TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM
Beni Arayın
eray.com.tr > AKADEMİ > E-Dönüşüm > E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?
 • ErayTeknolojiAS
 • Yorum yapılmamış
E smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Bu yazımızda sizlere e-smm kısaltmasıyla ifade edilen e-serbest meslek makbuzunun ne olduğu hakkında bilgiler vereceğiz. İsterseniz e-smm nedir ile yazımıza başlayalım.

E-smm nedir?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

e-serbest meslek makbuzu olarak ifade edilen e smm, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca (GİB) belirleen koşullara ve standartlara uygun bir şekilde Serbest meslek Makbuzunun elektronik ortamda oluşturulması, muhafaza edilmesi, raporlanması ve ibraz edilmesini içeren uygulamalar bütünüdür. e-serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbabının, mesleki çalışmalarıyla alakalı tahsilatları için düzenleyip kestiği serbest meslek makbuzunun dijital versiyonudur.

E-smm kimlere zorunlu?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Serbest meslek mensupları eğer vergiden muaf tutulmadı iseler 01 Şubat 2020 tarihinden başlayarak faaliyete geçtikleri ilk 3 ayın bitimine kadar e-smm’ye geçmek zorundalar. Ayrıca uygulamaya bakıldığında serbest meslek ile uğraşan bütün kişilerin serbest meslek makbuzunu düzenleme zorunluluğu bulunmaktadır.

E-smm Belgesi Nedir?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

e-smm belgesi, yukarıda e smm tanımı içerisinde yer verdiğimiz serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda hazırlanması, muhafazası, ibrazı ve raporlanması sürecini ifade etmektedir.

E-serbest meslek makbuzu mükellefi ne demek?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Elektronik serbest meslek makbuzu mükellefi demek daha önceden kağıt şeklinde düzenlenen serbest meslek makbuzunu düzenleyen kişinin şimdi elektronik ortamda düzenleyen kişi konumuna gelmesini ifade etmektedir. Bu bağlamda elektronik serbest meslek makbuzunu düzenleyen kişiye E-serbest meslek makbuzu mükellefi denmektedir.

E-serbest meslek makbuzu mükellefi nasıl olunur?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

e-serbest meslek makbuzu uygulamasına geçebilmek için önecelikle mali mühür veya e-İmza’ya sahip olmak gerekiyor. Eğer siz de mali mühür veya e-İmza’ya sahipseniz anlaşma yaptığınız özel entegratör sistemine aktivasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Özel entegratör kullanmak istemiyorsanız bu durumda GİB sisteminden kendi aktivasyonunuzu gerçekleştirebilme imkanına da sahipsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu’dan kimler faydalanabilir?

E-smm için herkes başvuruda bulunamaz ve kullanamaz. Bunun için serbest meslek erbaplarından biri olması gerekmektedir. Buna göre e-smm için başvuruda bulunacak kişilerin bireysel olarak doktor, mühendis, mimar, terzi, kuaför, ayakkabı tamircisi, müşavir, mali müşavir ya da buna benzer bireysel olarak sürdürülen mesleklerden birine sahip olması gerekmektedir. Bu mesleklerden birinde görev yapıyorsanız için başvuru yapabilirsiniz.
İçi başvuru yapan bu kişiler işlerini online biçimde çok kolay ve hızlı biçimde gerçekleştirebilecek ve yine yasal düzenlemelere uygun olarak da hareket edecektir. Ayrıca stopaj yani gelir vergisi ve KDV ‘den ise sorumlu olacaklardır.
Böylesine imkanlı ve yasal kanunlara da uygun olan fırsatı değerlendirmek için siz de esmm’ye başvurabilir ve size uygun paketlerden birine sahip olarak çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz.

Kimler e-serbest meslek makbuzu düzenleyecek?

E smm düzenleyecek olan serbest meslek erbabı şunlardan oluşmaktadır:

 • Serbest muhasebeci mali müşavir,
 • Avukat, 
 • Diş hekimi,
 • Veteriner hekim,
 • Mimar,
 • Doktor,
 • Mühendis,
 • Müşavir,
 • Senarist,
 • Yeminli mali müşavir,
 • Danışman,
 • Ressam,
 • Yazar,
 • Bestekar,
 • Kimyager,
 • Serbest öğretmen,
 • Sağlık memuru,
 • Artist,
 • Menajer,  
 • Yönetmen,
 • Rehber

E-Serbest Meslek Makbuzu ne zaman zorunlu olacak?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Serbest meslek mensupları için e smm halihazırda zaten zorunlu olmuş durumda. İlgili tarih 01.02.2020’den itibaren faaliyete başlanıldığı takdirde ilk 3 ayın sonu şeklinde idi. 19 Ekim 2019’da Resmî Gazete Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği yayınlandı ve e-Serbest Meslek Makbuzu’nun kullanımının 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale geldiği bildirildi. Serbest meslek erbabı, tebliğin yayınlandığı tarihten itibaren diledikleri zaman e-Serbest Meslek Makbuzu’nu kullanmaya başladı. Uygulamaya kendi isteği ile katılanlar, zorunluluğun başladığı tarihe kadar yalnızca birini seçmek üzere dilerlerse kağıt Serbest Meslek Makbuzu dilerlerse e-Serbest Meslek Makbuzu düzenleme hakkına sahipti.

E-SMM başvuru ne zaman son?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Serbest meslek erbaplarından, 01/02/2020 tarih itibariyle faaliyetini sürdüren kişilerin 01/06/2020 tarihinde e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına zorunlu geçişlerini tamamlamaları gerekiyordu. Bu yüzden ilgili tarihe kadar geçişlerini tamamladılar.

E-Serbest Meslek Makbuzu geçiş süresi uzatıldı mı?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

E-serbest meslek makbuzu geçiş süresi için son tahlilde herhangi bir uzatma söz konusu değil. Ancak daha önce 1 Temmuz 2019 şeklinde belirlenen tarih 1 Şubat 2020 şeklinde revize edilmişti.

E serbest meslek makbuzu kaç gün içinde düzenlenir?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

VUK 231. Maddesine bakıldığında; “Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.” denilmektedir.

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

E Serbest meslek makbuzu geç kesilirse ne olur?

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Vergi Usul Kanununa göre fatura ve serbest meslek makbuzlarının elektronik ortamda düzenlenmesi, mal ya da hizmetin sunulduğu, yani işin bittiği ya da karşılığının tahsil edildiği tarihte düzenlenip kesilmek mecburiyetindedir. Geç kesilmesi halinde bu süre en fazla 7 gün şeklindedir. 7 gün içerisinde kesilmez ise usulsüzlük yapılmış olur. Usulsüzlük ise para cezasına tabidir.

E-smm ne kadar süre ile saklanır

E-smm nedir? E-smm kimlere zorunludur?

Resmi belgelerin, Vergi Usul Kanunu açısından 5 yıl, Türk Ticaret Kanunu açısından 10 yıl saklanma zorunluluğu bulunmaktadır. Gib yönteminde ise sistem e-smm’leri 6 ay süresince saklamakta ve süre sonunda otomatik olarak silinmektedir.

Mağaza / Online Alışveriş