444 85 85
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E arşiv fatura hakkında bilmeniz gereken 3 püf nokta
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
E arşiv fatura hakkında bilmeniz gereken 3 püf nokta

E arşiv fatura hakkında bilmeniz gereken 3 püf nokta

Bu yazımızda sizlere e arşiv fatura uygulaması hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağız. Bildiğiniz üzere 19 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de bir tebliğ yayınlanmıştı.

Yyaınlanan tebliğ ticari faaliyetlerle uğraşanlara yönelik bir dizi düzenlemeyi içeriyor. Bu düzenlemeler içerisinde yer alan hususlardan bir tanesini de elektronik arşiv fatura uygulaması oluşturuyor.

E arşiv fatura nedir?

E arşiv fatura hakkında bilmeniz gereken 3 püf nokta

Adı üstünde bir uygulama olan e arşiv fatura uygulaması Gelir İdaresi Başkanlığınca vurgulanan standartlara dayalı ve uygun olarak hazırlanan elektronik arşiv faturanın dijital ortamda oluşturulmasını ifade ediyor. Diğer taraftan sadece oluşturulma değil aynı zamanda elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını da kapsıyor.

Tebliğ’e bakıldığında e-fatura kullanıcısı olan tüm mükelleflerin e-Arşiv Fatura Uygulaması’na 01.01.2020 tarihi itibariyle zorunlu geçiş yapması gerekiyor.

Ayrıca aracı hizmet sağlayıcıları ve internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracılarının e-arşiv fatura uygulamasına 01.01.2020 tarihi itibariyle zorunlu geçiş yapması gerekiyor.

E arşiv fatura hakkında bilmeniz gereken 3 püf nokta

Son olarak ilgili tebliğde elektronik Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerin 1.1.2020 tarihinden itibaren düzenleyecekleri  faturaların vergiler dahil toplam tutarı eğer 30 bin TL’yi aşıyor ise söz konusu faturaların e-arşiv fatura olarak e-belge düzenlenme portalı üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale geliyor. Bu durum vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutar 5.000 TL’yi geçiyor ise yine söz konusu faturaların e-arşiv fatura olarak e-belge düzenlenme portalı üzerinden düzenlenmesi zorunlu.

E arşiv fatura hakkında bilmeniz gereken 3 püf nokta

E-arşiv faturanın sağladığı faydalar nelerdir?

Elektronik ortamda kayıt tutulması demek istediğiniz anda istediğiniz yerden bu bilgilere ulaşabilmeniz anlamına geliyor. Ayrıca çok hızlı bir şekilde faturalarınızı oluşturabilecek ve böylelikle sizden alışveriş yapan ve e-fatura kaydı olmayan mükelleflere son derece rahat bir şekilde hazırlamış olduğunuz elektronik faturalarınızı gönderebileceksiniz.

İşletmeniz açısından konuyu değerlendirdiğimizde hem yaptığınız iş sürecinin hızlanmasını sağlayacak hem de ticari işlemlerinizi son derece süratli bir şekle dönüştürdüğünüz için verimliliğiniz artacak.

e arşiv fatura

Diğer taraftan şirket kaynaklarınızı daha verimli bir şekilde kullanacak böylelikle zamandan da tasarruf ederek dikkatinizi ve tecrübelerinizi farklı alanlara kaydırabileceksiniz.

Elektronik arşiv uygulamasından yararlanma

Elektronik arşiv fatura uygulamasına Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu Portal üzerinden yararlanabilirsiniz.

Bunun haricinde eğer varsa kendi sunucularınız üzerinden doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’na entegre olabilirsiniz.

Son bir yol olarak da özel entegratörler aracılığı ile yani Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan  izin almış özel entegratör firmalar yoluyla faydalanabilirsiniz.

e-arşiv fatura nasıl sorgulanır

Sorgulamayı yapabilmeniz için elbette bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. Öncelikle karşınızda çıkacak olan ekranda size ürün satan satıcının vergi kimlik numarasını veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik No bilgisini girmeniz gerekecek. Sonrasında fatura numarası bilgisi ile faturada yer alan tutar bilgisinin ekrandaki ilgili yerlere girilmesi gerekiyor. Sitenin size tanımlamış olduğu güvenlik kodunu da girdikten sonra artık faturanın kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Girdiğiniz bilgilerin doğru olması durumunda “Sorgulanan ABC2019000000… fatura numaralı, satıcı vergi kimlik numarası ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ, ödenecek tutarı 156.00 olan fatura sistemde kayıtlıdır!” şeklinde bir onay yazısı çıkar. Artık bu onay yazısını gördükten sonra elektronik arşiv fatura sorgulama işleminiz bitmiş oluyor.

Vera & Beko Yazarkasa

Satış & Servisimiz Yoktur

Toshiba & Ingenico Satış

 

Pidion & Profilo Satış-Servis

 

ERAY'da

Eray Teknoloji

Ürün Kataloğu

İNDİR

RAKİPSİZ E-FATURA KONTÖR FİYATLARI İÇİN

Sizi Arayalım

Uzmanlarımıza Danışın