalar yapılan işlemleri sakladığı için, gün sonunda ya da ay sonunda yapılan işlemlerin raporları alınır. Profilo yeni nesil yazar kasa kullanım konusunda yukarıda kısaca söz ettiğimiz raporları şimdi detaylı anlatalım.


Aylık Z raporu Nedir?

Z raporu muhasebe terimlerinden geçen önemli bir terimdir.  Z raporununu bir diğer söyleniş biçimi Şirketlerin kapanış raporudur. Günlük olarak alınan ve şirketin hafızası olarak kabul edilen bu rapor  her akşam alınır. Raporun görevi toplam mali bilgilerin mali hafızaya yüklenmesini sağlamaktır

Z raporu günde kaç defa alınabilir?

Z” raporlarının,  esas olarak günde bir defa (çalışma saati bitiminde) ve gece saat 24:00’e kadar alınmak zorundadır, ancak devamlı çalışan akaryakıt istasyonu işletmelerince tutarlılık ilkeleri çerçevesinde saat 24:00’den sonra (sabah saat 09:00’u geçirmemek şartıyla)         Z raporu alınabilir

Yazar kasadan Z raporunu alma işlemi nasıl gerçekleşir?

Gün sonu yada ay sonu itibariyle Z raporunuzu almak için öncelikle satış ekranında F tuşuna basmanız gerekiyor. F tuşuna bastıktan sonra çıkan ekrandaki seçneklerden YAZARKASAPOS RAPORLARI menüsünü seçin. Yönetici şifresi 0000 olarak girişinizi yaptıktan sona raporunuzu rahatalıkla alabilirsiniz.

Gün Sonu Nasıl Alınır Ingenico?

Aşağı ve yukarı yön ok tuşları ile menüden “Fiş Tekrarı”nı seçip G R Ş (yeşil) tuşuna basınız. Bu menüden Son şlem veya Son Günsonu slipleri alınabilir.A

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı için 6 basit adım
profilo yazar kasa kullanımı-Rapor alma

İş yerinin kapalı olduğu veya cihaz kullanmayı gerektiren bir satış olmadığı günlerde “Z” raporu alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Profilo s900 ECR yazar kasa kullanımı
Mağaza / Online Alışveriş