444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E imza nedir? İşte 2022’in tüm ayrıntıları
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

E imza nedir? İşte 2022’in tüm ayrıntıları

Bu yazımızda sizlere e imza nedir sorusunun cevabını verdikten sonra 10 başlıkta e imzaya dair ayrıntıları sizlerle paylaşmak amacındayız. Hayatımızın birçok aşamasını kapsayan teknolojinin en önemli faydası bizler için işlemlerimizi kolaylaştırması oldu.

Kolaylaşan hayat bizlere birçok önemli imkanlar sağladı. Sağlanan imkanlara bakıldığında elektronik imzalar bizleri hem kağıt masrafından kurtardı hem de yapılan bu tasarrufla birlikte kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayarak yatırıma dönüşmesini sağladı.

Özellikle asrımızda son derece önemli hale gelen kaynakların verimli kullanımı ile birlikte elektronik imza konusu da bizler için bu verimliliğin bir parçası haline geldi.

E imza nedir?

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

E-İmza olarak da ifade edilen elektronik imza, elektronik ortamlarda iletilen talimatlara yönelik olarak  imzalarının doğrulanmasında kullanılan ve “5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu” ile yürürlüğe giren kimlik doğrulamasının yapıldığı elektronik veriyi ifade etmektedir. Elektronik İmza Kanunu’na bakıldığında Güvenli Elektronik İmza’nın elle atılan imzaya eşdeğer olduğu kabul edilmiştir.

E-İmza sertifikası kullanmak isteyen firmaların yasal olarak belirlenen elektronik sertifika sağlayıcısı firmalar’dan hizmet alması bir zorunluluktur.

e imza nedir

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı nedir?

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

5070 sayılı kanuna baktığımızda Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı şu şekilde ifade edilmektedir:“Elektronik sertifika, zaman damgası ve elektronik imzalarla ilgili hizmetleri sağlayan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerdir.”

Bu sağlayıcıların ana görevleri arasında kullanıcılar için sertifika yayımlama gibi vazifeleri bulunmaktadır. Bunun yanında elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, kullanıcıların sertifika bilgilerini de güncel tutmaktadır. Hizmet sağlayıcı ayrıca sertifika iptal listeleri hazırlar, güncel sertifikaları ve sertifika iptal listelerini isteyen kişilere sunar ve aynı zamanda süresi dolan ya da iptal edilen sertifikaların arşivini de tutar.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarının faaliyet durumlarına ilişkin bilgiler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasında yayınlanmaktadır.

e imza nedir

Yukarıda yazdıklarımızdan hareketle Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısının kullanım yönüyle güvenli ürün ve sistem kullanmak, yürütme cihetiyle hizmeti güvenilir bir şekilde yürütmek ve sertifikaların taklit ve tahrif edilmesinin engellemek amacıyla her türlü tedbiri alma ilgili şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

E imza nasıl alınır?

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

Eğer elektronik imza almak istiyorsanız bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından herhangi bir işlem yapılmadığını özellikle belirtmemiz gerekiyor. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yetkilendirdiği Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından birisine başvurmanız durumunda elektronik imza almanız mümkün hale gelmiş oluyor.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarının kimlerden oluştuğuna yönelik bilgi ise yine kurumun internet sayfasında yer alıyor. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları listesine bu linkten ulaşabilmeniz mümkün.

e-fatura, e-arşiv, e-defter, e-irsaliye 2020
e imza nedir

Eğer bir kamu kurumunda çalışan pozisyonunda iseniz ve imzanızı kurum içi ve kamu kurumları arasındaki işlemlerde kullanacaksanız bu durumda sertifikanızı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nden temin etmek zorundasınız. Bunun için çalıştığınız kurumun Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’ne başvuru yapması gerekmektedir.

Elektronik imzanın hukuki durumu nedir?

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

Elektronik imza Kanunu’na bakıldığında güvenli elektronik imzanın elle atılan imzaya eşdeğer olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. Buna göre e imza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı vurgulanarak bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin olarak delil hükmünde olacağı ifade edilmiştir.

e imza nedir

Kanunda yer alan bir başka önemli husus ise kanunların resmi bir şekle veya özel bir duruma tabi tutulduğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmelerinin güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemeyeceği de özel olarak hükme bağlanmıştır. Burayı biraz açıklamamız gerekirse kanunların gerekli gördüğü ya da üçüncü tarafların şahitliğinin zorunlu olduğu emlak alım satımı, veraset ve intikal ve evlenme gibi işlemlerin e imza ile gerçekleştirilemediğini özellikle vurgulamamız gerekiyor.

