444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > Yazar kasa > Yazar kasa bildirimi nasıl yapılır?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
Yazar kasa bildirimi nasıl yapılır?

Yazar kasa bildirimi nasıl yapılır?

Bu yazımızda yazar kasa bildirimi nasıl yapılır konusuna bir vurgu yapmak istiyoruz. Konuyla ilgili açıklayacağımız bu bilgiler en azından işletmenizin yasal olarak tanımlanması ve herhangi bir ceza ile karşılaşılmaması açısından önem arz ediyor.

Yazar kasa bildirimi nasıl yapılır?

Yazar kasa bildirim süresi için ne gibi durumlar karşımıza çıkmaktadır

Yazar kasa bildirim süresi için öncelikle bildirime tabi olan durum ile bildirim sürelerine dikkat edilmeli. Burada da karşımıza, Ökc (yazarkasa) satın alma durumunda bildirim, Ödeme kaydedici cihaz bildirimi genel durum, Kendi isteği ile yazarkasa alınması durumunda bildirim, İşin bırakılması durumunda yazarkasa mühürletme süresi ve son olarak işe tekrar başlamak için mühürlenen ökc’nin açılması gereken süre gibi durumlar çıkmaktadır.

Yazar kasa bildirimi nasıl yapılır?

Yazar kasa bildirimi yapmak aslında zor bir iş değil.  Yapacağınız temel şey bir yazar kasa bildirim dilekçesi hazırlamak ve onu işletmenizin bağlı bulunacağı vergi dairesine iletmekten ibaret. Vergi dairesi müdürlüğüne hitap ederek yazacağınız dilekçede yazar kasa kullanmaya hangi tarih itibariyle kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu nedenle yazacağınız dilekçenin ilgili kısmı şu şekilde olabilir.   

Yazar kasa (ÖKC) bildirim süreleri nedir? (Güncel)

Yazar kasa bildirim süresi işletmenin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda mevzuata göre her bir durumda ne kadarlık bir süre içinde yazar kasa ile ilgili bildirimde bulunulması gerektiğine dair güncel süreler bulunmaktadır.

BİLDİRİME TABİ DURUMBİLDİRİM SÜRESİKAYNAK MEVZUAT
ÖKC (YAZARKASA) SATIN ALMA DURUMUNDA BİLDİRİMYAZARKASA KULLANILMASI GEREKEN BİR İŞE BAŞLANILMIŞSA İŞE BAŞLAMA TARİHİNDEN İTİBAREN 30 GÜN İÇİNDE


3100 S.K. 35 VE 51 NOLU TEBLİĞİ, İŞLEM YÖNERGESI
ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ BİLDİRİMİ GENEL DURUMSATIN ALINMA TARİHİNDEN İTİBAREN 15 GÜN İÇİNDE BİLDİRİLMELİDİR3100 S.K. 35 VE 51 NOLU TEBLİĞİ, İŞLEM YÖNERGESI
KENDİ İSTEĞİ İLE YAZARKASA ALINMASI DURUMUNDA BİLDİRİM30 GÜN İÇİNDE BİLDİRİLMELİDİR3100 S.K. 35 VE 51 NOLU TEBLİĞİ, İŞLEM YÖNERGESI
İŞİN BIRAKILMASI DURUMUNDA YAZARKASA MÜHÜRLETME SÜRESİ30 GÜN İÇİNDE YAPILMALIDIR3100 S.K. 35 VE 51 NOLU TEBLİĞİ, İŞLEM YÖNERGESI
İŞE TEKRAR BAŞLAMAK İÇİN MÜHÜRLENEN ÖKC’NİN AÇILMASI GEREKEN SÜRE
İŞE BAŞLAMA TARİHİNDEN İTİBAREN 30 GÜN İÇİNDE
CİHAZ İÇİN ALINDI (FATURA VEYA GİDER PUSULASI) BELGESİ DÜZENLENDİKTEN SONRA İSE 15 GÜN
3100 S.K. 35 VE 51 NOLU TEBLİĞİ, İŞLEM YÖNERGESI
YAZARKASA VE ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARLAR DEVİR TESLİM SÜRESİDEVİR ALAN MÜKELLEFİN İŞE BAŞLAMA TARİHİNDEN İTİBAREN 30 GÜN İÇİNDE
CİHAZ İÇİN ALINDI (FATURA VEYA GİDER PUSULASI) BELGESİ DÜZENLENDİKTEN SONRA İSE 15 GÜN
3100 S.K. 35 VE 51 NOLU TEBLİĞİ, İŞLEM YÖNERGESI
Yazar kasa bildirimi nasıl yapılır?

                 3100 sayılı kanun gereğince, ilgili perakende satışlarım için …./…./…… tarihinden itibaren elektronik YAZARKASA kullanmaya başlıyorum.

                 Gereğini bilgilerinize arz ederim.

                                                                                                                         Saygılarımla,

Diğer bilgiler

Buradan hareketle dilekçenizi yazdıktan sonra dilekçeniziz sol alt tarafına aşağıya doğru hizalayarak Ad ve Soyad bilgilerini yazmalısınız. Sonrasında Adresinizi, işinizi, vergi dairesi ve vergi hesap numaranızı, yazar kasanın kullanılacağı adresi, Yazar kasanın marka ve modelini ve yazar kasanın sicil no’sunu dilekçenizde belirtmelisiniz.

Ayrıca Cihazı satanın adı soyadı veya ünvanı ile satıcının vergi dairesi ve no’su da yine bu dilekçe içerisinde olmalıdır. Konuyla ilgili olarak vereceğiniz dilekçenin alt kısmı şu şekilde olabilir.

MÜKELLEFİN     :

Adı Soyadı             : …………………………………………………………………………….

Adresi                    : ………………………………………………………………………………………………

                                ………………………………………………………………………………

İşi                            : …………………………………………………………………………….

Vergi Dairesi          : ……………………………  Vergi Hesap No: ……………………………

Yazarkasanın kullanılacağı adres : ………………………………………………………………

                                                        ………………………………………………………………

Yazarkasanın Marka ve Modeli    : ……………………………………………………………..

Yazarkasanın Sicil No.su              : ……………………………………………………………..

Cihazı Satanın Adı Soyadı veya Ünvanı : ………………………………………………………

Satıcının Vergi Dairesi ve No.su             : ………………………………………………………

Fatura tarih ve No.su                               : ………………………………………………………

Yazar kasa cihazlar günümüzde işletmeler için vazgeçilmez bir hale geldiği için ticari faaliyetlerimizin hem müşteriye bakan yönüyle hem de vergisel boyuta bakan yönüyle önemli bir fonksiyon görüyor.

Bu nedenle işletmeniz için bir yazar kasa edinmeniz ve bu tercihi yaparken de Türkiye’de son derece geniş hizmet ağları bulunan pos cihazlarını tercih etmeniz son derece önemli. Eray olarak sizlere en güzel yazar kasa pos hizmetlerini sunuyor ve geniş bayi ağı ve eşsiz teknik destekle sizlerin yanına oluyoruz.

Yazar kasa alma süresi nedir?

Eğer yeni bir işyeri açılışı yaptı iseniz böyle bir durumda yapılacak olan bazı şeyler bulunmaktadır. Örneğin Yazar Kasa alacaksanız Yazar Kasa Alma Süresi 30 gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda işletme açan perakende yatırımcılar 30 gün içerisinde ÖKC cihazlarını almaları gerekmektedir.

Vera & Beko Yazarkasa

Servisimiz Yoktur

Toshiba & Pidion & Ingenico

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın