444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Otomasyon > Restoran nasıl yazılır? En sık yaptığımız yanlış
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Restoran nasıl yazılır? En sık yaptığımız yanlış

Restoran nasıl yazılır? En sık yaptığımız yanlış

Restoran nasıl yazılır şeklinde bir sorunun cevabını arayacağımız bu yazımız sizin için bir bilgilendirme yapmayı amaçlamakta. Şimdi durduk yerde hemen canım bu da nereden çıktı demeyin. Zira kelimenin nasıl kullanıldığını ve yazıldığını bilmek önemli aslında. Çünkü yazışmaları yaparken en azından hata yapmamanızı sağlayacak.

Şunu da belirtelim tabi ki. Neticede bir dilbilgisi sınavı yapmıyoruz elbette. Ama sınav bilgisine dahil dahi etmeden bu sektörde koşturan bir çok kişinin bu kelimenin yazılığını doğru bir şekilde yapmadığı da bir gerçeğin ifadesi.

Restoran nasıl yazılır?

Restoran kelimesinin nasıl yazıldığı zaten sorunun içerisinde yer alıyor. Bizim dikkatli olan okuyucularımızın hemen fark edebileceği üzere kelimenin doğru yazılışı “restoran” şeklinde.

Restoran nasıl yazılır? En sık yaptığımız yanlış
restoran nasıl yazılır

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne baktığımız zaman zaten kelimenin nasıl yazıldığını hemen görüyoruz. Ayrıca Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde kelimenin en çok yanlış yazılan kelimeler arasında olduğu da vurgulanmış. Şimdi size bu durum biraz garip gelebilir ama “restaurant” şeklinde bir kullanımın olduğunu da görüyoruz.

Restaurant nedir?

Restaurant kelimesi Fransızcada geri yüklemek ve canlandırmak anlamlarına gelen “restaurer” kelimesinden türemiştir. Bu bağlamda kelime tam anlamı itibariyle “geri yükleyen” anlamına gelir. Restaurant terimi 1507’de “restoratif içecek” olarak ve 1521’de yazışmada “gücü, takviye edici bir gıda veya ilaç” anlamına gelen” olarak tanımlandı.

Restoran nasıl yazılır? En sık yaptığımız yanlış
restoran

Restaurant kelimesinin gıda siparişinin verildiği halka açık bir mekana atıf olarak ilk defa kullanımının 18. yüzyılda olduğuna inanılmaktadır. 1765 yılında A. Boulanger adında bir Fransız şef çorba ve diğer ürünleri satan bir işletme kurdu. Ayrıca, yiyecek ve hatta çorba siparişi verilebilecek ilk kuruluş olmasa da, mevcut seçeneklerden oluşan bir menü sunan ilk şirket olduğu düşünülüyor

Netice olarak doğru kullanımıyla restoran kelimesinin tanımını yapacak olursak bir restoran, para karşılığında müşterilere yiyecek ve içecek hazırlayan ve sunan bir işletmenin adıdır. Yemekler genellikle tesiste servis edilir ve yenir, ancak birçok restoran da paket servisi ve yemek dağıtım hizmetleri sunmaktadır.

Restoran nasıl yazılır? En sık yaptığımız yanlış

Günümüzde otomasyon sistemleri sayesinde işleyişler giderek kolaylaşan restoran kelimesini incelemiş olduk. Restoran nasıl yazılır şeklinde bir soruya hepimiz artık doğru kullanımına dikkat ederek cevap veririz artık.

Restoran mı restorant mı?

Çoğu kişi bu kelimenin doğru kullanımının ne olduğunu merak ediyor. Kelime çoğunlukla Restorant şeklinde kullanılarak bir yanlışa imza atılıyor. Kelimenin doğru kullanımı Restoran şeklindedir. .

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın

Kişisel deneyiminizi arttırmak için çerez kullanılımına izin verin.