Elektronik imza nerelerde kulllanılır?

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

Elektronik imzanın birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu alanlara kısaca bir baktığımızda bankalar ve finans kurumlarının ilk sırada yer aldığını görmekteyiz. Bunların yanında şube ağına sahip olan sigorta şirketleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında da e imzanın kullanıldığı görülüyor. Holdingler ile diğer büyük şirketlerin yanı sıra, üniversiteler ile yüksek iletişim ve bilgi güvenliği gereksinimi olan organizasyonlar başta olmak üzere birçok alanda da orta ve uzun vadede yayığın bir kullanım alanının olabileceği değerlendiriliyor.

E-imza şifremi unuttum ne yapmalıyım?

Kişi eğer 3 defa eimza şifresini hatalı girerse e-imzası bloke olmaktadır. Bu neden alım yaptığı firmayı arayıp PUK kodunu istemesi gerekmektedir. PUK kodu sayesinde yeni şifre oluşturabilir.

E-imza şifremi nasıl öğrenebilirim?

1) http://www.kamusm.gov.tr/ adresi ziyaret edilir ve buradan “Bireysel” linkine tıklanır. 2) Açılan sayfadan “Şifreli Giriş” butonuna tıklanır.

E-imza neden çalışmıyor?

Tüm programlar kurulu olduğu halde Eİmza sorunu devam ediyorsa bilgisayarınızdaki mevcut antivirüsü devre dışı bırakın; sorunun devam etmesi halinde bilgisayarınızın Denetim Masası Bölümü’nden Windows Update kısmını kontrol edin. Güncelleştirmeleri denetledikten sonra işlemi bir daha deneyin.

Hem kamusal hem de ticari alandaki kullanım örneklerine bağlı olarak aşağıdaki örnekleri de vermemiz mümkün:

 1. Kamusal alandaki uygulamalara bakıldığında KPSS, YGS gibi sınavlara dair başvurular ile pasaport başvurularında e imzanın kullanıldığını görüyoruz.
 2. Diğer taraftan kurumlar arası iletişimlerde örneğin Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri  ve diğer kurumlarda e imzanın kullanıldığını görüyoruz.
 3. Sosyal güvenlik uygulamalarına bakıldığında sağlık uygulamalarında örneğin sağlık personeli, hastaneler ve eczanelerde yine e imza uygulamasının varlığını görüyoruz.
 4. Uygulamanın belki de en çok fayda sağladığı alanlardan biri ise vergi ödemeleridir. Vergi ödemelerinde kullanılan e imza ile hem zamandan hem de kayıplardan telafi sağlamak mümkün.
 5. E imzanın verimli bir şekilde kullanıldığı diğer alan ise elektronik oy verme işlemleri. Ancak burada oy verme işleminin gizliliği hakkında kimilerine göre soru işaretlerinin bulunduğu ifade ediliyor.
 6. Ticari alandaki uygulamalara baktığımızda ise özellikle e imzanın internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, e sözleşmeler ve e  siparişlerde kullanıldığını görüyoruz.

Güvenli Elektronik İmza almak istiyorsanız ancak Nitelikli Elektronik Sertifika ile sağlanabildiğinin farkında olmanız gerekiyor.

e imza nedir

Nitelikli Elektronik Sertifika almak için başvurulabilecek yerler olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sayfasında yayımlanıyor.

E imzanın güvenli olması ne demek?

Elektronik imzanın güvenli olması demek üretilen elektronik imza oluşturma verilerinin kendi aralarında bir eşinin daha bulunmaması anlamına geliyor.

Ayrıca üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin araç dışına hiç bir biçimde çıkarılamamasını ve gizliliğini sağlaması anlamına da gelen güvenli olma durumu, üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin, üçüncü kişilerce elde edilememesi, kullanılamaması ve elektronik imzanın sahteciliğe karşı korumasını da ifade etmektedir.

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

İmzalanacak verinin imza sahibi dışında değiştirilememesi ve bu verinin imza sahibi tarafından imzanın oluşturulmasından önce görülebilmesi de yine e imzanın güvenli olduğunu ifade etmektedir.

E imza neden gereklidir?

