TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?

Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?

Restoran mı Restorant mı sorusu çoğumuzun kafasını kurcalıyor. Hangi kullanımın doğru olduğunu bilmek ve ona göre kullanmak gerekiyor.

Restoran mı Restorant mı? Hangisini kullanalım?

restoran mı restorant mı

Restoran mı Restorant mı şeklinde bir sorunun doğru kullanımının restoran olduğunu hemen belirtelim. Türk Dil Kurumu bu sözcüğün doğru kullanımının restoran şeklinde olduğunu belirtiyor.

Restoran nedir?

Lokanta veya restoran, ücret karşılığında müşterilere yemek ve içecek hazırlanıp servis edilen yer. … Lokantalar çoğunlukla özel mülktür. Yemekler genelde lokantada sunulur ve yenir ama paket servisi ve evlere servisi olan lokantalar da vardır.

Restoran ve lokanta arasındaki fark nedir?

Kelime anlamı olarak restoran da, lokanta da yemek pişirilip satılan yer anlamına gelmektedir. Restoran kelimesi dilimize Fransızcadan, lokanta kelimesi ise, İtalyancadan geçmiştir. Günümüzde lokantalar, genellikle restoranlardan daha uzun süre açık olan ve fiyatları restoranlara nazaran daha ekonomik olan yerlerdir.

Kimi zaman kelimenin restaurant şeklinde ifade edildiği de görülüyor. Bu da doğru kullanım değildir.

Restoran açmak iyi bir fikir mi?

restoran mı restorant mı

Bir restorana sahip olmak, bugünlerde belki de en kazançlı seçenek. Neden olmasın? Sonuçta yemek yapmayı ve yemeyi kim sevmez ki? Bazen yemek yapmak evde yaptığımız çok sıradan bir şeydir. Ancak bunu tutkulu bir gelir getiren kariyere dönüştürmek, insanların pek sık düşünmediği bir şey.

Ama gerçekte, bir restorana sahip olmak heyecan verici bir deneyimdir. Evet, finansı yönetmek, yemek kalitesini korumak ve restoranınızı pazarlamak gibi yapılacak çok iş var. Ancak, kalbinizi verirseniz, tüm bu işler gerçekten eğlenceli hale geliyor.

Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?
Restoran mı Restorant mı?

Restoran için ekip desteği önemli!

Restoran işletmek tek kişilik bir gösteri değildir. Sorunsuz bir şekilde işletmenize yardımcı olacak birkaç kişiye (restoranınızın boyutuna bağlı olarak) ihtiyacınız var. Biftekleri kızartmaktan aynı anda birkaç müşteriden ödeme almaya kadar her şeyi nasıl tek başına yapabileceğinizi hayal edin! Yemekleri incelemek için bir şefe, yemek yapmak için aşçılara, yemekleri servis etmek için garsonlara ve garsonlara ve belki de eve yemek teslim etmek için koşuculara ihtiyacınız olacak. Herkesin özerk rolleri vardır. Böylece ekip çalışmasının avantajlarından yararlanırsınız.

Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?

Farklı şeyler deneyebilirsiniz

Sahip olduğunuz restoraRestoranın türüne bağlı olarak, mutfak becerilerinizi farklı şekillerde kullanmayı deneyebilirsiniz. Aynı sıradan yemeği yapmak için farklı malzemeler kullanarak mutfak stillerini deneyebilirsiniz. Yaratıcı bir şekilde zorlu ama süreç. Müşterinize farklı hissettirdiği sürece organik marul ve ladin kullanarak salata veya ev yapımı soslu rendelenmiş dana salatası gibi alışılmadık bir şey sunabilirsiniz. Mutfak becerilerinizi test etmek gerçekten eğlenceli bir deneyim.

Restoranınız insanlara benzersiz bir şey sunuyorsa, mutlaka size akın edeceklerdir. Restoran sahibi olarak kendinize bir isim oluşturacağınız için her gün yeni insanlarla tanışacaksınız. Sosyal bir kelebekseniz, belki de yapılacak en eğlenceli şey budur. En ilginç insanlarla bir arkadaşlık kurabilirsiniz. Ve bir turizm destinasyonunda bulunuyorsanız, yabancı turistler arasında ünlü olabilirsiniz. Sonuçta, ülkelerine gitme şansınız olabileceğini kim bilebilir?

Restoran ve hızlı tempo

Dinlenmek için zamanınız olmayacak. Ancak hızlı tempolu bir ortam sizi her zaman meşgul ve aktif tutacaktır. Başka bir şey düşünmek için zamanınız olmayacak. Yeni insanlarla tanışmaya devam ettiğiniz için, ilk ziyaretlerinde onlara en iyi deneyimi yaşatmaya çalışırsınız. Bu yüzden gün boyunca kendinizi son derece aktif tutmalısınız.

Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?
restoran mı restorant mı

Teşvikler alırsınız

Evet bu doğru. Restoran işi güçlü bir teşvik makinesidir. Restoranınızın kalitesini korursanız çok para kazanabilirsiniz. Teşvikler herkesi mutlu eder. Çalışanlarınıza iyi ikramiyeler ödeyebilir ve bunları daha uzun süre elinizde tutabilirsiniz. Karşılığında, üretken insanlarınızın becerilerini ve uzmanlığını elde edersiniz. Restoranınızın kalitesini yükseltebilir ve daha fazla insanı çekebilirsiniz. Para biriktirip ister tek başınıza, ister ailenizle güzel bir tatile çıkabilirsiniz. Restoranınız pazarda iyi durumdaysa dünya sizindir.

Kendi patronun olabilirsin

Bazen kendi patronunuz gibi davranmanızda yanlış bir şey yoktur. Restoranınızın iyi durumda olduğunu ve bir yönetici tutmayı göze alabildiğinizi gördükten sonra, ona epeyce sorumluluklar verebilirsiniz. Sizi sorumluluklardan tamamen kurtarmayacak ama yine de aileniz için biraz boş zamanınız olacak. Bu birkaç boş saati egzersiz yapmak, çocuklarınızı macera parkına götürmek veya sadece evde dinlenmek için kullanabilirsiniz. Ancak bunun için ilk aşamalarda tüm dikkatinizi restoranınıza vermeniz gerekiyor. Restoranınız havalandığında, biraz eğlenmek için kemerlerinizi bağlamanız gerekecek.

Restoran mı Restorant mı? Hangi ifadeyi kullanmak doğru?
restoran mı restorant mı

Sonuçta, bu sizin restoranınız! Çoğu zaman, iptal edilen siparişlerden arta kalan çok fazla yemek yiyeceksiniz. Böylece her zaman olmasa da günlerde evde yemek pişirmekten kaçınabilirsiniz. Bu sizi birçok zahmetten kurtarır. Ayrıca, yemeğinizin kalitesini de öğrenme şansınız olur.

Gördüğümüz üzere restoran kelimesini anlatırken hep restoran ifadesini kullanmış olduk. Siz de bu doğru kullanımı unutmayın!

Mağaza / Online Alışveriş