444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Barkod > Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla

Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla

Bu yazımızda ticari hayatımız içerisinde vazgeçilmez aygıtlarımızdan biri olan barkod nedir sorusuna cevap vereceğiz. Kavramı tanımlayarak sizlere sunacak ve böylelikle pratikte kullandığımız bir cihazın teorideki karşılığına yer vermiş olacağız.

Barkod nedir?

Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla

Barkod, tarandığında bir ürün hakkında bilgi aktaran bir dizi paralel siyah beyaz çizgiden oluşan bir görüntüdür. Barkodlar, barkod okuyucu veya tarayıcı gibi optik cihazlar tarafından okunur.

Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla
barkod nedir

Barkod, ürünle ilgili fiyat bilgilerinden tutun da üretim yeri ve tarihine kadar nesne bilgisini elektronik bir sisteme aktarmak için kullanılır. Bir barkoddaki çizgiler, değişen derecelerde beyaz boşluklarla ayrılır. Bir şeyi her satın aldığımızda bir barkodla etkileşiriz, ancak nadiren onlara çok fazla bildirimde bulunuruz. Yine de barkodlar, küçük işletmelerden büyük çok uluslu holdinglere kadar ekonomimizin etkin ve verimli çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Farklı açılardan barkod nedir?

Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla

Barkod, verileri görsel, makine tarafından okunabilir biçimde temsil etme yöntemidir. Başlangıçta, barkodlar paralel çizgilerin genişliklerini ve aralıklarını değiştirerek verileri temsil ediyordu. Artık yaygın olarak doğrusal veya tek boyutlu olarak adlandırılan bu barkodlar, barkod okuyucu adı verilen özel optik tarayıcılar tarafından taranabilir.

Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla
barkod nedir

Bir barkod, “Bir ürün üzerine basılan ve tanımlayan, sayılar şeklinde makine tarafından okunabilen bir kod ve çeşitli genişliklerde paralel çizgilerden oluşan bir model”dir. Ancak gerçekte bir barkod çok daha fazlasını ifade edere. Barkod sistemleri, işletmelerin ve kuruluşların, bir bilgisayar yazılım sisteminde merkezi yönetim için ürünleri, fiyatları ve stok seviyelerini izlemelerine yardımcı olarak üretkenlikte ve verimlilikte inanılmaz artışlar sağlar.

Sayılar ve verilerin temsili

Bir barkod üzerindeki çizgiler ve desenler aslında sayıların ve verilerin temsilidir ve bunların geliştirilmesi, bir ürün hakkında temel bilgilerin optik bir tarama cihazı, bir barkod tarayıcı tarafından kolayca okunmasına ve otomatik olarak bir bilgisayar sistemine girilmesine izin verir.

Barkod nedir? Tüm ayrıntılarıyla

Barkodlar, sadece özel olarak tasarlanmış barkod tarayıcıları tarafından okunabilen temel siyah çizgilerden oluşan basit 1 boyutlu tasarımlarla başladı. Ancak, bugün barkodlar birçok şekil ve boyutta ve geniş bir tasarım yelpazesine sahiptir ve çoğu cep telefonları ve diğer cihazlar tarafından bile okunabiliyor.

Vera & Beko Yazarkasa

Servisimiz Yoktur

Toshiba & Pidion & Ingenico

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın