TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > 2022 yılında E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?
  • ErayTeknolojiAS
  • Yorum yapılmamış
2022 yılında E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

2022 yılında E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

Bu yazımızda e-arşiv fatura sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgiye geçmeden önce teknolojinin bize sunmuş olduğu bu fırsatın işlerimizi oldukça kolaylaştırdığını söylememiz gerekiyor.

E-arşiv fatura: Devrim niteliğindeki dönüşüm

Günümüzde toplumun bildiği gibi teknoloji, eşsiz kavrayışlar peşinde, sürücüsüz araçlardan veri analizlerine kadar günlük yaşam ve iş operasyonlarının hemen hemen her alanında devrim yaratıyor.

Modern teknolojinin sonuçları, nihayetinde insanların birbirleriyle nasıl etkileşimde bulundukları ve işletmelerin nasıl iş yaptıkları için çok büyük hale geliyor.

Modern teknoloji, eski teknolojinin bir ilerlemesi veya yeniliği aslında. Bu yeniliği hemen her alanda görebiliyoruz.  Artan verimlilik ve maliyet tasarrufu ile bir çift olarak, modern teknoloji iş dünyasını ve sosyal çevreleri olumlu bir şekilde değiştiriyor. Bu değişimi en çok ticari faaliyetlerle ilgili resmi işlemlerde görüyoruz.

E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

2022 yılında E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

Devrim niteliğindeki dönüşümlerden bir tanesini de ticari ilişkilerde resmi belge olan faturaların elektronik ortama aktarılması ve saklanılması oluşturuyor.

E-arşiv faturalarımı nasıl görebilirim?

e-Fatura sorgulama işlemi, efatura.gov.tr adresinden mükellefin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarasını girerek yapabilirsiniz. Mevcut bilgilerle, sistemdeki bilgileri karşılaştırabilir, doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

E-arşiv fatura dökümü nasıl alınır?

E arşiv faturanın nasıl sorgulanacağını bilmek de bu durumlar arasında yer alıyor. Yapacağınız şey aslında çok basit. https://ebelge.gib.gov.tr/earsivsorgula.html adresine gidip görüntülemek istediğiniz faturanın eArşiv Uygulaması kapsamında düzenlenip düzenlenmediğinden emin olabiliyorsunuz

E-arşiv fatura sisteme ne zaman düşer?

1/1/2019 itibariyle earşiv rapor gönderimleri, aynı günün gecesinde otomatik olarak gönderilecektir. Gün içinde sistemimize düşen tüm eArşiv faturalar gece 00:00’dan sonra rapor haline getirelerek Gelir İdaresi Başkanlığının sistemine iletilecektir.

E-arşiv fatura nasıl yazdırılır?

Elektronik fatura sistemi faturanın yazdırılması değil elektronik ortamda saklanmasına yönelik bir yapıda kurulmuştur. Bununla birlikte faturayı EFatura Görüntüleyici ile görüntüleyip fatura üzerinde herhangi bir yere (Logo hariç) sağ tıklayıp “Yazdır” seçeneğiyle yazdırabilirsiniz.

Elektronik arşiv faturalar eskiden fiziki olarak elimizle tuttuğumuz matbu haldeki faturanın elektrnik ortamda arşiv olarak saklanılması aslında. Saklama söz konusu olunca da istediğimiz yerden istediğimiz zamanda kesilen faturanın doğru olup olmadığını sorgulama imkanına sahibiz.

Şimdi bir alışveriş yaptığınız zaman e-arşiv faturanın size ürün satan firma tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilip gönderilmediği veya gönderildi ise doğruluğunu bizzat kontrol edebiliyorsunuz.

Sorgulamayı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in web adresinde yer alan e-Arşiv Faturası sorgulama ekranından yapabiliyorsunuz.

E-arşiv fatura sorgulamayı yapabilmek için ne yapmak gerekir?

2022 yılında E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

Sorgulamayı yapabilmeniz için elbette bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. Öncelikle karşınızda çıkacak olan ekranda size ürün satan satıcının vergi kimlik numarasını veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik No bilgisini girmeniz gerekecek. Sonrasında fatura numarası bilgisi ile faturada yer alan tutar bilgisinin ekrandaki ilgili yerlere girilmesi gerekiyor. Sitenin size tanımlamış olduğu güvenlik kodunu da girdikten sonra artık faturanın kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2022 yılında E-arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

Girdiğiniz bilgilerin doğru olması durumunda “Sorgulanan ABC2019000000… fatura numaralı, satıcı vergi kimlik numarası ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ, ödenecek tutarı 156.00 olan fatura sistemde kayıtlıdır!” şeklinde bir onay yazısı çıkar. Artık bu onay yazısını gördükten sonra elektronik arşiv fatura sorgulama işleminiz bitmiş oluyor.

Mağaza / Online Alışveriş