E imza nedir? İşte 2022'in tüm ayrıntıları

Teknolojinin son derece ilerlediği günümüzde elektronik ortamın çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması bazı taleplerin ve güven sorununun ortaya çıkmasına neden olmuştur.Bu noktada karşımıza çıkan en önemli sorunlardan birini çözmek adına gizlilik,kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve inkâr edilemezliği sağlayan elektronik imza uygulaması ortaya çıkmıştır.

Elektronik imzada yer alan bu dört temel özellik, elektronik ticaretin ve kamu alanında yürütülmekte olan e-dönüşüm projelerinin elektronik ortamda güvenli işlemleri yapabilme olanağı sağlamış ve bu şekilde yapılan işlemlerde hukuki bir geçerlilik de elde edilerek elektronik ya da mobil imzanın kullanılması artık kaçınılmaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmıştır.

Bazı kuruluşlar iş süreçlerinde elektronik imzalar almakta tereddüt ediyorlar. Bu kuruluşların anlamadığı şey, günümüzde elektronik imzaların neredeyse her türlü durumda imza yürütmek için kullanılabileceğidir. E-imzanın özellikle iş dünyasında uygulanabileceği sık görülen durumlara bir göz atalım.

İşletmeler, özellikle KOBİ’ler, satıcılarla pazarlık konusunda genellikle dezavantajlıdır; bu nedenle, yöneticiler için bir anlaşmaya varıldığında şartları ve fiyatları hemen kilitleyebilecek durumda olmaları şarttır. Yöneticiler veya işletme sahipleri belgeleri çevrimiçi olarak imzaladıklarında, satıcıları ile yaptıkları her türlü anlaşmayı birkaç dakika içinde sonuçlandırırlar ve böylece daha önce belirtilen avantajdan yararlanırlar.

Satış sözleşmeleri

Yöneticiler belgeleri sonlandırmak istediklerinde, daha fazla anlaşmayı daha hızlı kapatmaları garanti edilir. Birçok kuruluş için satış sözleşmeleri en düzenli olarak imzalanan belgelerdir – ve en önemlisi. İster işten tüketiciye (B2C), ister işten işe (B2B) satış sözleşmeleri olsun, e-imzalar kullanışlı olabilir.

Müşteri onayları

Ismarlama mallarla uğraşan işletmeler için, üretim öncesi nihai onay çok önemlidir. E-imzalar, onayları güvenli bir şekilde ve kolayca kaydetmenize ve depolamanıza yardımcı olur, böylece siparişi tamamlamak için hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Fikri mülkiyet lisansları ve diğer standart yasal sözleşmeler

E-imzalar mahkemelerde bile yasal olarak bağlayıcı ve kabul edilebilir olduğundan, fikri mülkiyet lisansı ve NDA’lar gibi ortak yasal anlaşmalar için mükemmeldir.

Eray ile E-İmza ile Tanışın

Şimdi Eray sizlere Boylam e-imza ile e-dönüşüme adım atma fırsatı sunuyor.  Benzersiz hizmet anlayışı ile Türkiye’nin her yerinde ve her an teknik destek ekibi ile sunulan ürün Türkiye’nin JAVA bağımsız E-İmzası olup tüm uygulamalarda tak çalışır sistemiyle çalışıyor. Nitelikli Elektronik Sertifika üzerinde yapılandırılmış E-İmza altyapısına sahip olan ürün E-Devlet uygulamalarıyla, tüm ERP ticari yazılımlarla, EBYS ve otomasyon sistemleriyle tam uyum içerisinde çalışıyor. 3DS Güvenlik sistemi sayesinde üstün şifre güvenliği ile saklama özelliğine sahip olan ürünün ulusal ve uluslararası tüm uygulamalarda ilave program yüklemeden otomatik kolay kullanım özelliği bulunuyor.

KURU SABİTLEDİK

Hızlı Satış & Restoran Modüllerinde

Donanım & Terazi Ürünlerinde

15-24 Haziran 2022 tarihleri arasında geçerlidir

1 $ = 15,5 TL

boylam mağaza otomasyonu ve perakende satış yönetim yazılımı program sistemi

BOYLAM YAZILIM

 • Değişiklik yapmak hakkı saklıdır.
 • Stoklarla sınırlıdır.
 • TL ile satılan ürünlerde geçerlidir.

444 85 85

Kapat

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

RAKİPSİZ E-FATURA KONTÖR FİYATLARI İÇİN

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın