444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
qr ve barkod okuyucu

Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?

Qr ve barkod okuyucu almaya karar verdiyseniz bu iki kavramın ne olduğu ile ilgili işte size ayrıntılı kısa bir yazı. Gelin hep birlikte bilgilenelim.

Barkod ve QR kodları, optik cihazlar kullanılarak okunabilen geometrik şekilleri kullanan veri saklama yöntemleridir. Bu veriler de qr ve barkod okuyucu sayesinde okunabilmektedir.

Qr ve barkod okuyucu nedir?

Barkod, geometrik şekiller kullanarak veri saklama yöntemini ifade eder. Barkodların temel teknolojisi 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirildi ve 1980’lerde bilgisayarlarla kolayca okunabilen ve kaydedilebilen ürün bilgileriyle malları etiketlemek amacıyla popüler oldu.

Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?
Qr ve barkod okuyucu

İlk barkodlar, kodun beyaz arka planda bir dizi siyah şerit olduğu bir boyutlu barkodlardı. Bu özel model, uzun ve kısa tirelerin kullanıldığı Morse kodundan esinlenmiştir; bu nedenle, en iyi optik Morse kodu olarak tanımlanır. Kod için optik algılama yöntemleri, filmlerde kullanılan optik müzik parçalarına dayanıyordu.

Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?
Qr ve barkod okuyucu

Bu çizgilerin bir ayrıntıyı temsil edecek şekilde düzenlenebileceği sayısız yol vardır; bu düzenlemelerin ayrıntıları ve şekilleri temsil etmesi için bir standart semboller olarak bilinir. Evrensel Ürün Kodu (UPC / EAN), Aralıklı 2/5 (I / 5), Codabar, Kod 39 ve Kod 128, barkodlarda kullanılan sembollere örnektir. Semboller spesifikasyonu aşağıdakileri içeren standardı belgeler:

  • Çubukların ve boşlukların genişliği için tanım.
  • Her kodlanabilir karakteri tanımlama yöntemi (yalnızca sayısal veya tam ASCII olsun).
  • Kodun kesintisiz okunması için gereken boş alan.
  • Kod için karakterleri başlatma ve durdurma.
  • Kod için karakter desteğini kontrol edin
Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?

Barkodları okumak için, barkoddan yansıyan ışığın bilgisayar içinde ölçüldüğü ve yorumlandığı bir barkod tarayıcı kullanılır; bilgisayar sembolleri kullanarak kodu insan diline çevirir.

Barkodlar, ürün bilgilerinin kolayca depolanabildiği ve hızlı bir şekilde erişilebildiği süpermarketlerde çok popülerdir, bu da süreçleri hızlandırmaya yardımcı olur. Dünyadaki posta hizmetlerinde barkod kullanılır. Barkodlar nispeten ucuzdur ve işletmelerin hız ve verimliliği artırmasına yardımcı olur. Bu nedenle nakliye hatları, kuryeler ve diğer birçok endüstri bunu kullanıyor.

Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?

Barkod, şeritler dışında kareler ve altıgenler gibi geometrik desenleri kullanmak için geliştirilebilir. Bu yöntem, simgelerin yüksekliklerinin sadece genişlik değil, bilgi taşıdığı iki boyutlu barkodlar olarak bilinir.

QR kod

QR kodu, Denso dalgası (Toyota’nın bir yan kuruluşu) tarafından imalat sırasında araçların izlenmesi için geliştirilen iki boyutlu bir barkod sistemidir. QR kodu, Hızlı Yanıt Kodu anlamına gelir. ISO tarafından benimsenmiştir ve şimdi ürün bilgilerinin depolanması için küresel bir standart haline gelmiştir.

Qr ve barkod okuyucu: barkod ve qr kodu arasındaki fark nedir?

Kare bir görünüme sahiptirler, çünkü bilgi hem dikey hem de yatay olarak saklanır. Bu nedenle, QR kodlarının kapasitesi barkodlardan çok daha yüksektir ve binlerce alfa sayısal kod saklayabilir.

Barkod ve QR Kodu (Hızlı Yanıt Kodu) arasındaki fark nedir?

Hem barkod hem de QR kodu, geometrik figürler kullanarak bilgi depolamanın yollarıdır, böylece optik cihazlar tarafından alınabilirler.

QR kodu 2 boyutlu bir barkod türüdür, genellikle barkod tek boyutlu bir barkodu ifade eder.

Barkodlar bilgileri yalnızca dikey olarak saklarken, QR kodları bilgileri hem yatay hem de dikey olarak saklar.

QR kodunun bilgi saklama kapasitesi barkoddan daha büyüktür.

Barkodlar yalnızca alfa sayısal verileri saklayabilirken, QR kodları alfa sayısal karakterleri, diğer dil sembollerini, resimleri, sesi ve diğer ikili bilgileri saklayabilir.

QR’de veri düzeltmesi yapılmazken, barkodda veri düzeltmesi bulunur.

QR kodu veritabanı gereksinimlerinden bağımsızken barkod veritabanına bağlıdır.

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın